DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2019 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Pszenny chleb nie będzie konieczny do Komunii świętej? Absurdalny pomysł teologa

Pszenny chleb nie będzie konieczny do Komunii świętej? Absurdalny pomysł teologa
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay.com

Kardynałowie Raymond Burke i biskup Anthanasius Schneider surowo skrytykowali propozycję dopuszczenia zmiany materii Eucharystii w pewnych przypadkach. Ten ostatni stwierdził, że oznaczałoby to odejście od katolickiej wiary.

 

Hierarchowie odnieśli się do słów jezuickiego teologa Francisco Tabordy, który pod koniec lutego wspomniał o możliwości, że nadchodzący synod amazoński rozważy zmianę materii Eucharystii. Chodzi o pozwolenie na użycie południowoamerykańskiego warzywa o nazwie juka jako chleba eucharystycznego.

 

28 lutego w wywiadzie z pismem Crux, zakonnik powiedział, że decyzja ta może być dopuszczona przez zmiany klimatyczne i potrzebę inkulturacji. Wszak podczas amazońskiej pory deszczowej chleb eucharystyczny ulega łatwemu rozpuszczeniu. Stwierdził, że w tym rejonie chleb wyrabia się właśnie z juki. Postępowy teolog przyznał, że zmiana materii Eucharystii to kwestia niezwykle poważna. Stwierdził jednocześnie, że powinni się nią zająć lokalni biskupi.

 

Portal Life Site News poprosił o wypowiedź w tej sprawie kilku teologów. Według kardynała Leo Raymonda Burke'a wprowadzenie juki jako materii Najświętszego Sakramentu byłoby całkowicie niewłaściwe. Podkreślił, że skutki takiej zmiany mogłyby okazać się niezwykle poważne.

 

Z kolei Athanasius Schneider, pomocniczy biskup Astany w Kazachstanie stwierdził, że zgoda na użycie juki oznaczałaby wprowadzenie nowej religii. Natomiast pewien teolog pragnący zachować anonimowość podkreślił, że zmiana materii Eucharystii skutkowałaby jej nieważnością.

Kościół od wieków do Eucharystii używał pszennego chleba. Zgodnie z nauczaniem Soboru Florenckiego z 1439 roku wyłącznie on może stanowić materię Najświętszego Sakramentu. Dążenia do zmiany tego stanu rzeczy grożą zniszczeniem fundamentów nauki Kościoła, opartej na słowach i czynach Chrystusa podczas ostatniej wieczerzy.

 

W dobie zamętu warto jednak pamiętać o tym, że Kościół wyszedł już obronną ręką z innych kryzysów i zachował nieskażoną wiarę w obliczu licznych herezji. Dzieje się tak, ponieważ mimo ludzkich niedoskonałości jest on prowadzony przez Ducha Świętego. Nie ustawajmy w modlitwie pamiętając, że Bóg dopuszcza czasem zło po to, by wyprowadzić z niego jeszcze większe dobro.

 

Źródła: lifesitenews.com / komentarz pch24.pl

mjend

 


DATA: 2019-03-06 11:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeżeli dobrze rozumiem, nie jest to dogmat wiary ani nauczanie w sprawach moralnych, więc to może zostać bez problemu zmieniono.
4 miesiące temu / Homeomorfismus
 
Międzynarodowa Firma robiąca ogólno distępne ciasteczka ORIO już miała taką krypto reklamę rozdającą czarne krążki jak komunię. Może i teolog się ich nałykał?
4 miesiące temu / Czarnotowidze
 
@pz Taka wizja Kościoła byłaby straszna bo ludzie zostaliby pozbawieni sakramentów, zwłaszcza sakramentu pokuty/pojednania.
4 miesiące temu / Filip S
 
@ marian: A w domu wszyscy zdrowi?
4 miesiące temu / Anna
 
@pz Zgadzam się z Panem. Etapy historii zbawienia zaczynały się zawsze od "garstki" wyznawców bo większość odpadała od głównego pnia wiary. Teraz pewnie też tak będzie, wierną 'garstkę"czeka Kościół "katakumbowy".
4 miesiące temu / Katarzyna
 
Czy w czasie postu wolno spożywać Ciało Chrystusa ?
4 miesiące temu / marian
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.