14 grudnia 2017

PWN ogłosiło młodzieżowe słowo roku 2017. Trendy w kulturze języka nie napawają optymizmem

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Krócej się nie dało. Słowem roku 2017 zostało dwuliterowe „XD” – wynika z plebiscytu PWN. Z kolei wśród neologizmów „karierę” w roku 2017 zrobiło wyrażenie „odjaniepawlać”. Skojarzenie go z polskim świętym jest niestety celne.

 

„Rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech. Jest więc znakiem ikonicznym. XD, dziś zapisywane także iksde, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym” – czytamy na stronie sjp.pwn.pl.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wyrażenie wygrało dlatego, że inne, powszechnie używane w roku 2017 przez młodzież słowa, zostały zauważone w plebiscycie już w roku ubiegłym. To słowa takie jak „sztos” oraz „dwudzionek”.

 

„Sztos” to „słowo jest krótkie, określa coś pozytywnego i jest na tyle ogólne, że można je stosować do niemal dowolnej sytuacji. Doskonale nadaje się więc do komunikacji w internecie”. Z kolei „dwudzionek” jest polskim odpowiednikiem weekendu.

 

W plebiscycie dużo głosów padło również na wyrażenie z rdzeniem  „ogar” (ogarnąć/ogarniać/nieogar) oraz na skrótowiec „RIGCZ”. „Ogar” to ktoś skutecznie pilnujący swoich spraw (ogarniający je), z kolei „RIGCZ” wyraża pochwałę, zadowolenie i aprobatę. Pochodzi od słów: rozum i godność człowieka.

 

W roku 2017 niezwykły sukces odniosło ponadto słowo „smartwica”. Oznaczać ma ono uzależnienie od telefonu komórkowego. To jednak nie jedyne nowe słowo.

 

„Wśród neologizmów w powszechnym użyciu wyróżniamy czasownik odjaniepawlić/odjaniepawlać (się) w znaczeniu zdarzyć się niespodziewanie. Najbardziej typowe użycie to pytanie Co tu się odjaniepawla?. Ten czasownik jest używany powszechnie nie jako bluźnierstwo czy wyraz antykościelnej fobii, lecz raczej naturalna reakcja na wszechobecny w przestrzeni publicznej zewnętrzny kult. Młodzież i slang młodzieżowy reagują buntem na różne narzucane publicznie narracje: prawicowe i lewicowe, religijne i liberalne” – czytamy na stronie Słownika Języka Polskiego PWN.

 

Upowszechnienie się zwrotu, nawet jeśli świat nauki podchodzi do niego z dystansem, nie może napawać optymizmem. Sukces wiąże się bowiem z zanikiem czci dla świętego, którego imię mogło w wyniku zmian w świecie wartości stać się zamiennikiem zwrotu „co tu się dzieje?” oraz jego wulgarniejszych odmian. Za pozytywne zjawisko również ciężko uznać sukces krótkiego „XD”. Cieszy natomiast sukces „dwudzionka” – spolszczenia anglojęzycznego weekendu.

 

 

Źródło: sjp.pwn.pl / rmf24.pl

MWł

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 183 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram