DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Putin ponownie przyjedzie do Budapesztu. Chce rozmawiać o energetyce

Putin ponownie przyjedzie do Budapesztu. Chce rozmawiać o energetyce
REUTERS/Maxim Shipenkov/Pool / FORUM

 

Władimir Putin zamierza spotkać się z premierem Viktorem Orbánem już 2 lutego. W Budapeszcie przywódcy Rosji i Węgier mają rozmawiać o najnowszych wydarzeniach na arenie międzynarodowej i energetyce.


Szef gabinetu węgierskiego lidera, János Lazar powiedział dziennikarzom, że to „ważne, ale nie wyjątkowe spotkani”. Obaj politycy rozmawiać będą o obecnej sytuacji na świecie. Lazar wyjaśnił, że rok 2017 „będzie ważnym rokiem w polityce zagranicznej, nie tylko ze względu na nowego prezydenta USA czy Brexit, ale ze względu na nową erę współpracy dwustronnej, która zastąpi współpracę wielostronną”.

 

Węgierskie media podają, że do spotkania dojdzie 2 lutego. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówił jedynie, że wizyta Putina w Budapeszcie została „zaplanowana” na luty. - To będzie wizyta robocza, skupiająca się przede wszystkim na kwestiach związanych z energią – tłumaczył.

 

Putin odwiedził Orbana w 2015 roku. Była to wówczas pierwsza podróż rosyjskiego przywódcy do krajów UE po aneksji Krymu w 2014 roku. Orbán odwiedził Moskwę w roku ubiegłym.

 

Węgry zależą w dużej mierze od rosyjskich dostaw energii. Ekipa obecnego premiera skupia się na rozwijaniu relacji handlowych z Moskwą. W ciągu ostatnich pięciu lat eksport do Rosji wzrósł siedmiokrotnie, osiągając sześć procent całkowitego wolumenu eksportu Węgier o szacunkowej wartości 3 mld USD. Jednak deficyt handlowy Węgier, uzależnionych od rosyjskiej energii (gaz, energia atomowa) pozostał ogromny.

 

Mimo, że przed przejęciem władzy przez Orbana Niemcy były głównym partnerem handlowym Budapesztu, Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Republiki Węgierskiej jeszcze z 2009 roku stanowiła, że „Rosja jest nadal ważnym czynnikiem w polityce międzynarodowej ze względu na jej położenie geograficzne, naturalne i ludzkie zasoby, potencjał wojskowy, a także energię jądrową”.

 

Kiedy premier Viktor Orban objął urząd wiosną 2010 roku nastąpiła wyraźna przebudowa państwa i relacji handlowych. W miejsce Niemiec, jednym z głównych partnerów handlowych, stała się Rosja. Relacje węgierskiego przywódcy z UE stale się pogarszały. W 2015 roku Budapeszt postanowił wzmocnić relacje z Moskwą, przeciwstawiając się sankcjom ekonomicznym wobec Rosji. Węgierscy politycy przekonywali wówczas, że zaszkodzą one interesom ekonomicznym Węgier (głównie rolnictwu), a także, że nie przyniosą oczekiwanych skutków. Federacja Rosyjska jest zdecydowanie najważniejszym rynkiem eksportowym dla rolnictwa węgierskiego poza Unią Europejską.

 

Obecne rozmowy przywódców obu państw mają dotyczyć inwestycji w modernizację elektrowni jądrowej.

 

Węgierska lewica przeciwna jest współpracy z Rosją. Péter Ungar z partii LMP ubolewa, iż „Węgry tracą swoją suwerenność wskutek rosyjskich działań”. Przekonuje, że „Węgry są kluczowe dla Rosji w globalnej wojnie dezinformacyjnej”.

 

Źródło: euractiv.com., euobserver.com

AS


DATA: 2017-01-24 10:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.