DZIŚ JEST:   18   SIERPNIA   2019 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
 
 
 
 

Komentarz czytelnika przysłany na skrzynkę [email protected]

Przeżycia duchowe wielu czy masówki bez treści? Spłycenie grozi też ŚDM

Przeżycia duchowe wielu czy masówki bez treści? Spłycenie grozi też ŚDM
Fot. Youtube, "Warsztaty tańca i liturgii"

Przeczytałem w internecie na stronie babaichlop.pl bardzo ciekawą opinię o pewnym, mało dostrzegalnym wymiarze Światowych Dni Młodzieży i innych podobnych imprez. Autorka zwraca uwagę na fakt, że masowość wydarzenia przysłania treść jaka powinna za nim stać. Podobnie jest z coraz częstszymi Mszami organizowanymi na stadionach, a nawet zakrawającymi na paraliturgiczną zniewagę Majestatu „modlitwami flagami” czy tańcami.

 

Zgadzam się z postawioną tezą, że wiele masowych imprez w których nacisk kładzie się na „spontaniczność” spłyca wiarę katolicką. Tolerowane są na nich nadużycia liturgiczne, rozmywanie teologii a nawet herezje.

 

Nie wiem czy tak będzie na ŚDM. Wolałbym, żeby wszystko było jak należy, a kapłani udzielali komunii z należytą czcią i możliwie na kolanach, a nie z plastikowych puszek rozdzielali Ciało Pana Jezusa jak przekąski na imprezie – takie cenne porównanie przeczytałem u Państwa na PCh24 przed świętami bodaj w tekście „Gdzie jest twoja Msza”. To niezwykle dobitnie pokazuje co czasami dzieje się na wielkich uroczystościach.

 

„Ile w tym treści i za jąka cenę osiąga się takie rezultaty ilościowe. Liczy się sukces medialny i oszałamiające liczby. Głosy krytyki dotyczące na przykład nadużyć liturgicznych czy nawet błędów teologicznych ucisza się argumentami typu: ale przecież tylu ludzi się modliło, to było wspaniałe przeżycie, czy emocjonalnym ukrytym pod zarzutami niezdolności do zorganizowania czegoś na podobną skalę, zazdrości, braku miłości aż do nieśmiertelnego epitetu faryzeizmu, rubryzycmu i sztywniactwa. Można by stąd wyciągnąć wniosek, że dzisiejszy sukces duszpasterski wyraża się w liczbie uczestników a nie zbliżeniu ich do zbawienia” – pisze pani Monika Nowak w tekście z babaichlop.pl, który zainspirował mnie, żeby z redakcją PCh24 podzielić się i moją refleksją.

 

„Czy naprawdę musimy się pogodzić z takimi zjawiskami jak wypaczanie liturgii, tolerowanie błędów czy spłycanie Magisterium dla przyciągnięcia ludzi do Kościoła? Na krótką metę zadziała ale… ilu z nich zostanie na stałe, ilu z nich pozna cała głębię katolicyzmu a nie uproszczoną namiastkę? Ilu wreszcie odejdzie nie znalazłszy fundamentu lub napotkawszy trudności” – jakże to trafne pytania autorki.

 


Michał Karcz  


DATA: 2016-04-18 09:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Logistyka graficzna Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 ma na celu intensywną promocję Bestii i jej liczby w podświadomosci publiczności. Logo ŚDM KRAKÓW 2016 jest propagowaniem koncepcji słynnego nekromanty angielskiego Johna Dee (doradca królowej Elżbiety I ) przebywającego w Krakowie w XVI w.na dworze króla Stefana Batorego. John Dee podaje wykorzystywaną przez światowy okultyzm lucyferiański formułę monas hierogliphica będącą sposobem demonicznego zniewolenia jednostek ludzkich (ofiar) i uczynienia ich podatnymi na przyjęcie znaku Bestii; poprzez sodomię rytualną uaktywnienie tzw. trzeciego oka czyli wspólne oko człowieka i bestii; człowiek widzi okiem bestii, a bestia okiem człowieka (opis logo Roku Jubileuszu Miłosierdzia 2016; "Chrystus" widzi okiem Adama, a Adam okiem "Chrystusa"; tekst wzorowany na Tekstach Piramid wers 602; Horus widzi okiem człowieka a człowiek okiem Horusa). Monas hierogliphica to formuła Horus + Hermes +ofiara ? + ? + ? Horus - znak astrologiczny Sło
ponad 3 lata temu / Ted
 
Imprezy, tańce, to nie na mszy. Msza ma być jak najbardziej tradycyjna, dawać możliwość do wyciszenia, skupienia. Nie jest to dobre miejsce na reżyserowaną spontaniczność.
ponad 3 lata temu / dark
 
@Hshs: "wszyscy myslacy beda sie trzymac z dala od krakowa na sdm w razie jakby jakis arab postanowil sie rozerwac" - czy analogicznie wszyscy "myślący" nie powinni chodzić do kościoła, bo kto wie czy jakiś arab nie postanowi się w nim rozerwać? Przecież tak się dzieje np. w Pakistanie. Na szczęście tam "niemyślący???" chrześcijanie wolą oddawać cześć Bogu, a nie bożkowi Strachowi.
ponad 3 lata temu / Rozczarowany
 
Msza to ofiara. Nie uczta pańska. To nie kolacja i posiłki Jezusa z uczniami. Wielu o tym zapomina. Szczerze. Chciałbym żeby SDM nie odbyły się bo nie ma w nich powagi dla Mszy.
ponad 3 lata temu / Falanga
 
Dawid sobie mógł tańczyć i radować się w Panu śpiewając psalmy. Jak najbardziej. Ale czy ten sam Dawid stojąc wraz z Maryją, Marią Magdalena i św. Janem pod Krzyżem Pańskim też by psalmy śpiewał i tańczył? Msza Św. to ofiara. Ta sama, którą Pan Jezus złożył na Krzyżu na Golgocie. Nie jej pamiątka, wspomnienie, czy symbol - to ta sama Ofiara, która trwa przez pokolenia i wybawia nas od piekła. Klęcząc w czasie Przeistoczenia, łamania Hostii i w czasie jej spożywania otrzymujemy takie same łaski, jakbyśmy pod Krzyżem Pańskim tam, wtedy na Golgocie byli i na nas kapała przenajświętsza Krew i Woda z boku Jezusowego. Nie godzi się tańczyć z radości, kiedy Bóg umiera. Na taniec i radość jeszcze będzie cała wieczność, teraz starajmy się sobie ją zdobyć.
ponad 3 lata temu / Pokręć
 
Niestety ,często zauważam przerost formy nad trescią.Czymś innym były psalmy spiewane i tanczone przez Dawida,a czym innym ,,występy" artystów w kosciele.Artystów którzy ten Kosciół wykorzystują do reklamowania swoich ,,produktów",a którzy nie mają z kosciołem wiele wspólnego.
ponad 3 lata temu / Humbak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.