DZIŚ JEST:   20   MAJA   2019 r.


Św. Bernardyna ze Sieny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 11  >   Prawda, dobro piękno

Rozmowa z Claudiem Scimone

Przez muzykę do Boga


Z mistrzem Claudiem Scimone, założycielem i dyrektorem obchodzącego pięćdziesięciolecie istnienia zespołu I Solisti Veneti, rozmawia Paola Stefanucci.

W dzisiejszym świecie rozdzieranym tysiącami konfliktów i rozbuchanym konsumpcjonizmem, muzyka bardziej niż kiedykolwiek stanowi potrzebę ducha. Jako z natury najsubtelniejsza i najbardziej ulotna ze sztuk, dzięki swemu bezpośrednio angażującemu odbiorcę językowi, łączy ludzkie istoty ponad wszelkimi podziałami. A najwspanialsze karty w całych dziejach muzyki biorą swój początek z uczuć religijnych.

Jaki okres był, według Pana, najważniejszy pod tym względem i jakie arcydzieło (lub arcydzieła) uważa Pan za najważniejsze z tej perspektywy?

– Wiara od zawsze stanowiła jedno z najważniejszych źródeł inspiracji wielkiej muzyki. Z tego punktu widzenia wielkie arcydzieła muzyki sakralnej powstawały we wszystkich stuleciach. Muzyka szkoły Maîtrise de Notre Dame czy wzniosłe karty śpiewu gregoriańskiego wybijały się w twórczości poszczególnych epok historycznych, jak również wspaniałe utwory sakralne Gabrielego, Monteverdiego, Galuppiego, Vivaldiego, Mozarta i im podobnych – aż do dziś.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Rzymski korespondent Polskiego Radia opisał kulisy interwencji papieskiego jałmużnika, kardynała Konrada Krajewskiego, w sprawie przywrócenia dostaw energii elektrycznej do ogromnie zadłużonej kamienicy położonej w centrum stolicy Włoch.

 
 

Pan Sekielski może niechcący, ale w swoim filmie pokazuje problem. O ile pamiętam, w filmie jest jeden ksiądz pedofil, który atakuje dziewczynki, ale siedmiu to homoseksualiści w sutannach, którzy atakują chłopców. To trzeba wytłumaczyć, ale pan Sekielski boi się tego tknąć, bo musiałby się narazić homolobby – powiedział w radiowej rozmowie ksiądz profesor Dariusz Oko, od lat badający problem homoseksualnego lobby w Kościele.

 

Na polecenie rządu Donalda Trumpa amerykański gigant internetowy zawiesza współpracę z chińską korporacją. Huawei stracił licencję na usługi i aplikacje na Androida takie jak Google Play, Gmail, YouTube czy Chrome.

 

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego apeluje o wyciągnięcie konkretnych wniosków z kryzysu skandali seksualnych, które przeżywa obecnie Kościół. Ponownie postawmy Boga w centrum Kościoła. Niech w naszych liturgiach uznany zostanie prymat Boga, Jego obecność obiektywna i rzeczywista – stwierdził kardynał Robert Sarah.

 

 

W Irlandii mieliśmy poważne trudności z subkulturą homoseksualną. Powoduje ona wielkie problemy. Gdy działa w seminarium duchownym, przyciąga coraz więcej homoseksualistów. Stają się oni niezwykle wpływowi i zaczynają prześladować prawowiernych seminarzystów – mówi w rozmowie z PCh24.pl, Anthony Murphy, redaktor irlandzkiego dwutygodnika „Catholic Voice” oraz założyciel Instytutu Lumen Fidei.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.