DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Putin nie zamierza rządzić w nieskończoność. Chce zapewnić pokojową sukcesję

Putin nie zamierza rządzić w nieskończoność. Chce zapewnić pokojową sukcesję
Fot. Pixabay

Rosyjski lider Władimir Putin zaprzecza, jakoby chciał zachować władzę po 2024 r., gdy skończy się jego kolejna kadencja prezydencka. Mówi, że dąży do zapewnienia pokojowej sukcesji.

 

67-letni lider odrzucił oskarżenia, jakoby miał „zamiłowanie do zmian konstytucyjnych” po tym, jak przedstawił w środowym przemówieniu propozycje, które pozwoliłyby mu utrzymać kontrolę nad krajem, rządzonym przez niego od dwudziestu lat. Przemawiając w sobotę, podczas wizyty w swoim rodzinnym mieście Sankt Petersburg, Putin zaznaczył, że rozumie niepokój ludzi, ale „nie chce, aby Rosja powróciła do praktyki sowieckiej, polegającej na śmierci przywódców bez planu sukcesji”. - Moim zdaniem bardzo niepokojący byłby powrót do sytuacji z połowy lat osiemdziesiątych, kiedy głowy państw jeden po drugim pozostali u władzy do końca swoich dni [i] odeszli z urzędu bez zapewnienia niezbędnych warunków do przejścia władzy – mówił prezydent, dodając, że „lepiej nie wracać do sytuacji z połowy lat osiemdziesiątych”.

 

Krytycy Putina są sceptycznie nastawieni do jego zapewnień. Martwią się ciągłymi zmianami wprowadzanymi od czasów przyjęcia konstytucji pod rządami Borysa Jelcyna w 1993 r. Kadencja obecnego prezydenta dobiegnie końca w 2024 r. i nie może on ponownie ubiegać się o ten urząd, ponieważ ustawa zasadnicza nie zezwala na więcej niż dwie kadencje. Proponowane zmiany konstytucyjne, które przedstawił w ogólnym zarysie szef Kremla w minioną środę, mogłyby mu pozwolić zachować władzę.

 

W orędziu do parlamentu Putin zaproponował wzmocnienie statusu Rady Państwowej - organu doradczego złożonego z szefów regionów, ograniczenie liczby kadencji prezydenckich do dwóch, nadanie niższej izbie parlamentu prawa do zatwierdzania kandydatury premiera. Krótko po orędziu poinformowano o podaniu się do dymisji premiera Dmitrija Miedwiediewa. Nowym szefem rządu został Michaił Miszustin, dotychczasowy przewodniczący Federalnej Służby Podatkowej.

 

Polityczni wrogowie nazwali proponowane zmiany „zamachem konstytucyjnym”, który ma sprawić utratę znaczenia prezydencji. Niektórzy byli doradcy Kremla twierdzą, że żadna z potężnych frakcji na Kremlu ani oligarchowie tego kraju nie chcą, by obecny przywódca odszedł, obawiając się wyniszczającej walki wewnętrznej. Jeden z byłych doradców prezydenta, Gleb Pawłowski stwierdził, że do pewnego stopnia przywódca Kremla jest uwięziony w stworzonym przez siebie systemie. - Putin nie może zrezygnować ze strachu, że wszystko się rozpadnie – komentował.

 

Podczas gdy propozycja głowy państwa wywołała oburzenie liberałów i  politycznych wrogów, mieszkańcy, nawet ci krytyczni wobec Putina, wydają się zrezygnowani, a wielu twierdzi, że nigdy nie spodziewali się, by Putin faktycznie odsunął się od rządów, gdy kadencja prezydencka dobiegnie końca. - Wszystko mi jedno – stwierdziła Jekaterina, 28-letnia doradczyni finansowa. - Większość moich znajomych żartuje sobie z tego, ponieważ czują się bezsilni - dodała.

