DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Przy nich Biedroń to centrysta. Skrajni ekolewacy przejmą władzę w Niemczech?

Przy nich Biedroń to centrysta. Skrajni ekolewacy przejmą władzę w Niemczech?
REUTERS/Ralph Orlowski /Forum
#NIEMCY    #LEWICA    #WŁADZA    #SPD    #ZIELONI    #ANGELA MERKEL    #CDU    #WYBORY    #PAWEŁ CHMIELEWSKI

Na niemieckiej scenie politycznej głębokie zawirowania. Najstarsza i największa partia, socjaldemokratyczna SPD straciła przewodniczącą, a w sondażach błyskawicznie pikuje w dół. W siłę rosną Zieloni i nie ukrywają, że mają wielki apetyt na władzę.

 

Wydawałoby się, że każdy doświadczony polityk marzy o przejęciu władzy w swojej partii. Nie jest to jednak prawdą w odniesieniu do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Najstarsze i najliczniejsze pod względem ilości członków niemieckie ugrupowanie zmaga się właśnie z gigantycznymi trudnościami. Czołowi politycy formacji odżegnują się od gotowości kierowania nią. Dominuje brak wiary w to, że SPD jest jeszcze w stanie odbić się od dna.

 

SPD została założona w 1863 roku. Zarówno przed wojną, jak i po wojnie wielokrotnie odgrywała w Niemczech kluczową rolę polityczną. Ostatnim kanclerzem z ramienia popularnych „Towarzyszy” był w latach 1998-2005 Gehrard Schröder. Za rządów kanclerz Angeli Merkel partia w większości kadencji współrządzi krajem w ramach tak zwanej „wielkiej koalicji” z CDU/CSU. Także dziś SPD ma w rządzie sześć ministerstw, w tym kluczowy resort finansów. To formacja o historycznie rzecz biorąc olbrzymim znaczeniu.

 

Mało brakowało a po ostatnich wyborach socjaldemokracja do rządu nie weszła. W głosowaniu z września 2017 roku SPD zyskała jedynie 20,5 proc. głosów – najmniej w swojej powojennej historii; Merkel przez kilka tygodni próbowała zmontować koalicję bez SPD, co jednak ostatecznie się nie powiodło.

 

Gdyby wybory odbywały się dziś, SPD mogłaby przepaść z kretesem. Najnowsze sondaże dają socjaldemokratom zaledwie od 12 do 16 procent. To absolutnie tragiczny wynik w przypadku partii, która ma w całym kraju… ponad 500 tysięcy członków! Sondaże nie kłamią: w wyborach do Parlamentu Europejskiego SPD otrzymała tylko 15,8 proc. głosów, tracąc w stosunku do poprzedniej elekcji europarlamentarnej aż 11,5 proc. poparcia.

 

W efekcie z funkcji przewodniczącej ustąpiła Andrea Nahles, dynamiczna 49-latka. Partią kierowała niewiele ponad rok. Jej poprzednik, popularny acz kontrowersyjny Martin Schulz, kierował ugrupowaniem niemal tak samo krótko, ustępując na początku roku 2018, zaraz po słabym wyniku w wyborach do Bundestagu.

 

Władzę partii przekazano tymczasowo w ręce triumwiratu komisarzy – premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer, premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manueli Schwesig oraz Thorstenowi Schäfer-Gümbel. Dreyer i Schwesig zapewniły, że w żadnej mierze nie chcą przejmować w SPD władzy; Schäfer-Gümbel już kilka miesięcy temu ogłosił, że wycofuje się z polityki. Póki co ewentualność pokierowania partią stanowczo wykluczył też obecny minister finansów Olaf Scholz, który komisarycznie rządził SPD po rezygnacji Schulza w 2018 roku. Najpoważniejsi gracze nie chcą zostawać kapitanami tonącego okrętu.

 

W partii panuje więc wielkie bezhołowie i nie wydaje się, by formacja była w stanie wyłonić silnego lidera, który pozwoli wyjść na prostą. Problem bowiem w tym, że SPD potrzebuje prawdziwego cudotwórcy.

 

Upadek spod znaku SPD wiąże się z wielkim znużeniem Niemców taką twarzą lewicy. Partia od lat stopniowo porzucała wizerunek partii robotników i zacierała swoją radykalnie socjalistyczną tożsamość. Długo okazywało się to skuteczne i socjaldemokraci rządzili lub współrządzili krajem z poparciem wielu wyborców centrowych. Przełom przyniósł kryzys migracyjny. Zarówno CDU/CSU jak i SPD, jako ugrupowania odpowiedzialne za wielki chaos związany z wpuszczaniem islamskich mas do kraju, zaczęły tracić popularność. Chadecy nie mają wszakże zbyt ostrej konkurencji. Prawicowa Alternatywa dla Niemiec jest dla wielu centrowych Niemców zdecydowanie zbyt radykalna, by byli gotowi oddać na nią swój głos; partia jest popularna głównie na wschodzie kraju, w landach dawnego bloku komunistycznego. Na Zachodzie AfD nie potrafi się przebić. Stąd, choć CDU/CSU traci, to spadek jej popularności nie jest aż tak dramatyczny. Inaczej jest z SPD. Jej główny konkurent to Zieloni. Partia ta kreuje się na lewicę nowoczesną, grając przede wszystkim tematem ekologii – a to kwestia absolutnie kluczowa dla wielu wyborców, zwłaszcza na bogatym zachodzie kraju. Polityka klimatyczna, odnawialne źródła energii, ekologiczny styl życia – to tematy, które autentycznie poruszają wielu wyborców i dotyczą bezpośrednio ich życia.

