DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2019 r.

II Niedziela zwykła
Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

„Przyjdź Duchu Święty”! 34. pielgrzymka Paryż – Chartres

„Przyjdź Duchu Święty”! 34. pielgrzymka Paryż – Chartres
By PMRMaeyaert (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Pątniczą drogę 105 kilometrów dzielących Paryż od Chartres przebyło w tym roku 9,5 tysiąca osób – w tym m.in. Wietnamczycy, Litwini i Polacy. Uroczystą liturgię kończącą pielgrzymkę, której w tym roku towarzyszyło hasło „Przyjdź Duchu Święty”, celebrował o. Jean Pateau OSB, opat klasztor benedyktynów w Fontgombault.


Pielgrzymka z Paryża do Chartres odbyła się w dniach 14 – 16 maja, pod hasłem „Przyjdź Duchu Święty”. Długość pątniczego szlaku – jak zawsze – wynosiła 105 kilometrów, pokonywanych w ciągu trzech dni (odpowiednio 40, 40 i 25 kilometrów dziennie).


Choć korzenie tej inicjatywy sięgają średniowiecznych pielgrzymek do Chartres, których tradycja została odnowiona przez Charlesa Péguy w 1912 roku, to istotny wpływ mieli na nią także... Polacy. W 1981 roku grupa Francuzów związana z Tradycją katolicką przybyła do Polski (w której wówczas trwał „Karnawał Solidarności”), by uczestniczyć w polskiej pielgrzymce akademickiej z Warszawy do Częstochowy. Doświadczenie to było dla nich tak fascynujące, że postanowili zorganizować taką pielgrzymkę we Francji.


Pielgrzymi przebywają trasę w grupach (tzw. chapitrach), a nie indywidualnie, jak np. w trakcie pielgrzymek do Santiago de Compostella ­ to nieznana na Zachodzie nowość, zapożyczona od Polaków. Francuzi dodali do tego nacisk na przygotowanie logistyczne, co w zbiurokratyzowanej Francji wymaga wiele wysiłku. Organizacja pielgrzymki wiąże się zawsze z wystaraniem się o zezwolenie władz lokalnych na przemarsz kolumny pielgrzymów przez gminy leżące na trasie. A nie jest to rzeczą łatwą, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia jedzenia i wypoczynku dla około 10 tysięcy osób. W trakcie tegorocznej pielgrzymki doszły dodatkowe kłopoty, związane z trwającym we Francji stanem wyjątkowym, wprowadzonym w związku z atakami terrorystycznymi.


Pielgrzymi to w większości Francuzi (około 90 proc. uczestników), ale zorganizowane grupy przybywają również z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Anglii, Szkocji, Irlandii, Włoch, Hiszpanii, Litwy i oczywiście z Polski. Wśród bardziej „egzotycznych” grup uczestniczących w tegorocznej pielgrzymce należy odnotować należy „chapitrę” Wietnamczyków (imigrantów mieszkających na stałe we Francji i innych krajach Europy Zachodniej). Pielgrzymi otaczani byli duchową opieką kilku setek kapłanów z różnych zgromadzeń, w większości używających rytu „przedsoborowego” (czy to wyłącznie, czy w sposób dominujący), jak również wielu księży diecezjalnych i księży z zakonów na co dzień używających mszału bł. Pawła VI.


Mszę końcową w katedrze w Chartres odprawił opat z opactwa benedyktyńskiego w Fontgombault dom Jean Pateau OSB. W trakcie liturgii uczczono publicznie relikwię pierścienia św. Joanny d’Arc ­ który właśnie po ponad 600 lata został zwrócony narodowi francuskiemu z Anglii. Wyjątkowa w tym roku była liczba pielgrzymów – w trzydniowym marszu uczestniczyło około 9,5 tysiąca pielgrzymów, a we Mszy kończącej pielgrzymkę w katedrze w Chartres udział wzięło bez mała 13 tysięcy katolików. Rekordową frekwencją cieszyły się w tym roku także dwie polskie grupy (św. Stanisława oraz św. Tomasza z Akwinu) ­ razem szło w nich 80 osób, a towarzyszyło im 2 kapłanów.


Wszyscy uczestnicy – tak Francuzi, jak i pielgrzymi innej narodowości ­ mówili o rosnącym zainteresowaniu katolicką tradycją i owocach Mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. „Stara” Msza przyciąga coraz więcej osób, zwłaszcza młodych – a towarzyszą temu nadzwyczajne łaski prowadzące do wielu nawróceń.

Organizatorzy bardzo wielką wagę przywiązują do modlitwy za prześladowanych chrześcijan. Od kilku lat w pielgrzymce bierze udział grupa stowarzyszenia SOS Chrześcijanom Wschodu, której zadaniem jest modlitwa za prześladowanych i... budzenie świadomości o prześladowaniach za wiarę w Chrystusa. Nad kolumną pielgrzymów powiewały m.in. flagi Libanu, Palestyny, Syrii, Iraku, Egiptu, Jordanii, Kurdystanu oraz Asyrii.


Pielgrzymka do Chartres inspiruje, w tym i do podejmowania podobnych dzieł w innych krajach. Brytyjskie Latin Mass Society organizujące pielgrzymkę z Ely do Sanktuarium Maryjnego w Walshingham (od kilku lat odbywa się ona końcem sierpnia). Australijczycy pielgrzymują w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, obchodzoną według tradycyjnego kalendarza końcem listopada. Z kolei Rosjanie na przełomie lipca i sierpnia biorą udział w tradycyjnej Pielgrzymce św. Olafa.

 

Jarosław Syrkiewicz
DATA: 2016-06-08 09:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.