 

W latach 2011-2012 dziesiątki tysięcy ludzi wyszły na ulice po powrocie Putina na trzecią kadencję prezydencką, Jekaterina i inni z jej grupy wiekowej wątpią, by tym razem miały miejsce masowe protesty. W sierpniu doszło do serii demonstracji przeciwko sfałszowanym wyborom do moskiewskiej rady miejskiej, ale nic to nie dało. Niektórzy politycy opozycji uważają, że propozycje Putina spowodowałyby, iż Rosja skłaniałaby się ku modelowi rządzenia charakterystycznego dla Azji Środkowej. Zarzucają liderowi Kremla, iż chce przedłużyć przywództwo, idąc za przykładem Kazachstanu, gdzie w ubiegłym roku Nursułtan Nazarbajew zakończył prezydenturę, ale utrzymał władze jako przewodniczący wszechmocnej Rady Bezpieczeństwa. - Jest to całkowita zmiana ideologiczna ze strony klasy rządzącej, odejście od ideologii zachodniej na rzecz czegoś innego, to jest wschodniej czy starożytnej rzymskiej koncepcji – komentuje Alexander Baunow z Carnegie Moscow Center.

 

Propozycje „reformy” rosyjskiego lidera obejmują również zniesienie prymatu prawa międzynarodowego zapisanego w obecnej konstytucji tego kraju. Ta możliwa zmiana niepokoi organizacje pozarządowe. „Jako członek Rady Europy i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Rosja jest związana międzynarodowymi standardami w zakresie praw człowieka, swobód obywatelskich i praworządności, w tym koniecznością zapewnienia demokratycznych wyborów, ochrony przed arbitralnym uwięzieniem i wolności mediów, zgromadzeń oraz stowarzyszeń” - napisał polityk i dziennikarz opozycji Vladimir Kara-Murza w piątek w „Washington Post”.

 

Zobowiązania te od dawna są ignorowane, „ale ustanawiając prymat krajowych ustaw, Kreml zamierza uwolnić się od pozostałych formalnych zobowiązań, wynikających z prawa międzynarodowego, sygnalizując kolejny kamień milowy na drodze do narastającej izolacji” – ocenił publicysta.  

 

Źródło: voanews.com

AS

 

Zapraszamy na wyjątkową konferencję pt. 

Rosja Putina fałszywą nadzieją dla chrześcijaństwa.

 

W debacie wezmą udział:

prof. Andrzej Nowak,

prof. Mieczysław Ryba,

prof. Henryk Głębocki,

red. Grzegorz Górny,

red. Piotr Doerre.

 

Prowadzenie red. Łukasz Karpiel. 

Termin: 21 stycznia 2020 roku, godz. 18.30 – 21.30. 

Miejsce: Centrum Prasowe Foksal, Dom Dziennikarza

Warszawa, ul. Foksal 3/5, Sala A. 

Wstęp wolny.

 

 

Polecamy również program Łukasza Karpiela pt. Prawy Prosty, w którym gościem był red. Piotr Doerre. Prawda się obroni? Polska kontra rosyjskie kłamstwa!


DATA: 2020-01-20 13:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trudno chyba żeby każdy kolejny prezydent był osobą podobną do poprzedniego. Dlatego tutaj chodzi chyba o to żeby Rosja działała dalej na podobnych zasadach jak dotychczas. Nie należy na to patrzeć w kategoriach zachodnich gdzie przykładowo w Ameryce nie wiadomo co będzie po każdych kolejnych wyborach.
1 miesiąc temu / An
 
Niech ktoś pokaże lepszego!
1 miesiąc temu / Ryś
 
Czy poważnie można traktować słowa byłego funkcjonariusza KGB ? Putin ma różne możliwości ażeby nie będąc prezydentem federacji rosyjskiej, pozostać osobą numer jeden w strukturach państwa. Toć wszystko co dotychczas czyni,czyni to dla dobra ojczyzny - Wielkiej Imperialnej Świętej Rusi. Żaden problem zmienić konstytucję rosyjską tak,ażeby rządzić z tylego szeregu. Tradycja państwa turańskiego jednak do czegoś zobowiązuje. Nie można ot tak, ustąpić i oddać się przyjemnościom życia emeryta politycznego. Toć byłby to niewybaczalny błąd, uznany jako dezercja z pola walki, a wiadomo jak karze się dezerterów. Po prostu Putin nie ma wyboru, jeśli chce umrzeć w swoim łóżku to musi mieć rękę "na pulsie" - jak to się mówi eufemistycznie. Zresztą wynika to poniekąd z jego wypowiedzi - mówiąc o sukcesji - ma na myśli sukcesję formalną a nie rzeczywistą. Zresztą jest to zbieżne z moralnością "socjalistyczną", której uosobieniem jest Putin, coś mówi a myśli i robi coś przeciwnego
1 miesiąc temu / Druh Ryszard
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.