DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Quo vadis, Portugalio? Aborcje, transplantacje, testamenty życia - tak wygląda nowoczesność

Quo vadis, Portugalio? Aborcje, transplantacje, testamenty życia - tak wygląda nowoczesność
FOT. HENRYK PRZONDZIONO / Foto Gosc / FORUM Read more: http://www.pch24.pl/portugalia--lewicowi-politycy-maja-gotowy-projekt-legalizacji-eutanazji--lekarze-protestuja,47168,i.html#ixzz4YGRTttqc

Ponad 16 tysięcy aborcji. Ponad 930 ludzkich organów pobranych do transplantacji. A wszystko to w ciągu jednego roku – 2016. Portugalia wyznacza trendy światowego postępu.

 

Jak poinformowało portugalskie ministerstwo zdrowia, po raz pierwszy od pięciu lat nastąpiło zwiększenie liczby przeprowadzonych aborcji w porównaniu do roku wcześniejszego. W 2015 r. łącznie dokonano ich łącznie 15 873. Około 70 proc. z nich przeprowadzanych zostało w placówkach publicznej służby zdrowia. Biorąc pod uwagę, że Portugalia liczy niecałe 11 mln mieszkańców wynik ten budzi przerażenie.

 

Portugalskie przepisy dopuszczają „aborcję na życzenie” w pierwszych dziesięciu tygodniach ciąży pod warunkiem przeprowadzenia z kobietą odpowiednich konsultacji. Prawo aborcyjne obowiązuje od sierpnia 2007 r. i zostało wprowadzone przez socjalistyczny rząd Jose Socratesa.

W ciągu blisko 10 lat obowiązywania prawa zezwalającego na mordowanie nienarodzonych dzieci w Portugalii najwięcej aborcji dokonano w roku 2008 – dokładnie 18 012.

 

Równie wielkie przerażenie budzi liczba organów ludzkich pobranych w 2016 roku do przeszczepu. Spośród 936 organów do przeszczepu wykorzystano 84 proc. z nich. Większość dawców stanowiły osoby, u których stwierdzono śmierć mózgu. 65 organów pobranych do przeszczepu pozyskano od żywych pacjentów.

 

Ta rekordowa liczba jest wynikiem tzw. „ustawy o testamencie życia”. Umożliwia ona pacjentowi możliwość wyboru formy leczenia oraz „precyzyjnie określa jego życzenia co do korzystania z jego organów po śmierci”. Zgodnie z zapisami tej ustawy lekarze mogą nie podejmować żadnych działań, jeśli chory nie zgodzi się na leczenie. Przepisy w sposób niejasny informują o możliwościach, jakie mogą podjąć lekarze po utracie świadomości przez pacjenta.

 

Strach pomyśleć, co będzie następne. Widać jednak, że cywilizacja śmierci zbiera w Portugalii krwawe żniwa a w „imię postępu” ani rządzący, ani wielu obywateli nie cofnie się przed najgorszym.

 


Źródło: mz (KAI/Expresso/JN), gazetaprawna.pl

TK


DATA: 2017-02-10 10:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pisanie o pustce w glowie jest co najmniej nie na miejscu. Prosze pamietac o kulturze w internecie.
ponad 3 lata temu / Odp
 
Ptzeciez napisalam zgrubsza to samo. Zrodlem jest dusza, kanalem mozg. Jedno wplywa na drugie tak jak napisales. Prosze czytac uwaznie.
ponad 3 lata temu / Odp
 
Nie, to kim jesteśmy znajduje się w duszy, bo to dusza zarządza pracą mózgu. Można to porównać, oczywiście w przybliżeniu, do działania komputera. Oprogramowanie i dane to odpowiednik duszy, a sprzęt to odpowiednik ciała, w tym mózg to z grubsza odpowiednik procesora. Podobnie jak sprawny sprzętowo komputer bez oprogramowania będzie bezużyteczny, tak ciało bez duszy, mimo pozornych braków uszkodzeń mózgu i innych ważnych organów, też będzie bezużyteczne z punktu widzenia tego "kim jesteśmy". Z kolei, to samo oprogramowanie i dane, przeniesione z jednego komputera na drugi, sprawi że drugi komputer będzie generalnie podobnie użyteczny jak pierwszy. Oczywiście jeśli ten drugi będzie sprzętowo słabszy (nawiązuję do Twojego argumentu z lobotomią), to efektywność działania drugiego będzie gorsza.
ponad 3 lata temu / do Oj
 
Owszem razem sie przekonamy. To kim jestesmy znjaduje sie w mozgu. To nie wyklucza duszy. Chyba ze sadzisz ze dusza rezyduje w watrobie. Nasza osobowosc zalezy od mozgu, po lobotomii zmienia sie nam charakter. Wiec mozna to powiazac przyczynowo. Kanalem dla duszy, osobowosci jest mozg, ktory dal nam sam Bog.
ponad 3 lata temu / Oj
 
"To kim jestesmy znajduje sie w mozgu" - czyli masz w mózgu wielką pustkę. Bo to kim jesteśmy znajduje się w duszy. Przekonasz się o tym po śmierci.
ponad 3 lata temu / do Oj
 
Przeszczepy zle? Poglady niektorych ludzi w komentarzach przerazaja. Totalny brak wiedzy i empatii. Wystarczy wygooglac i dowiedziec sie czegos o smierci mozgowej a potem sie wypowiadac.
ponad 3 lata temu / Zal
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.