DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Przewodniczący francuskiego episkopatu: świat potrzebuje celibatu

Przewodniczący francuskiego episkopatu: świat potrzebuje celibatu
Fot. Henryk Przondziono / Foto Gosc / FORUM

Celibat, to wielki skarb Kościoła, z którego Kościół nie zrezygnuje. To wielka rzecz, której potrzebuje dzisiejszy świat – mówił w wywiadzie z francuskim czasopismem „La Famille Chretienne” przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, abp Eric de Moulins-Beaufort.

 

W rozmowie przeprowadzonej jeszcze przed prezentacją papieskiej adhortacji „Querida Amazonia”, abp de Moulins-Beaufort przekonywał na przykładzie Francji, że świat potrzebuje dziś nowych kapłanów i większej troski o świętowanie niedzieli także tam, gdzie ich brakuje.

 

Mała liczba księży zmusza diecezje do zmniejszania liczby sprawowanych Mszy św. Eucharystia staje się odległa dla wielu osób. Tymczasem tym, co buduje Kościół, wg słów kard. de Lubaca, jest właśnie tajemnica Eucharystii. Mamy więc wielką potrzebę szukania nowych miejsc, z których można wezwać [przyszłych – red.] kapłanów. I o ile nie istnieje substytut Eucharystii, o tyle jest przecież wiele różnych sposobów na uświęcanie Dnia Pańskiego. Prawdziwym zadaniem jest zrozumienie, dlaczego mamy w Kościele święcenia – wskazywał hierarcha.

 

Pytany o kwestię ewentualnego zniesienia celibatu, wyjaśniał, że ta droga, którą obrał Kościół rzymskokatolicki, jest „skarbem Kościoła, z którego Kościół nie zrezygnuje”.

 

To nie jest kwestia czasów, ani organizacji. Celibat jest następstwem duchowego wyboru, który został dokonany na samym początku. Posługa apostolska jest zakorzeniona w życiu tych mężczyzn, których Pan wezwał, aby wszystko zostawili i podążali za Nim, w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie. I cokolwiek znajdzie się w tekście dokumentu na temat Amazonii, należy to odczytywać jako wezwanie do tego aby jeszcze lepiej przeżywać wielkość kapłaństwa – podkreślił duchowny.

 

KAI

TK


DATA: 2020-02-13 12:31
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

czyli zakonów!
11 miesięcy temu / Dr.P.Kopetzky
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.