DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 50  >   KOŚCIÓŁ I ŚWIAT

Krystian Kratiuk

Przypis papieża Franciszka

Przypis papieża Franciszka

Zwolennicy rewolucji oczekiwali, że w papieskiej adhortacji odnajdą „legalizację rozwodów”. I odnaleźli. Konserwatyści natomiast liczyli na przypomnienie, że rozwód jest złem. I doczekali się tego. Tak oto papież Franciszek postanowił połączyć zwaśnionych biskupów. Gorzej, że zdaniem wielu komentatorów papieski dokument jest katastrofalny, a według innych… znosi grzech.

 

Ta chwila z nieubłaganą nieuchronnością zbliżała się od lat. Rewolucyjne prądy docierające na szczyty katolickiej hierarchii zataczały bowiem na naszych oczach coraz szersze kręgi. Wraz z nastaniem pontyfikatu papieża Franciszka rolę nieporównanie bardziej wpływową niż do tej pory zaczęli odgrywać teologowie stanowiący awangardę moralnej rewolucji.

 

22 lutego 2014 roku marginalizowany do tej pory kardynał Kasper już na pierwszym konsystorzu argentyńskiego papieża wygłosił tezę od lat uznawaną za herezję – że nadszedł czas na Komunię Świętą dla rozwodników żyjących w nowych związkach. Od tego dnia rewolucyjny proces wewnątrz Kościoła zaczął nabierać prędkości.


I przez kolejne dwa lata trwał on w najlepsze. Pogłębiający się kryzys najłatwiej dało się zauważyć podczas obu synodów biskupich zorganizowanych na polecenie papieża Franciszka. Wówczas to po raz pierwszy w jednym miejscu zebrali się biskupi, którzy ośmieleni atmosferą „nowej wiosny Kościoła” licznie popierali rozwiązania od wieków potępiane przez katolickich pasterzy. Z kolei duchowni wierni Chrystusowemu nauczaniu nie wahali się określać tychże rozwiązań mianem teologicznej schizofrenii. Ostrzegali, że jeżeli papieska adhortacja powieli zapisy dokumentu wieńczącego synod, Kościół może znaleźć się w tragicznej sytuacji – były to bowiem zapisy wyjątkowo niejasne, dające ogromne pole do skrajnie odmiennych interpretacji.

 

I oto wraz z publikacją adhortacji Amoris laetitia owe najgorsze przewidywania się spełniły.

 

Hermeneutyka uciętych cytatów

Papież postanowił literalnie powtórzyć bardzo wiele akapitów z dokumentu wieńczącego synod, zrodzonego w wyniku tarć między biskupami. I tak, w adhortacji czytamy między innymi, że rozwodnicy żyjący w nowych związkach powinni się czuć bardziej zintegrowani, a mniej wykluczeni, ich integracja może wyrażać się w różnych posługach kościelnych: trzeba zatem rozeznać, które z różnych form wykluczenia obecnie praktykowanych w dziedzinie liturgicznej, duszpasterskiej, edukacyjnej oraz instytucjonalnej można przezwyciężyć. To akapit wprost przeniesiony ze wspomnianego dokumentu. Papież postanowił go jednak opatrzyć przypisem dolnym...Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Źle wychowują rodzice, obiecując kapryśnemu dziecku, cukierek, lalkę, niedźwiadka, zabawkę… i nie wiem co jeszcze, byle tylko było posłuszne. Nie, to nie jest posłuszeństwo, to - handel! Posłuszeństwo polega na spełnieniu rozkazu, dlatego, że w rozkazującym widzi się samego Boga: dziecko w rodzicach, uczeń w nauczycielu, lub w osobie majstra, obywatel we władzy państwowej. Tak, albo od Boga pochodzi wszelka władza, więc i rodzicielska, albo w ogóle nie istnieje!

 
 

1919 - Ignacy Jan Paderewski objął stanowisko premiera i ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Sławny kompozytor, związany politycznie z Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu, zastąpił na tym stanowisku socjalistę Jędrzeja Moraczewskiego.

 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Kard. Dolan podziękował Joe Bidenowi za stanowczy sprzeciw wobec ataku na Kapitol i zaapelował do prezydenta-elekta o konsekwentne stanowisko w walce z przemocą. „Joe Biden mówi z godną podziwu wrażliwością o ochronie praw osób najbardziej zagrożonych i jednocześnie opowiada się za «karą śmierci dla najsłabszych». Liczymy na to, że sanktuarium, jakim jest łono matki, będzie przez niego bronione przed atakami z równą stanowczością jak nasz Kongres” – powiedział arcybiskup Nowego Jorku.

 

 

Sposób, w jaki „zniknięto” niemiecką gwiazdę muzyki pop z anteny telewizyjnej, budzi rozbawienie i zażenowanie. Podobna toporna cenzura spotkała także czytelniczkę wydawanego w Polsce lewicowo-liberalnego dziennika, która napisała list do redakcji. Czy czeka nas era niewysublimowanego „poprawiania” medialnej rzeczywistości”? Piotr Relich i Michał Wałach zapraszają na program „Bez żadnego trybu”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.