DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Przewodniczący KEP o stosunku PiS do aborcji: nie można zostawiać sumienia za drzwiami gabinetu

Przewodniczący KEP o stosunku PiS do aborcji: nie można zostawiać sumienia za drzwiami gabinetu
Abp Stanisław Gądecki. FOT.Krystian Maj/FORUM

Nie można zostawiać sumienia za drzwiami swojego gabinetu politycznego, bo byłaby to schizofrenia. Niewątpliwie ochrona życia jest najważniejszą kwestią osobistego sumienia osób, które o tym decydują – powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki w rozmowie z Arturem Stelmasiakiem. Metropolita poznański odpowiadał na pytania dotyczące zachowania polityków PiS wobec projektu „Zatrzymaj aborcję”. Wywiad został opublikowany w „Naszym Dzienniku”, a 9 grudnia pojawi się w „Niedzieli”.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyraził zadowolenie z faktu, że 79 posłów, w większości z PiS, zwróciło się do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej z wnioskiem o natychmiastowe podjęcie prac nad kwestią zgodności tzw. przesłanki eugenicznej z ustawą zasadniczą. Hierarcha przypomniał też, że walka z aborcją stanowiła jedną z wyborczych obietnic partii rządzącej.

 

Jak przypomniał Artur Stelmasiak, zmiany w sądownictwie miały usprawnić działanie aparatu państwa. Tymczasem nie przełożyły się na szybkie wydanie orzeczenia w sprawie decydującej o życiu bądź śmierci dzieci. – Już ponad rok czekamy na orzeczenie w najważniejszej sprawie, która jest w Trybunale. To nie wystawia najlepszej opinii na temat tej reformy – zauważył abp Gądecki. – Jednocześnie zastanawiające są słowa rzecznika prasowego PiS Beaty Mazurek, która mówi, że grupa tych zatroskanych posłów wywiera presję na Trybunał. W ten sposób próbuje się zdezawuować słuszny apel dużej grupy posłów – dodał przewodniczący KEP.

 

Hierarcha zauważył, że zniecierpliwienie katolików, w tym katolickich wyborców PiS jest w sprawie ochrony życia ogromne, zaś rezygnacja polityków z wywiązania się z tej obietnicy stanowiłaby „wyrzut sumienia, który będzie miał dla nich złe skutki”. Wszak, jak przypomniał metropolita poznański, pod projektem „Zatrzymaj aborcję” podpisało się 830 tys. Polaków.

 

Arcybiskup Stanisław Gądecki przypomniał w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”, że ludzkie życie jest najważniejsze i należy go bronić. Wezwał też, razem z pozostałymi biskupami, do modlitwy w intencji ustanowienia prawa chroniącego życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Apel skierował do ludzi dobrej woli, a szczególnie duchownych i osób konsekrowanych.

 

Kierowanie się w życiu publicznym innymi zasadami niż te wyznawane w życiu osobistym metropolita poznański określił jako schizofrenię.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

MWł

 

 

 

  


DATA: 2018-12-05 15:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Mirosław Kubicki. Którą klinikę niszczono za odmowę aborcji w wyniku urzędu byłej Prezydent Warszawy?
4 miesiące temu / Hanka
 
A co Czcigodny Arcybiskup na słowa podziękowań złożonych prze Kard.K.Nycza byłej Prezydent Warszawy za sprawowany urzad, w wyniku którego m.in.niszczono klinike i lekarza odmawiajacego wykonania aborcji. Co wiecej Ks. Kardynał uznał HGW za zaprzyjaźnioną z "Bogiem" . Czyżby to też nie była schizofremia ?!
4 miesiące temu / Mirosław Kubicki
 
Mam nadzieję że tych 830 tyś. głosów im zabraknie, jeśli do wyborów nie zmienią podejścia.
4 miesiące temu / M.Migas
 
Szkoda, że nie ma już kardynała Wyszyńskiego - on potrafił, kiedy trzeba uderzyć pięścią w stół !
4 miesiące temu / Jan
 
Za każde takie świadectwo: Uwielbiony niech będzie Pan. Chwała Bogu!
4 miesiące temu / katolik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64610"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.