9 sierpnia 2019

Radykalna zmiana polityki rolnej, leśnej i… wegetarianizm. Tego oczekuje „klimatyczny zespół” ONZ

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Cieszący się złą sławą, Międzyrządowy Zespół ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował w czwartek kolejny raport, w którym wzywa do radykalnej zmiany zasad gospodarowania ziemią oraz zmiany nawyków dietetycznych – rezygnacji z mięsa na rzecz warzyw i mięsa sztucznego.

 

Zdaniem autorów raportu wykorzystanie zasobów naturalnych przez człowieka w celu poprawy życia ludzi na całym świecie pogarsza „globalne ocieplenie” i sprawia, że zabraknie żywności, będzie ona droższa i mniej odżywcza.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Cykl przyspiesza” – tłumaczyła Cynthia Rosenzweig, współautorka raportu, klimatolog z NASA „Rośnie zagrożenie zmianami klimatycznymi, które wpływa na to, co ludzie będą mieć na stole” – sugeruje IPCC. „Ale jeśli ludzie zmienią sposób, w jaki jedzą, uprawiają żywność i zarządzają lasami, można pomóc ocalić planetę przed daleko cieplejszą przyszłością” –  dodają oenzetowscy „eksperci”.„Zmiany klimatu i ziemia: raport specjalny IPCC na temat zmian klimatu, pustynnienie, degradacja ziemi, zrównoważone zarządzanie gruntami, bezpieczeństwo żywnościowe i źródła gazów cieplarnianych w ekosystemach lądowych” rzekomo został jednogłośnie zatwierdzony „przez dyplomatów z całego świata ”, w tym ze Stanów Zjednoczonych.

 

„Prognozuje się, że stabilność dostaw żywności spadnie wraz ze wzrostem wielkości i częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych, które zakłócają łańcuchy żywnościowe” – czytamy w raporcie.

Globalne modele upraw i modele ekonomiczne przewidują medianę wzrostu cen zbóż o 7,6 procent (zakres od 1 do 23 procent) w 2050 r. ze względu na zmiany klimatu, co doprowadzi do zwiększonego ryzyka braku bezpieczeństwa żywnościowego oraz głodu” – czytamy w raporcie.

 

– Jeśli ludzie zmienią dietę, redukując czerwone mięso i zwiększając ilość produktów pochodzenia roślinnego, takich jak owoce, warzywa i nasiona, świat może zaoszczędzić aż o 15 procent bieżącej emisji do połowy wieku. Uczyniłoby to również ludzi zdrowszymi  – komentowała Rosenzweig dla agencji Associated Press.

 

„Nie chcemy mówić ludziom, co mają jeść” – zapewniał Hans-Otto Pörtner, ekolog, który współprzewodniczy grupie roboczej IPCC ds. wpływu, adaptacji i podatności na zagrożenia. „Jednak rzeczywiście – dodał na łamach „Nature” – byłoby korzystne, zarówno dla klimatu, jak i dla zdrowia ludzkiego, gdyby ludzie w wielu bogatych krajach spożywali mniej mięsa i jeśli politycy stworzyliby odpowiednie zachęty dla osiągnięcia tego celu”.

 

„Wysiłki zmierzające do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i skutków globalnego ocieplenia będą znacznie mniejsze bez drastycznych zmian w globalnym użytkowaniu gruntów, rolnictwie i diecie ludzi” – ostrzegają „eksperci” ONZ.

 

Raport podkreśla potrzebę zachowania i odnowienia lasów, które pochłaniają węgiel z powietrza, oraz torfowisk. Mówi się, że hodowanie bydła na pastwiskach powstałych po wycięciu lasów jest w szczególności obciążone odpowiedzialnością za nadmierną emisję gazów cieplarnianych np. w Brazylii czy Kolumbii. Naukowcy tłumaczą, że krowy podczas trawienia wytwarzają dużą ilość metanu, silnego gazu cieplarnianego.

 

Raport ostrzega, że ​​ziemia musi pozostać produktywna, aby wyżywić rosnącą populację świata. Ocieplenie przyspiesza wzrost roślin w niektórych regionach, ale w innych – w tym w północnej Eurazji, części Ameryki Północnej, Azji Środkowej i tropikalnej Afryce – z powodu większego zapotrzebowania na wodę, „wydaje się”, że zmniejsza się tempo fotosyntezy. Tak więc wykorzystanie upraw biopaliw i tworzenie nowych lasów – postrzegane jako środki potencjalnie łagodzące globalne ocieplenie – muszą być starannie zarządzane, by zapobiec brakom żywności i utraty różnorodności biologicznej – czytamy w raporcie.

 

„To naprawdę ekscytujące, że IPCC ma tak silny przekaz” – uważa Ruth Richardson, dyrektor wykonawczy kanadyjskiej organizacji Global Alliance for the Future of Food. W magazynie „Nature” pisze, że „potrzebujemy radykalnej transformacji, a nie stopniowych zmian, w kierunku globalnego systemu użytkowania gruntów i żywności, który zaspokoi nasze potrzeby klimatyczne”.

