DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Putin nie został zaproszony na uroczystości w Oświęcimiu. Niektórzy Żydzi ubolewają

Putin nie został zaproszony na uroczystości w Oświęcimiu. Niektórzy Żydzi ubolewają
fot.Hanys90/creative/commons

Prezydent Rosji Władimir Putin nie został zaproszony na uroczystości z okazji 70. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu przez wojska sowieckie – poinformował rzecznik Kremla. Z powodu nieobecności rosyjskiego przywódcy niektórzy Żydzi już wyrazili ubolewanie.

 

Agencja Interfax, cytując rzecznika Putina, Dmitrija Pieskowa podała we wtorek, że rosyjski przywódca nie otrzymał zaproszenia i tym samym nie będzie mógł uczestniczyć w uroczystościach w Auschwitz. Pieskow dodał, ze decyzja odzwierciedla chłód w stosunkach Rosji z Zachodem.

 

Organizatorzy obchodów z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu, Muzeum Auschwitz oraz Międzynarodowa Rada Oświęcimska zastrzegli, że do żadnego przywódcy nie wysyłano zaproszeń, a jedynie formalne zapytania dotyczące ewentualnego udziału w obchodach.

 

Sytuacja jest jednak delikatna. Nazistowski obóz zagłady w Oświęcimiu został wyzwolony przez sowietów a znaczną część ofiar stanowili Żydzi oraz jeńcy rosyjscy.

 

Dyrektor Muzeum w Oświęcimiu Piotr Cywiński zaprzeczył, jakoby postępowanie organizatorów miało na celu pogłębienie izolacji Putina. Ambasady państw UE i państw-darczyńców poinformowane zostały, że obchody będą miały miejsce 27 stycznia. Zapytano dyplomatów, czy ich kraje zamierzają wysyłać delegacje i jakiej rangi one będą.

 

Rzeczniczka ambasady rosyjskiej w Warszawie potwierdziła, że powiadomiono ją o obchodach.

 

Sprawę skomentował już m.in. Chemi Shalew z gazety „Haaretz”, podkreślając, że absencja Putina wpłynie na umniejszenie rangi uroczystości. Jest to także afront dla Rosji.

 

 - Myślę, że polityka nie powinna być ważniejsza niż sama uroczystość – stwierdził z kolei Piotr Kadlcik, były prezes Związku Gmin Żydowskich w Polsce. – Auschwitz powinno być miejscem pamięci, modlitwy i pojednania – tłumaczył.

 

Rabin Boruch Gorin, wysoki urzędnik Federacji Gmin Żydowskich Rosji i doradca Naczelnego Rabina Berela Lazara, sojusznika Putina, ubolewał, że „brak Putina w Auschwitz to bardzo duży wstyd i skandal”. Dodał, że nie może być tak, by na uroczystościach zabrakło szefa państwa, które uczestniczyło w wyzwoleniu obozu.

 

Zgodził się z nim rabin Moskwy Pinchas Doldschmidt, który pełni funkcję przewodniczącego Konferencji Rabinów Europejskich: - Rosja wyzwoliła Auschwitz i Rosja powinna być reprezentowana.

 

Na uroczystościach z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu ma być wielu przywódców. Federację Rosyjską będzie reprezentował ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew.

 

W zeszłym miesiącu czeska społeczność żydowska protestowała przeciwko zaproszeniu Putina do Oświęcimia. Przedstawiciele Gmin Żydowskich w Czechach napisali w specjalnym oświadczeniu, że „reżim Putina nie szanuje traktatów międzynarodowych, jest agresywny i wykorzystuje swoją pozycję do zajmowania terytorium sąsiedniego państwa”.

 

 

Źródło: yahoo.com, timesofisrael.com, jpost.com, AS.


DATA: 2015-01-15 07:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Rzemieślnik" oczywiście kocha ludzi, tak po chrześcijańsku z nutką narodowego socjalisty. Obóz natomiast wyzwoliły wojska radzieckie. A Polskę i Polaków przehandlowano w Jałcie, Teheranie i Poczdamie. To tak dla ścisłości. Pozdrawiam mądralę pseudo-historyka.
ponad 5 lat temu / opoka
 
Wreszcie rabini powiedzieli coś sensownego.
ponad 5 lat temu / cynik
 
Żydzi?
ponad 5 lat temu / Leo
 
Kochani piszcie prawdę - w obozie w Oświęcimiu NIE byli jeńcy ROSYJSCY, lecz SOWIECCY, inaczej BOLSZEWICCY, albo RADZIECCY, inaczej KOMUNISTYCZNI. Przecież Rosja jest i była państwem wielonarodowym, jak uczono za pierwszego PRL było tam 130 narodów. I nie piszcie WYZWOLONO, lecz ZAJĘTO albo ZDOBYTO, jak zresztą całą Polskę w latach 1944 i 1945. Historię trzeba przedstawiać zgodnie z FAKTAMI.
ponad 5 lat temu / rzemieślnik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.