DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Putin z wizytą w Arabii Saudyjskiej i ZEA. Chce stabilizować sytuację na rynku energii

Putin z wizytą w Arabii Saudyjskiej i ZEA. Chce stabilizować sytuację na rynku energii
fot. Kremlin.ru [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

Prezydent Rosji Władimir Putin udaje się z kilkudniową wizytą do Arabii Saudyjskiej, a potem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celu omówienia współpracy przeciwko wszelkim próbom destabilizacji rynku ropy naftowej. Poza ropą omawiana ma być także kwestia irańska.

 

W przeddzień wizyty w Rijadzie, Kreml poinformował o potrzebie zacieśnienia współpracy z Arabią Saudyjską w sprawie rynku ropy.

 

W następstwie ataków na instalacje naftowe Saudów, które spowodowały gwałtowny wzrost cen oraz zajęcie tankowców w Zatoce Perskiej, zaostrzają się napięcia na świecie.

- Jeśli ktokolwiek uważa, że ​​działania takie jak przejęcie tankowców lub ataki na infrastrukturę naftową mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na współpracę między Rosją a naszymi arabskimi przyjaciółmi…jest w wielkim błędzie – oznajmił Putin.

 

- Będziemy absolutnie współpracować z Arabią Saudyjską oraz naszymi innymi partnerami i przyjaciółmi w świecie arabskim ... by ograniczyć do zera wszelkie próby destabilizacji rynku ropy naftowej – kontynuował rosyjski przywódca w rozmowie z mediami nadającymi w języku arabskim.

 

W ostatnich latach Rosja, która nie jest członkiem OPEC, ściśle współpracowała z Organizacją Krajów Eksportujących Ropę Naftową, kierowaną przez największego producenta tego surowca na świcie – Arabię Saudyjską. Kraje OPEC starały się ograniczyć podaż surowca, co doprowadziło do wzrostu jego cen po załamaniu w latach 2014–2015, które poważnie uderzyło w rosyjską gospodarkę. - Naszym celem jest ustabilizowanie sytuacji na globalnym rynku węglowodorów – oznajmił Putin.

 

W zeszłym miesiącu Arabia Saudyjska, USA i szereg państw europejskich oskarżyły Iran o udział w atakach dronów na infrastrukturę saudyjską. Teheran zaprzeczył. Do ostrzału przyznały się sprzymierzone z Irańczykami jemeńskie bojówki Huthi. Putin powiedział, że Rosja jest gotowa uczestniczyć w dochodzeniu w sprawie incydentów.

 

Dodał, że Moskwa, która ma „dobre stosunki ze wszystkimi krajami regionu”, może również odgrywać „pozytywną rolę” w próbach złagodzenia napięć między Iranem a Arabią Saudyjską.

Wizyta Putina w bliskowschodnim kraju rozpoczyna się w poniedziałek. Oba państwa zamierzają podpisać liczne umowy handlowe, a także wykorzystać swoje wpływy, aby rozładować rosnące napięcie w Zatoce Perskiej.

 

Wiosną przyszłego roku wygasa umowa między 24 członkami Organizacji Krajów Eksportujących Ropę (OPEC).

 

Moskwa i Rijad - tradycyjny sojusznik Waszyngtonu - dokonały w ostatnich latach zaskakującego zbliżenia, naznaczonego zwłaszcza pierwszą wizytą króla Salmana w Rosji w październiku 2017 r. Rok później, kiedy książę koronny Mohammed bin Salman był oskarżany o zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżi  w Turcji, Władimir Putin starał się uścisnąć mu dłoń na szczycie G20. W niedzielnym wywiadzie Putin chwalił dobre relacje z saudyjskimi władzami.

 

Rosja ma ambicje bycia rozjemcą w sporach między Iranem i Arabia Saudyjską. Jednocześnie zamierza zaproponować sprzedaż swoich pocisków do obrony. W ubiegłym tygodniu irański czołgista został trafiony podejrzanymi atakami rakietowymi u wybrzeży Arabii Saudyjskiej, wywołując nowe obawy przed konfliktem.

 

Doradca Kremla, Jurij Uszakow poinformował, że podczas wizyty będzie omawiana także sprawa Syrii. Rosja i Iran są sprzymierzone z rządem prezydenta Baszara el-Asada, a Saudowie popierają rebeliantów.

 

Rosja chce włączyć Arabię Saudyjską do porozumienia politycznego w sprawie Syrii. Od kilku lat Turcja, Rosja i Iran prowadzą rozmowy w tej kwestii. Pod względem biznesowym wizyta ma doprowadzić do zawarcia około 30 umów.

 

Umowy dotyczą sektora zaawansowanych technologii, energii i infrastruktury. Ich wartość szacowana jest na 2 mld dol. W październiku 2017 r. Rosja i Arabia Saudyjska podpisały również protokół ustaleń, który torował drogę do zakupu przez Rijad potężnego systemu rakiet przeciwlotniczych S-400. Sprzedaż jednak nigdy się nie ziściła, ponieważ Arabia Saudyjska ostatecznie zdecydowała się na zakup systemu amerykańskiego.

 

Po Arabii Saudyjskiej Władimir Putin zamierza udać się we wtorek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby spotkać się z księciem Abu Zabi Mohammedem bin Zayedem Al-Nahyanem.

 

Źródło: al-monitor.com

AS


DATA: 2019-10-15 07:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ekolodzy chcą pozbawić Putina dochodów ze sprzedaży ropy.
7 miesięcy temu / ala wilk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.