DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Przypominają o godnym stroju w kościele

Przypominają o godnym stroju w kościele

Akcja Katolicka oplakatowała okolice kościołów i ruszyła z kampanią pt. "W progi Boże w godnym ubiorze". W ten sposób mówi „nie" dla kusych spódniczek i szortów w kościołach. Jak podkreślają pomysłodawcy akcji, wielu uczestników Mszy św. nie potrafi uszanować uświęconego miejsca i odpowiednio ubrać się do kościoła.

 

Zdarza się, że ludzie przychodzą ubrani, jakby właśnie wyszli z plaży: panowie w szortach, panie w kusych bluzeczkach. Ale co się dziwić, skoro po mieście mężczyźni już nawet w slipkach chodzą – mówi ks. Andrzej Waksmański, proboszcz parafii św. Szczepana w Krakowie.

 

Wiele kościołów ma wywieszone tabliczki, które nakazują odpowiedni strój w świątyni. Taka wywieszka (zakazująca szortów i krótkich spódniczek) wisi np. w przedsionku sanktuarium w Ludźmierzu. Z kolei w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, gdzie wywieszek nie ma, ks. Marian Mucha mówi, że to zwłaszcza turyści nie mają wyczucia jak należy przyjść ubranym do kościoła. – Wtedy zwracam im uwagę – mówi. Kustosz z Krzeptówek podkreśla, że toleruje stroje trekkingowe (buty turystyczne i plecaki), bo ludzie schodzą do kościoła prosto ze szlaków. Natomiast niemile widziana jest golizna. – Czym jest stosowny strój, można się przekonać jadąc na przykład do Izraela lub wchodząc do pierwszego z brzegu meczetu. Tam tego pilnują – podkreśla ks. Mucha.

 

Są też katolickie kraje, które przestrzegają tzw. dress code w kościele. To np. Portugalia i Hiszpania, gdzie kobieta nie zostanie wpuszczona do kościoła, jeśli nie ma spódnicy za kolano i zakrytych ramion. Podobnie jest w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

 

Watykańskie dokumenty dotyczące ubioru w świątyni są ogólne. – Mowa w nich o godnym, uroczystym stroju – mówi ks. Stanisław Szczepaniec członek Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski. Na pewno kusa spódnica czy szorty nim nie są.

 

Źródło: Gazeta Krakowska

pam


DATA: 2012-08-04 12:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Właśnie dzisiaj pogoniłem parę bezwstydnic z kościoła - reakcja była taka, że zaczęły wyciągać jakieś ubrania i się przykrywać. Zbyt długo panowało milczenie lub b. delikatne mówienie o problemie. Panuje takie zdziczenie i brak wstydu, że większą przyzwoitość mają dzicy.
ponad 7 lat temu / Paweł
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.