DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 21  >   CREDO

Ks. Henryk Majkrzak SCJ

Przewodnik w drodze do Nieba


W rozmowie z niemieckim dziennikarzem Peterem Seewaldem Ojciec Święty Benedykt XVI wyznał, iż swą modlitwę rozpoczyna od serdecznej rozmowy z przyjaciółmi: świętym Augustynem, świętym Bonawenturą i świętym Tomaszem z Akwinu, i dopiero tak przez przyjaciół umocniony zanosi do Boga prośby i podziękowania.
 

Święty Tomasz z Akwinu powinien być przyjacielem niejednego z nas – wszyscy przecież potrzebujemy jego mądrości. Zagubieni w świecie chaosu, kłamstwa i manipulacji odnajdujemy w nim pewnego przewodnika w drodze do niebieskiej Ojczyzny. Akwinata zasługuje na zaufanie, gdyż odznaczył się nie tylko wielką uczonością, ale i ogromną świętością życia. Nic też dziwnego, iż Dante Alighieri pisał o dobrym bracie Tomaszu z Akwinu.

Św. Tomasz przyszedł na świat w rodzinie hrabiego Akwinu na zamku w Roccasecca około roku 1225. Jako chłopiec spędził kilka lat w słynnym opactwie benedyktynów na Monte Cassino, ale swoje powołanie (dominikańskie) odkrył na uniwersytecie w Neapolu i dalsze studia podjął w Kolonii pod kierunkiem św. Alberta Wielkiego. Sam później wykładał w Paryżu oraz we wszechnicach Italii, ponadto był doradcą królów i papieży. Przede wszystkim jednak pisał lub dyktował dzieła, które znalazły poczesne miejsce w skarbcu Kościoła, do dziś stanowiąc punkt odniesienia dla jego Magisterium.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1455 – zmarł bł. Fra Angelico (właśc. Guido di Pietro), włoski dominikanin, wybitny malarz religijny (ur. 1387). Do klasztoru wstąpił w wieku 20 lat. Pełnił funkcję wikariusza i przeora konwentu w Fiesole. Malarstwa uczył się we Florencji. Na polecenie papieża Eugeniusza IV udał się do Rzymu, gdzie wymalował dwie kaplice w bazylice św. Piotra i Pałacu Watykańskim. Na zamówienie Ojca Świętego Mikołaja V przyozdobił jego apartament oraz prywatną kaplicę. Swoje dzieła Fra Angelico pozostawił także w Kortonie i Orvieto.

 
 

Premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd na zebranie państw Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Powodem absencji szefa polskiego rządu ma być zamieszanie jakie wywołały słowa Benjamina Netanjahu mówiące o Polakach pomagających Niemcom w holokauście.

 

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zatrzymali w obwodzie turkiestańskim cztery osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną i rozbudzanie konfliktów religijnych.

 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez niemiecką gazetę „Die Welt”, do Niemiec wraca co trzeci nielegalny imigrant wydalony z tego kraju. „Bezpośrednio po wydaleniu wsiada się w autobus powrotny do Niemiec. To niedopuszczalne” - mówi Armin Schuster z CDU.

 

Senat stanu Kentucky przegłosował ustawę zabraniającą przeprowadzenia aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka. Dokument trafi następnie do stanowej Izby Reprezentantów, gdzie Republikanie stanowią większość. Głos bijącego serca jest słyszalny dla lekarza już około szóstego tygodnia życia dziecka. 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.