 

Według „Nature,” IPCC wkrótce opublikuje kolejny raport na temat zmian klimatu oraz oceanów i pokryw lodowych. W grudniu w Chile odbędzie się kolejny szczyt klimatyczny.

 

W specjalnym raporcie panel naukowy ONZ ds. klimatu ostrzegał, że wykorzystanie ziemi do magazynowania węgla lub uprawy roślin paliwowych grozi pogorszeniem się niepewności żywnościowej, jeśli będzie źle zarządzane.

 

Konieczne są więc pilne i radykalne zmiany użytkowania gruntów, aby pogodzić wysiłki mające na celu zapobieganie niebezpiecznym zmianom klimatu i głodowi.

 

– Grunty już użytkowane mogłyby wyżywić świat w zmieniającym się klimacie i zapewnić biomasę na potrzeby energii odnawialnej, ale konieczne są wczesne, dalekosiężne działania w kilku obszarach – powiedział Hans-Otto Pörtner, jeden z wiodących naukowców IPCC koordynujący przygotowanie raportu.

 

Opracowanie nie pozostawia wątpliwości co do niszczycielskiego wpływu masowej produkcji bioenergii – zaznacza Linda Schneider, starszy programista ds. polityki klimatycznej w Heinrich Böll Foundation.

 

By przeciwdziałać negatywnym skutkom ocieplania się klimatu postuluje ona powszechne sadzenie drzew na gruntach nieodpowiednich dla rolnictwa i zdecydowaną walkę z nielegalnym wyrębem na obszarach chronionych oraz  zacieśnienie polityki w zakresie zarządzania istniejącymi lasami.

Ostrzeżenia  i sugestie dot. zmiany polityki pojawiają się po tym, jak delegaci krajowi i naukowcy spędzili tydzień w Genewie, debatując, co należy uwzględnić w streszczeniu dokumentu, który ma służyć za uzasadnienie decyzji politycznych rządów w poszczególnych krajach.

 

Raport dodał, że sposób, w jaki świat zarządza produkcją ziemi i jedzeniem żywności, musi się zmienić, aby ograniczyć globalne ocieplenie i utrzymać bezpieczeństwo żywnościowe. W przeciwnym razie zdrowie i różnorodność biologiczna będą zagrożone.

 

W raporcie zauważono, że globalny wzrost populacji i zmiany wzorców konsumpcji spowodowały niespotykane dotąd tempo wykorzystania ziemi i wody. Wzywa się do przeprowadzenia dużych zmian w nawykach rolniczych i żywieniowych.

 

Zmiany w diecie, obejmujące żywność pochodzenia roślinnego i zrównoważoną żywność pochodzenia zwierzęcego (żywność GMO II generacji, czyli tzw. sztuczne mięso, produkowane w laboratoriach ), mają uwolnić kilka milionów kilometrów kwadratowych ziemi do 2050 roku i potencjalnie zmniejszyć 0,7-8,0 gigaton rocznie ekwiwalentu dwutlenku węgla – wskazał oenzetowski panel.

 

„Opóźnianie działań może spowodować nieodwracalne skutki dla niektórych ekosystemów, co w dłuższej perspektywie może potencjalnie prowadzić do znacznych dodatkowych emisji z ekosystemów, które przyspieszyłyby globalne ocieplenie” – straszono.

 

W prawie 60-stronicowym podsumowaniu dla decydentów IPCC stwierdza,  że od okresu przedindustrialnego temperatura powietrza na powierzchni ziemi wzrosła już o 1,53 stopnia Celsjusza – dwa razy więcej niż średnia globalna temperatura (0,87 C). Takie ocieplenie spowodowało więcej fal upałów, susz i obfitych opadów, a także degradację ziemi i pustynnienie.

 

Użytkowanie przez ludzi bezpośrednio wpływa na ponad 70 proc. globalnej, wolnej od lodu powierzchni ziemi, a rolnictwo zużywa 70 proc. słodkiej wody.

 

Rolnictwo, leśnictwo i inna działalność związana z użytkowaniem gruntów odpowiadają rzekomo za 23 procent całkowitej emisji gazów cieplarnianych wytworzonych przez człowieka w latach 2007–2016. Jeśli uwzględnione zostaną działania przedprodukcyjne i postprodukcyjne w systemie żywnościowym, wzrośnie to nawet do 37 procent.

 

Proponowane zmiany są realizacją totalnego programu Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030, którego celem jest opodatkowanie wszelkich zasobów i ponadnarodowe zarządzanie nimi poprzez wybrane agendy oraz korporacje. 

 

 

Źródło: ipcc.ch/france24.com/breitbart.com/climatechangenews.com

AS

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 66 | Utopia zrównoważonego rozwoju

 

Utopia zrównoważonego rozwoju

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 625 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram