DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Przykład świętych

Przykład świętych

Jako się cnoty Świętych Bożych sławią, tak się też grzechy ich nie tają. I w Piśmie Pan Bóg przez proroka o grzechu Dawidowym mówi: Tyś to uczynił tajemnie, a ja rzecz tę tak jako słońce uczynię jawną wszytkiemu Izraelowi, aby nam często upadającym z ich powstania wzór był pokuty i nadziei w nawiększych grzechach, żebyśmy nigdy w nich rozpaczać nie śmieli. Upadali Święci w grzech z przyrodzonej krewkości, ale się z niego gorąco porywali z wielkiej swej cnoty, tak iż i upadek on na pomnożenie sobie łaski Bożej obracać umieli, iż im i grzech ku dobremu posłużył, bo po nim na więtsze się cnoty i skarby duchowne zdobywali, jako się na tym św. Jakóbie i na innych doznawa. I nie tak są w tem dziwni Święci, iż się grzechów strzegli, jako w tem, iż z grzechów rączo i ochotnie powstawali.


Ucz się pokory w nawiększej doskonałości i świątobliwości żywota, bo wytrwanie a dokonanie w dobrem nie za naszą wysługą idzie, ale na szczerej jest łasce Bożej. Bo gdyby za zasługą szło, nigdyby sprawiedliwi, którzy sobie zawżdy łaski u Boga przyczyniają, w grzech i w gniew Boży nie upadali. Przeto Apostoł ś. upomina: Kto stoi, niech patrzy, aby nie upadł. Albowiem jako woda za groblą, tak człowiek gdy nie grzeszy, za łaską Bożą stoi; a nie tak woda, gdy stawidła nie ma, ku cieczeniu, jako człowiek z swej natury ku grzeszeniu skłonny jest. Dlatego jeden Święty, gdy towarzysza swego w grzech upadłego widział, płacząc, mówił: Co dziś jego, to mnie jutro spotkać może; by mnie Pan Bóg nie trzymał, jabych w większe grzechy wpaść mógł. Nie jestem ja lepszy, anim tak Panu Bogu służył, jako ten, którego już grzechem abo kacerstwem pobitego przede mną widzę.


[Pisownia oryginalna]


Ks. Piotr Skarga SI, Żywoty Świętych, W: Skarga pośród nas, Kraków 1936, s. 70-71.


DATA: 2020-05-20 06:37
AUTOR: KS. PIOTR SKARGA SI
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.