Jak wiadomo przynajmniej od czasów Arystotelesa, człowiek jest istotą społeczną. Nie jest samowystarczalny – aby przetrwać i rozwijać się, potrzebuje innych. Prawda ta w niewielu aspektach życia jest tak dobrze widoczna jak w gospodarce. Podział pracy i rynkowe wymiany pozwoliły ludzkości przejść od stadium barbarzyństwa do wysoko rozwiniętej cywilizacji, co z pewnością by nie nastąpiło, gdyby każdy chciał być ekonomicznie samowystarczalny. Potrzeba współpracy i wzajemnej wymiany istnieje już w bardzo prymitywnej gospodarce – jedni potrzebują jedzenia, mając do zaoferowania broń czy odzież; inni odwrotnie. W gospodarce barterowej (przedpieniężnej) aby doszło do wymiany, musi występować tzw. podwójna zbieżność potrzeb, co jest bardzo czasochłonne i nie zawsze możliwe.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
1863 – wybuchło Powstanie Styczniowe. W tym dniu Komitet Centralny ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym, wezwał wszystkich obywateli do walki oraz zapowiedział uwłaszczenie chłopów. Niestety, zawiodła strona militarna powstania.
Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.
Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.
„Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach” – wynika z ustaleń pomiędzy władzami Krakowa oraz krakowską kurią.
Francuskie ministerstwo zdrowia przedstawiło dane dotyczące powikłań poszczepiennych u osób, którym zaaplikowano szczepionkę przeciwko COVID-19. Pięć osób zmarło, a u ponad 130 stwierdzono poważne przypadki skutków ubocznych.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI