DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Pytania domagające się odpowiedzi, kiedy opadną emocje [OPINIA]

Pytania domagające się odpowiedzi, kiedy opadną emocje [OPINIA]
Fot.Darek Golik/Forum

Obraz wydarzeń ostatnich tygodni szokuje, tak jak i niektóre hasła prezentowane w ramach protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Warto się jednak bliżej przyjrzeć tym hasłom, rzucając światło na ich założenia i logiczne konsekwencje. Ile uczestniczek protestów podpisałoby się pod nimi, kiedy zostaną one umieszczone w szerszym kontekście? Kiedy emocje już opadną, warto zacząć… rozmawiać.

 

Protesty ujawniły głęboko zakorzenione założenia streszczające się w hasłach „moje ciało – moja sprawa” oraz „wybór – nie nakaz”. Oczywiście, wiele już miejsca poświęcono fałszywości tych frazesów, istnieją jednak pytania, które można zadać prezentującym je osobom. Oczywiście: kiedy tylko opadną emocje, na ile pozwalać będzie sytuacja i… relacje łączące nas z konkretnymi osobami, które hasłom tym udzieliły takiego czy innego wsparcia.

 

Skoro więc hasła te prezentowane przez znaczącą liczbę młodych kobiet, to wypadałoby stosownie zapytać, kiedy ciąża przestaje być taką „sprawą prywatną”? Nie chodzi tu tylko o przekonania religijne. Czy w świecie, w którym normą są relacje oparte na partnerstwie i wspólnym dźwiganiu życiowych ciężarów, ta „moja sprawa” przewiduje jakąś rolę „partnera” – ojca dziecka? Jeśli jest to faktycznie „moja sprawa”, to kiedy i w jakich warunkach zaczynać miałaby się prawna ochrona życia nienarodzonego? Prowadzi to do odmówienia „zarodkowi” człowieczeństwa i ochrony prawnej, a w dłuższej perspektywie do starań o legalizację aborcji na życzenie. To zresztą postulat prezentowany przez grono ludzi starających się animować protesty i wykorzystać je w – jasno już wyartykułowanych – celach politycznych. Perspektywa tych „społecznych reformatorów” jest już jasna.

 

Jeśli więc przyjąć stwierdzenie „moje ciało – moja sprawa” za wyraz faktycznej postawy, to co mówi ono o postrzeganiu macierzyństwa, rodzicielstwa, relacji z ojcem dziecka / „partnerem”? W wypowiedziach wielu młodych uczestniczek protestów zachowanie przesłanki obalonej orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego jawi się jako walka o zachowanie „furtki bezpieczeństwa” polegającej na „możliwości wyboru”. Ma to być walka ze „zmuszaniem do heroizmu”. A jeśli tak, to gdzie – w przypadku macierzyństwa i ojcostwa – kończyć się ma „heroizm” a zaczynają się „zwykłe” rodzicielskie obowiązki? A co jeśli dalszy rozwój wypadków wymagać będzie „heroizmu”? A tak się może stać, także wskutek ciężkiej choroby dziecka bądź wypadku.

 

Otrzymujemy obraz „traumatycznego przymusu”, z drugiej jednak strony – rozważając prezentowane hasła – „prawo do” nie wiąże się z traumą ani z przymusem… staje się rzeczywistością całkowicie sprywatyzowaną, nad którą zalega milczenie. A jeśli tak, to co w takim wypadku z „prawem do wsparcia”? W końcu, ciąża wiąże się radykalną zmianą życiowej rzeczywistości, postawa „partnera”, środowiska czy też sytuacja zawodowa niekoniecznie gwarantować będą w każdym przypadku pełne i nieskrępowane „prawo wyboru”, wolne od nacisków i przymusu…

 

Jeśli naprawdę postawa względem życia i rodzicielstwa streszcza się w haśle „moje ciało – moja sprawa”, to jakim kryteriom podporządkowany ma być wybór? Czy posiadać ma ono charakter całkowicie subiektywny i utylitarny? Zależeć ma od osobistych planów, wyznaczanych sobie w danym momencie życiowych celów, okoliczności ekonomicznych? Czy wyznaczenie granicy dla takiej decyzji ma wynikać wyłącznie z indywidualnych przekonań? Jeśli ma być określone na podstawie przesłanek medycznych, to jaki układ wartości miałyby oddawać regulacje państwowe? Gdzie miałyby stawiać tę granicę?

 

Wbrew temu, co możemy usłyszeć, nie są to pytania naruszające sferę prywatności, których stawianie równoznaczne jest z „wchodzeniem do domu”. To zwykłe, ogólnoludzkie pytania odnoszący się do podstawowych postaw i wartości, dotykające indywidualnych zapatrywań i wyborów moralnych bez względu na stan prawa.

 

 

kp

 

 


DATA: 2020-11-15 09:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dobrze że przynajmniej faceci w wieku 40-50 są odpowiedzialni. Wysyłają co miesiąc przecież 500zł nigdy dziecka nie widzieli ale JACY ODPOWIEDZJALNI.
20 dni temu / @gosc
 
Tych pytań nie zrozumieją "julki" wyjące wulgaryzmy. One chcą po prostu nie ponosić żadnej odpowiedzialności za skutki kopulacji. Tylko tyle. Tak samo ich "partnerzy". Tak zostali wychowani. Przez smartfony i rodziców pokolenie 35-45 latków, czyli pokolenie JPII.
20 dni temu / gosc
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.