DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Putin liczy na pomoc „Kazańskiej Pani”

Putin liczy na pomoc „Kazańskiej Pani”
By World Economic Forum Copyright by World Economic Forum [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Władimir Putin polecił patriarsze Kiryłowi wysłać w pielgrzymkę po kraju jedną z najbardziej czczonych ikon  - Kazańską Matkę Bożą. Wedle tradycji rosyjscy carowie i generałowie zawsze wykorzystywali kult „Pani Kazańskiej” dla uproszenia zwycięstwa militarnego.


Kazańska Pani „odnaleziona w ogrodzie” w 1597 roku – jak zauważa Marisa Martin – wskazuje na rosyjski nacjonalizm i militaryzm. Wierni prawosławni uważają, że ikona posiada cudowną moc i pomaga Rosjanom w zwycięstwach militarnych. To dzięki jej wstawiennictwu – jak twierdzą wierni – Rosji udało się odeprzeć ataki Napoleona, Turków, Szwedów, Polaków i Niemców. Nawet Stalin wierzył w cudowną moc „Czarnej Dziewicy” Wysłał ikonę „Kazańskiej Pani” do Stalingradu w 1943 r., by ochraniała Rosjan przed Niemcami.

 

Ikona w 2007 r. rozpoczęła peregrynację po krajach świata. Wydarzenie to było przedstawiane przez rosyjskie media jako „wezwanie do świętego pojednania między Rosjanami w kraju i za granicą (po raz pierwszy od rewolucji w 1917 r.)”. W lutym 2014 roku Putin wysłał ikonę na pielgrzymkę po Krymie. Wkrótce potem nastąpiła aneksja Krymu.

 

Patriarcha Kirył w porozumieniu z Kremlem propaguje także kult rodziny carskiej zamordowanej przez bolszewików w 1918 r. Car Mikołaj II i jego rodzina przedstawiani są jako „męczennicy za wiarę”. Wierni prawosławni także czczą kopię ikony cara Mikołaja II, która krąży po Rosji od 1998 r. Mikołaj II słynął z religijnego zaangażowania. Ostro zwalczał przedstawicieli innych wyznań, w tym także katolików. Car uważany jest przez cerkiew w Moskwie za „Chrystusową ofiarę”. Jak podkreślają rosyjscy duchowni, „wziął na siebie winy narodu rosyjskiego, które przez to są mu odpuszczone”.

 

W niektórych kręgach rosyjskich duchownych panuje przekonanie, że Rosja powinna realizować „boski plan przywrócenia imperium bizantyjskiego”. Patriarcha Aleksander z Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego za Granicą mówi, że „car Mikołaj był ziemskim symbolem Niebiańskiego Króla, opiekunem i podporą Kościoła prawosławnego w Rosji, będącego spadkobiercą Bizancjum. ... I, jak jego ojciec, on też był głową Kościoła prawosławnego Wschodniej Rosji. Pod rządami Mikołaja II, Moskwa postrzegana była jako nowy Konstantynopol, Trzeci Rzym”.

 

 

Źródło: wnd.com, AS.


DATA: 2014-07-27 11:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Venatrix, radziłbym zamianę FSB na GRU, które nie rublami, a diamentami prosto z Jakucji wynagradza. Zainteresowanym wskazuje własnych szlifierzy w Antwerpii. Gwarantowane upusty.
ponad 5 lat temu / Burak
 
Jak widzę, zaroiło się na pch24 od bezrobotnych opłacanych rublami.
ponad 5 lat temu / Venatrix
 
Tego, że ikona będzie wożona po kraju nie uważam za nic złego.
ponad 5 lat temu / ewa
 
Teraz wyobraźcie sobie jakiegoś zachodniego polityka, który oddaje własny kraj pod opiekę Najświętszej Panienki. Rosja to ostatnia ostoja Chrześcijańskiej moralności, niestety. To jest jedyny przykład władzy w Europie, która nie wyrzeka się związku z Kościołem i odcina się od tego przeklętego marksizmu, który opanował nasze życie.
ponad 5 lat temu / PWKLF
 
jak Nuemcy byli pod Moskwa to Stalin zaladowal ikone do bombowca i tajniacy oblatywali nia stolice... ->gaugan "Polska wiernie realizuje interesy finansjery" te same elity, ktore wychwalaly wieczny sojusz z ojczyzna proletariatu, to teraz demokraci EUROpejscy, a obalenie caratu to wlasnie robota swiatowej finansjery...
ponad 5 lat temu / razorrr
 
Nieslychane jest jak wy to naswietlacie. W przypadku Putina: "Kazańska Pani ?odnaleziona w ogrodzie? w 1597 roku ? jak zauważa Marisa Martin ? wskazuje na rosyjski nacjonalizm i militaryzm." Natomiast jesli chodzi o Czarna Madonne z Czestochowy to niby czym ona ma byc? Obrona Jasnej Gory, pieltgrzymki Polakow itd. Tutaj to juz nie jest "nacjonalizm"? Swiat chce dzis zniszczyc Rosje, bo stoi na drodze do globalizacji. Nie jest czescia zachodniego systemu finansowego i do tego zaczela ostatnio odchodzic od dolara. Natomiast Polska, rzekomo wierna Bogu - ta Polska wiernie realizuje interesy finansjery. Tak to dzis wyglada, kazdy kto jest chrzescijaninem powinien wspierac Rosje w jej dazeniach do odejscia od imperium zla, czyli dolara. Ale tak sie nie dzieje.
ponad 5 lat temu / gaugan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.