DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2020 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Pukającej do bram UE Turcji przeszkadza koncert poświęcony pamięci ludobójstwa Ormian

Pukającej do bram UE Turcji przeszkadza koncert poświęcony pamięci ludobójstwa Ormian
Ormiański kamień krzyżowy - chaczkar został odsłonięty w Krakowie 17 kwietnia 2004 r., w przededniu 89. rocznicy ludobójstwa Ormian. Fot. M. Austyn
#TURCJA    #UE    #LUDOBÓJSTWO    #DOTACJA    #KONCERT    #ORMIANIE    #KE    #ANKARA    #CHACZKAR

Władze w Ankarze chcą zablokować dotacje dla orkiestry symfonicznej z Drezna, która planuje zagrać koncert symfoniczny poświęcony pamięci Ormian zamordowanych przez Imperium Osmańskie podczas I wojny światowej. Ten sam kraj coraz głośniej zgłasza swe aspiracje do pozostania członkiem UE.

 

Spór toczy się wokół projektu „Aghet” (to ormiańskie określenie ludobójstwa), który realizowany jest przez drezdeńskich symfoników oraz niemiecko-ormiańskiego gitarzystę Marca Sinana. To nieprzypadkowy muzyk, bo jego babcia była świadkiem wydarzeń sprzed 100 lat.

 

Koncert został wsparty przez Komisję Europejską kwotą 200 tys. euro. Według doniesień dziennika „Bild”, ambasador Turcji w Brukseli „od dłuższego czasu codziennie” domagał się cofnięcia dotacji i usunięcia ze strony internetowej KE informacji o projekcie zawierającej słowo „ludobójstwo”. KE nie zrezygnowała z finansowania koncertu, ale ugięła się presji i usunęła kwestionowany wpis. Sam projekt ponoć nie jest zagrożony.

 

Postawę władz Turcji skrytykował Markus Rindt, szef Orkiestry Symfonicznej w Dreźnie. Uznał je za „zamach na wolność słowa”. Jego zdaniem cenzurowanie wpisu było błędem. „Trzeba nazwać po imieniu to, co się wydarzyło. Nie możemy kwestionować tego, że było to ludobójstwo” – ocenił Rindt. Projekt „Aghet” a mieć swoją premierę pod koniec kwietnia w Dreźnie. Kolejne pokazy zaplanowano w Stambule, Belgradzie i Erewaniu.

 

Masowe deportacje i mordy Ormian w Imperium Osmańskim przeprowadzono w 1915 roku. Mężczyźni byli mordowani w egzekucjach, a kobiety, dzieci i starców przesiedlano – bez zaopatrzenia w wodę i pożywienie – na pustynne tereny obecnej Syrii. Wedle szacunków w całej kampanii zakończonej wraz z I wojną światową, zginęło nawet 1,5 mln Ormian.


Zbrodnia na Ormianach została uznana za ludobójstwo. Tylko Turcja, która od lat zgłasza aspiracje do pozostania członkiem UE, dotąd ma problemy z uporządkowaniem kart własnej historii i nie zgadza się z tym, by masakrę Ormian nazywać ludobójstwem.

 


Źródło: radiomaryja.pl

MA

DATA: 2016-04-25 09:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I taki kraj ma czelność zabiegać o członkostwo w Unii? A z resztą. Wiele krajów, które w swojej historii popełniały ludobójstwa nie przyznaje się do winy, a przykład mamy za naszą wschodnią granicą. To Ukraina. Do większości Ukraińców nic nie mam, ale uznanie Bandery za bohatera jest skandalem i powinno być hańbą dla nich samych. Ale cóż, polityka robi swoje.
ponad 3 lata temu / Liwka
 
Półtora miliona! To liczba porównywalna z liczbą Żydów zamordowanych przez Niemców. Wg. różnych szacunków było to od 1,5 do 3 mln.
ponad 3 lata temu / Dariusz Ratajczak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.