 

Zieloni są także nieskompromitowani udziałem w kryzysie migracyjnym, jawią się więc wielu jako partia świeża – choć na niemieckiej scenie politycznej są obecni już prawie 40 lat. Ugrupowanie nie ukrywa, że ma nadzieję stać się nową Volkspartei – partią dla wszystkich, która przejmie rolę nie tyle SPD, co raczej CDU/CSU i będzie naturalnym wyborem dla przeciętnych obywateli.

 

Problem w tym, że Zieloni, oprócz kwestii ekologicznych intensywnie promują też rewoltę seksualną ‘68 roku i całą agendę cywilizacji śmierci. Są zadeklarowanymi przeciwnikami rodziny, małżeństwa czy ochrony życia; na sztandarach wypisali ideały neomarksistowskiej szkoły frankfurckiej. Ich ewentualne dojście do władzy w rządzie federalnym musi oznaczać nieuchronną katastrofę. Nie ma w Niemczech drugiej partii tak groźnej i tak lewicowo zamordystycznej.

 

Nieskrywane już nadzieje Zielonych na przejęcie władzy w kraju mają, niestety, duże szanse powodzenia. W wyborach do Parlamentu Europejskiego partia zdobyła bowiem aż 20,5 proc. głosów. Na początku czerwca jedna z renomowanych pracowni ogłosiła sondaż, który daje temu ugrupowaniu aż 27 proc., a to oznacza, że Zieloni wyprzedziliby CDU/CSU! Niemcom antychrześcijański program partii nie przeszkadza; oporów nie budzi też fakt, że w latach 80. wielu członków Zielonych angażowało się w ruch pedofilski, nawołując do legalizacji seksu z dziećmi. Co ciekawe, partii nie krytykuje nawet Kościół katolicki; niemieccy biskupi bardzo często atakują antyimigrancką AfD za jej kurs wobec uchodźców, ale względem Zielonych zachowują pełne umiarkowanie. Ich reprezentanci są regularnie zapraszani na katolickie imprezy i wydarzenia.

 

Do kolejnych wyborów do Bundestagu jeszcze dwa lata. Wydarzyć może się wiele, ale szanse na to, że nowym kanclerzem Niemiec zostanie Zielony dziś wydają się duże. Bo to, że partia wejdzie do rządu i zyska wpływ choćby na politykę kulturową, wydaje się wprost przesądzone. I nie zabezpieczy przed tym nawet chadecja, bo politycy CDU już na poziomie landowym udowodnili, że są w stanie zgodzić się na tak, zdawałoby się, egzotyczny mariaż.

 

Paweł Chmielewski


DATA: 2019-06-07 11:12
AUTOR: PAWEŁ CHMIELEWSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czerwoni, niebiescy czy zieloni - to tylko ideologie, które mają ogłupić tłumy, ich działacze w większości nawet nie maja pojęcia komu i czemu służą. Większość z tych "zielonych" o przyrodzie nie ma bladego pojęcia, a w lesie była w życiu kilka razy...na spacerze.
11 miesięcy temu / Tytus
 
To jest bicz Boży na bezbożnych Niemców. Oni plują Panu Bogu w twarz, a On się z nich naigrawa. Pozwala im grzęznąć we własnej głupocie, bo skutki tej głupoty prędzej czy później poczują boleśnie na własnej skórze. Straszna to będzie kara. Jeszcze póki co tańczą i bawią się beztrosko, nieświadomi że już za chwilę będą bardzo cierpieć.
11 miesięcy temu / Iw
 
Ziemia powoli staje się piekłem. Dlaczego w więźieniu nie siedzi jeszcze znajomy Michnika, zielony Daniel Cohn Bendit który sam przyznał się do czynności seksualnych wobec dzieci?
11 miesięcy temu / Garfield
 
Słabsze Niemcy, dla nas lepiej.
11 miesięcy temu / mnknjkjn
 
Zielony to niedojrzały czerwony. Skoro jednak Marx stoi na cele niemieckiego episkopatu, to nic dziwnego, że Zieloni są zapraszani na kościelne eventy, zupełnie jak figury Buddy zdobią katolickie przybytki.
11 miesięcy temu / Hanka
 
Których niemieckich biskupów szanujesz? Który z nich jest przeciw zielonym? Czy jest którykolwiek przeciw?
11 miesięcy temu / Do Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.