DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Putin odbudowuje stare wpływy Kremla w Libii. Chce kontrolować tamtejszą ropę

Putin odbudowuje stare wpływy Kremla w Libii. Chce kontrolować tamtejszą ropę
Władimir Putin i Muammar al-Kaddafi. FOT. Reuters / RIA Novosti / Kremlin / Pool/ Mikhail Klimentyev (Russia) / Forum
#KREML    #ROSJA    #LIBIA    #MOSKWA    #WŁADIMIR PUTIN

Przez dekady Związek Radziecki, a potem Rosja ze zmiennym skutkiem walczyły z Zachodem o wpływy w Libii rządzonej przez pułkownika Mu’ammara al-Kaddafiego. Również dziś kremlowska administracja chciałaby kontrolować gospodarkę i politykę tego bogatego w złoża ropy kraju.

 

Jak informują szwajcarskie media „wpływy Rosji w ogarniętej konfliktem Libii wzmacniają się z każdym dniem”. Świadczy o tym m.in. podpisane kilka dni temu w Londynie porozumienie między gigantem naftowym Rosneftem, a libijską kompanią naftową NOC. Takie ustalenia pomogą Moskwie odbudować swoją, tradycyjnie mocną, pozycję w Libii.

 

Dla pogrążonej w chaosie Libii porozumienie z Rosneftem to także światełko w tunelu i szansa, że znów zacznie sobie zapewniać zastrzyki finansowe.

 

Lobbystą rosyjsko-libijskiego zbliżenia naftowego jest Chalifa Bilkasim Haftar. To jeden z największych przeciwników premiera rządu jedności narodowej, cieszącego się ONZ-owskim wsparciem, Faiza Saradża. Haftar był „wychowankiem” Kaddafiego, ale po jakimś czasie stał się jego wrogiem. Przez lata mieszkał w USA. Miał, a być może wciąż ma, dobre stosunki z CIA.

 

W ubiegłym roku Haftar przejął kontrolę nad niemal wszystkimi libijskimi terminalami naftowymi na Morzu Śródziemnym. Od tej pory Władimir Putin wykazuje nie słabnące zainteresowanie Haftarem. Libijczyk pod koniec roku 2016 przebywał w Moskwie. Brał też udział w zorganizowanej na lotniskowcu „Admirał Kuzniecow” wideokonferencji z władzami w Moskwie.

 

Ponadto pojawiło się podejrzenie, że za porozumieniem z Rostneftem stoi także niepisana umowa na dostarczania przez Moskwę Libii broni. Jak nietrudno się domyślać, nikt niczego nie jest w stanie udowodnić, a sama Rosja wszystkiemu zaprzecza.

 

Rosja zmieniła Arabię Saudyjską na pozycji lidera w wydobyciu ropy naftowej na świecie. Nie zmienia to faktu, że Moskwa będzie zainteresowana odbudową i konserwacją zniszczonej libijskiej infrastruktury.

 

 

Źródło: „Neue Zuercher Zeitung”

ChS




 


DATA: 2017-03-04 09:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

i żydzi na tym stracą...
ponad 3 lata temu / Jacek
 
Putin - uratować? Zrzucając na Polskę kilka atomówek?
ponad 3 lata temu / do Mg
 
Rząd Polski powinien kategorycznie stwierdzić, że Moskwa musi oddać Krym i wycofać się z Donbasu, a jeśli tego nie zrobi to przy najbliższym osłabieniu Księstwo Moskiewskie zostanie podzielone na kilka krajów, gdyż nieustannie zagraża światu.
ponad 3 lata temu / Polak
 
Tylko Putin i Trump moga uratowac Europe. To poprzednia ekipa hamerykanska zniszczyla Bliski Wschod i Europe.
ponad 3 lata temu / Mg
 
Rządy w Libii przejęła zachodnia Europa i USA i widać z jakim skutkiem. Rozwaliła jeden z najbogatszych krajów Afryki i otworzyła tamę dla handlarzy ludźmi. O tysiącach zabitych ludzi już nie wspominając. W Syrii już też USA przedstawiło plan podzielenia kraju, oczywiście tereny roponośne dostaną się pod zarząd USA. Bo o to jest ta wojna, USA chcą kontrolować ropę. W Iraku już się udało, przyszła kolej na Syrię. W kolejce czeka jeszcze Iran i jego złoża. Do Korei Północnej się nie spieszą bo tam nic nie ma.
ponad 3 lata temu / ???
 
Obecnie to Amerykanie i ich sojusznicy są światowymi destruktorami. A Rosja próbuje odbudowywać. Ale zaraz hamerykanie coś wymyślą, aby to zablokować. Ludobójcy z USA (ponad milion trupów w ostatnich kilkunastu latach) są zdolni do wszystkiego.
ponad 3 lata temu / Skanderbeg
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.