DZIŚ JEST:   25   LISTOPADA   2020 r.

Św. Katarzyny, męczennicy
Bł. Marii Franciszki Siedliskiej
 
 
 
 

Możliwość Komunii świętej na rękę? Zaskakujący list przewodniczącego KEP w związku z koronawirusem

Możliwość Komunii świętej na rękę? Zaskakujący list przewodniczącego KEP w związku z koronawirusem
Abp Stanisław Gądecki. Fot. Krystian Maj/FORUM

„W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny” – podkreśla w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.


Przewodniczący Episkopatu wskazuje, że ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się koronawirusa, trzeba, „aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę”.


Zwraca także uwagę, że Komunia duchowa jest aktem modlitewnym, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. „Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie” – dodaje abp Gądecki.


Podkreśla też, że osoby, które mają obawy przed zarażeniem, nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach. „Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej” – zaznaczył przewodniczący Episkopatu Polski.

 


Publikujemy treść komunikatu:

 


KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI


W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny.


Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę.


Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.


Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.


Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej.


+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)
Warszawa, dnia 28 lutego 2020 roku

 

 

KAI
MWł

 

  

**********

 

 

Lepiej przyjąć Duchową Komunię, niż Komunię Świętę „na rękę” – powiedział bp Athanasius Schneider, komentując praktykę przyjmowania Najświętszego Sakramentu we Włoszech, gdzie panuje strach przez zarażeniem koronawirusem.

 

W opinii bp. Schneidera istnieje możliwość przyjęcia Komunii Świętej inaczej niż bezpośrednio do ust. Chodzi o przyjęcie jej poprzez specjalną, czystą chusteczkę nazywaną puryfikatorem. Ten sposób udzielania Komunii nie jest jednak praktykowany przez zdecydowaną większość kapłanów. Jeśli Komunia nie jest udzielana do ust, zwykle księża udzielają jej na rękę. Tak dzieje się w wielu kościołach we Włoszech, co tłumaczy się potrzebą zachowania higieny i ochrony przed zarażeniem koronawirusem.

 

Nikt nie może zmusić nas do takiego przyjmowania Komunii – komentuje bp. Schneider wprowadzone w wielu kościołach we Włoszech nowe zasady przyjmowania Ciała i Krwi Pana Jezusa. – Taki sposób udzielana Komunii prowadzi do utraty jej fragmentów i tym samym uchybia czci – powiedział hierarcha.

 

Biskup zaleciał, by w przypadku, gdy nie jest możliwe przyjęcie Komunii do ust, przyjmować duchową Komunię Świętą. – W ten sposób również doświadczymy łaski. W czasach, gdy katolicy byli prześladowani był to powszechny sposób przyjmowania Najświętszego Sakramentu. I przynosiło to wielkie duchowe korzyści – powiedział bp Schneider.

 

Hierarcha ocenił też, że nie jest prawdą, iż przyjmowanie Komunii „na rękę” jest bardziej higieniczne niż udzielanie tego sakramentu do ust. – Z higienicznego punktu widzenia na dłoni znajduje się mnóstwo bakterii. Bezsprzecznie przyjmowanie Komunii Świętej bezpośrednio do ust jest bardziej higienicznie niż do ręki – ocenił biskup.

 

 

Aby przeczytać cały tekst pt. Komunia Święta na rękę w czasach koronawirusa? Bp Schneider zabiera głos należy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2020-02-29 08:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

apb Stanisław Gądecki sam sobie przeczy, w tym liście, z jednej strony mówi o wierze w moc Eucharystii, a wyżej zachęca do czegoś znacznie przeciwnego, do ostrożnośći, przyjmowania komunii świętej na rękę lub nawet jej nie przyjmowania. Skora moc płynie z Eucharystii, to nie ma się czego lękać przyjmują ją w ten czy inny sposób. Dla mnie jest to odstępstwo od wiary i uleganie lękowi, co jest sprzeczne z Ewangelią. Jezus Chrystus jest ustawodawcą sakramentów, a kapłani są tylko szafarzami i żadne ludzkie rozporządzenie nie może tego odwołać. W przeszłości w czasach zarazy nie odmawiano ludziom przyjmowania komunii świętej. Z Eucharystii płynie bowiem moc uzdrawiania zarówno duszy jak i ciała. Komunia duchowa była w czasie prześladowań, ale tylko w przypadku niemożności dostania się do kościoła bądź kapłana, a nie z powodu zarazy.
6 miesięcy temu / Rafał Paweł
 
Przestancie dawac na skladke zeby nikt sie nie zarazil tyle tam bakterii na tych pieniadzach ,smieszne czasy smieszni ludzie
8 miesięcy temu / Xx
 
Ktoś tu chyba chce nas podzielić. Zabrać sens Wielkiego Postu z przed oczu. To, że z rąk będziemy przyjmowali-to tam też są zarazki. Lepiej zachęcić do modlitwy by ten wirus nie wtargnął do kraju, jeżeli jest spore zagrożenie ale raczej tak nie jest. Póki co, to zwykła grypa jest powiedzmy większym zagrożeniem.Podstawowe zasady higieny, dbanie o zdrowie szczególnie w okresie jesienno-zimowym o układ odpornościowy, pozostanie chorych w domu niektórzy idą w skupiska, do pracy chorzy i to jest nie odpowiedzialne- to nawet i ta zwykła grypa nie będzie takim zagrożeniem. List do Hebrajczyków 10, 24-25 : Troszczmy się o siebie wzajemnie, by się zachęcać do miłości i do dobrych uczynków. Nie opuszczajmy naszych wspólnych zebrań, jak się to stało zwyczajem niektórych, ale zachęcajmy się nawzajem, i to tym bardziej, im wyraźniej widzicie, że zbliża się dzień.
8 miesięcy temu / gość
 
Okazuje się, że coraz bardziej widać różnicę między pobożnymi wiernymi i kapłanami, a modernistyczną wierchuszką Kościoła w Polsce i podobnymi wiernymi. Po za tym cytowana na forum wypowiedź pana Lisickiego o poglądach pewnych duchownych w Polsce, aż przeraża swoją ignorancją, naiwnością i odstepstwem od wiary. Nie dziwię się więc niczemu, a jedynie zostaje mi modlitwa za tych hierarchów, którzy bardziej ukochali świat niż Chrystusa.
8 miesięcy temu / Krakusik
 
Jakie przyznanie się do braku wiary... Chociaż niezbyt zaskakujące.
8 miesięcy temu / I tak wszyscy u
 
Szkoda, że nic nie wspPOmniał aby przestać w końcu z tym protestanckim gestem POdawania sobie rąk w znaku POkoju, ja tego od dawna unikam jak tylko mogę.Zdarza mi się że ktoś mnie szarpie, a ja klęczę i udaję, że nie widzę
8 miesięcy temu / helena
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.