DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Pulmunolog, profesor UM w Łodzi: Nie bójmy się. Powikłania po grypie są gorsze niż po COVID-19

Pulmunolog, profesor UM w Łodzi: Nie bójmy się. Powikłania po grypie są gorsze niż po COVID-19
Fot. Pixabay

„Przechorowanie grypy zwiększa ryzyko udarów 8 razy, ryzyko zawałów 10 razy. Przy Covidzie-19 też się to zdarza, ale nie tak często. (…) Zmiany w płucach po koronawirusie ustępują po 3-6 miesiącach. Nie bójmy się. Czy boją się Państwo jechać autem? Też można się zabić” – powiedział pulmunolog prof. Piotr Kuna w programie „Gość Wydarzeń”.

 

Prof. Piotr Kuna, pulmonolog i kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsat, wbrew głosowi wielu innych ekspertów uspokajał. Jego zdaniem powikłania po grypie są dużo poważniejsze niż po COVID-19.  - Przechorowanie grypy zwiększa ryzyko udarów 8 razy, ryzyko zawałów 10 razy. Przy Covidzie-19 też się to zdarza, ale nie tak często. (…) Zmiany w płucach po koronawirusie ustępują po 3-6 miesiącach – zaznaczał.

 

Zdaniem profesora z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, powinniśmy przyjąć „szwajcarsko-szwedzki” model walki z pandemią. - Mamy problem z pielęgniarkami. Wiele z nich jest na zwolnieniu czy kwarantannie. (...) Jeśli ktoś miał kontakt z zakażonym, to nie oznacza, że jest chory. (…) Taka osoba powinna być monitorowana w miejscu pracy. Przy wystąpieniu pierwszych objawów lub dodatnim wyniku jest wysyłana na kwarantannę. Myślę, że to ulegnie zmianie w związku z większą liczbą chorych na Covid-19 - podkreślił.

 

Prowadzący program Bogdan Rymanowski w pewnym momencie zapytał czy osoby chorujące na coś innego niż COVID-19 nie stają się przypadkiem „pacjentami drugiej kategorii”. - Obawiam się, że tak jest – odpowiedział prof. Kuna.

 

- Dwa dni temu w "Nature Medicine" opublikowano pracę wskazującą na to, że w Polsce, ale nie tylko, nie wzrosła liczba zgonów, w przeciwieństwie do np. Wielkiej Brytanii. Pokazano, że - w miarę upływu czasu - coraz większy odsetek zgonów nie będzie z powodu Covid-19, tylko zaniedbań w leczeniu chorych przewlekle - na serce, cukrzycę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i inne schorzenia typowe dla ludzi po 60. roku życia. (...) Nie wolno nam zaniedbywać pacjentów z chorobami przewlekłymi, powinniśmy być bardziej aktywni, dzwonić do tych pacjentów, wychwycić grupy, które nie były u lekarza, nie posiadają leków. (…) Pamiętajmy, nie ma lekarstwa na zapalenie płuc wywołane wirusem. (...) Trzeba przestrzegać zaleceń ministerstwa zdrowia - mówił prof. Kuna.

 

Źródło: polsatnews.pl

PR


DATA: 2020-10-17 07:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jak się mówiło , że "płuca są jak od wulkanizatora , -gumiaste-",że uczucie płynu w opłucnej wcześniej... , takie subiektywne odczucia, to : hahaha ,hahaha i hahaha haha cyt. :Oj , ludzie...
1 miesiąc temu / grypovid 2018
 
A jakieś badania na poparcie tych tez będą, czy tylko opinie?
1 miesiąc temu / Ciekawski
 
Brawo! Stanowisko medyczne a nie polityczne od razu widać
1 miesiąc temu / Piter
 
To że są gorsze rzeczy to słaby powód, żeby się nie bać i nie uważać.
1 miesiąc temu / Melchizedech
 
Rozsądne stanowisko.
1 miesiąc temu / raf
 
Powiedzialabym że to prawidlowa postawa lekarza! Nie straszy, spokojnie przestrzega,radzi!Najgorsza panikai ludzie , którzy się ,,napędzają" strachem to pierwszy krok do zachorowań! Tylko spokój uratować nas może! Mądrzy ludzie, mądre słowa!
1 miesiąc temu / danutagidian130
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.