DZIŚ JEST:   23   MAJA   2019 r.

Św. Leoncjusza, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   CYWILIZACJA

Marcin Jendrzejczak

Pusty pieniądz i życie na kredyt


Jak wiadomo przynajmniej od czasów Arystotelesa, człowiek jest istotą społeczną. Nie jest samowystarczalny – aby przetrwać i rozwijać się, potrzebuje innych. Prawda ta w niewielu aspektach życia jest tak dobrze widoczna jak w gospodarce. Podział pracy i rynkowe wymiany pozwoliły ludzkości przejść od stadium barbarzyństwa do wysoko rozwiniętej cywilizacji, co z pewnością by nie nastąpiło, gdyby każdy chciał być ekonomicznie samowystarczalny. Potrzeba współpracy i wzajemnej wymiany istnieje już w bardzo prymitywnej gospodarce – jedni potrzebują jedzenia, mając do zaoferowania broń czy odzież; inni odwrotnie. W gospodarce barterowej (przedpieniężnej) aby doszło do wymiany, musi występować tzw. podwójna zbieżność potrzeb, co jest bardzo czasochłonne i nie zawsze możliwe.

W sytuacji zaistnienia podwójnej zbieżności potrzeb, w wyniku dobrowolnych interakcji wyłania się pieniądz – towar powszechnie akceptowany jako środek wymiany (większość ekonomistów zwraca uwagę, że pełni on również funkcję jednostki rozrachunkowej i środka przechowywania wartości, jednak należy pamiętać, że te funkcje wynikają z jego charakteru jako środka wymiany). Towar ten cechuje się (obok zbywalności) rzadkością występowania, wysoką wartością na jednostkę masy, podzielnością, trwałością i przenośnością. Na przestrzeni dziejów funkcję pieniądza pełniły różne towary, jednak w cywilizacji zachodniej w konkurencji o miano najlepszego środka wymiany wygrało złoto.
Z czasem wykształciły się firmy oferujące bezpieczne przechowywanie pieniądza – banki. Początkowo pełniły one funkcję magazynów – klient oddawał złoto w depozyt i otrzymywał kwit, będący zobowiązaniem banku do wydania złota na żądanie klienta. Stopniowo ludzie zaczęli odkrywać, że zamiast fatygować się do banku po złoto przed każdą planowaną transakcją wygodniej jest używać kwitów – tytułów własności do pieniądza.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego będą miały wyjątkowy charakter. Jeszcze nigdy w parlamentarnych ławach Strasburga i Brukseli nie zasiądzie tak wielu eurosceptyków pragnących „rozsadzić Unię od środka”. Coraz więcej z nich jednak wskazuje, że to nie Unia jest zła ale jej obecne elity. Podkreślają konieczność reformy, jednak za pomocą wewnętrznych narzędzi Unii Europejskiej. Czy jest to właściwa droga? I czy rezygnacja z radykalnych postulatów wyjdzie eurosceptykom na dobre?

 
 

Niemiecki rząd chce rozprawić się z panoszącymi się w miastach arabskimi klanami. Nie podlegające dotąd kontroli organizacje przestępcze mogły działać, bo obawiano się oskarżeń o dyskryminację. Te czasy ponoć już minęły.

 

Przed Polską Anno Domini 2019 stoi wiele wyzwań. Rozwój gospodarczy, dostosowanie się do rewolucji technologicznej, budowa potencjału obronnego, rozliczenie z pozostałości komunizmu. Wszystko to jest ważne, jednak jedna sprawa jest najważniejsza. Demografia.

 

​„Co najmniej dziewięć osób zginęło, a 13 zostało rannych w samobójczym zamachu bombowym na kolumnę samochodów w pobliżu pałacu prezydenckiego w Mogadiszu” – poinformowały w środę somalijskie źródła wojskowe. Do przeprowadzenia zamachu przyznała się islamistyczna organizacja Asz-Szabab.

 

Nie ma tematu roszczeń i nie będzie – powiedział w środę na antenie Polsat News lider PO Grzegorz Schetyna. Polityk był pytany m.in. o amerykańską ustawę 447 oraz stosunek jego ugrupowania do przedstawicieli Konfederacji.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.