DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Przewodniczący episkopatu Szwajcarii: Homo-związki tak samo dobre, jak związki hetero

Przewodniczący episkopatu Szwajcarii: Homo-związki tak samo dobre, jak związki hetero
.cathkathcatt.ch

Bp Marcus Büchel ze szwajcarskiego Sankt Gallen przekonuje, że nie ma różnicy, czy ktoś jest hetero- czy homoseksualistą. Każdy związek jest dobry, jeśli tylko wciela w życie konkretne wartości.


Bp Büchel, pełniący funkcję przewodniczącego szwajcarskiego episkopatu, zwrócił się 7. sierpnia w liście do wszystkich „współpracownic i współpracowników” w duszpasterstwie, pisząc o kościelnej nauce dotyczącej seksualności, zwłaszcza homoseksualizmu. Jak komentuje znany niemiecki konserwatywny publicysta Mathias von Gersdorff, trzonem myśli biskupa jest założenie, że nie ma znaczenia, jaką „orientację” seksualną chce praktykować dany człowiek, o ile tylko będzie to czynić „rozsądnie”. W ocenie wspomnianego publicysty „otwarcie przeczy on moralności seksualnej Kościoła katolickiego, a być może nawet chrześcijańskiej antropologii”. 


„Ludzkie związki mają wiele wymiarów, bo każda osoba wiele wymiarów nosi w sobie. Jednym z nich jest seksualność. Dla oczekiwania dobra osoby skłonności hetero- lub homoseksualnej są o wiele mniej decydujące, niż odpowiedzialne obchodzenie się z seksualnością i wszystkimi wymiarami w związku (jak uwaga, troska, szacunek, wierność). Musimy tu jako katoliccy wierni zaufać sumieniu każdego jednego człowieka. Cieszmy się z każdego związku, w którym partnerzy akceptują siebie nawzajem jako równe, wartościowe i kochane dzieci Boga, które zwracają uwagę na godność drugiego i oczekują [wzajemnego] dobra” – napisał bp Büchel.

„Nasza współczesna wiedza na temat homoseksualizmu jako [wewnętrznego] uposażenia i niewybieranej w sposób wolny skłonności seksualnej nie była w czasach Biblii jeszcze w ogóle dostępna” – dodał hierarcha, odnosząc się do sprawy biskupa Chur Vitusa Huondera, który na niedawnej konferencji w niemieckiej Fuldzie cytował passusy z Księgi Kapłańskiej odnoszące się do homoseksualizmu.


Bp Büchel oczekuje też nowej moralności seksualnej, zwłaszcza w odniesieniu do homoseksualizmu. „Musimy jako Kościół podejść do historycznego balastu z pełną świadomością i odnaleźć nowy, właściwy wobec ludzi i sprawy język” – napisał.


W ocenie von Gersdorffa list biskupa Sankt Gallen „umocni w Kościele powszechnym wrażenie, że w świecie niemieckojęzycznym jest coraz gorzej”. „Synod, który odbędzie się jesienią 2015 roku, powinien zająć się także tym, jak można na powrót rozpowszechnić wiarę i prawdziwą naukę katolicką w naszym regionie” – kończy publicysta.


 

Pach

Źródło: mathias-von-gersdorff.blogspot.de


DATA: 2015-08-18 07:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

następny chory królik !!!
ponad 4 lata temu / NICK
 
To przykre, że niektórym osobom Kościoła Katolickiego pomieszało się w głowie, ale jest jeszcze dla nich nadzieja, bo wystarczy, gdy wrócą do nauki jaka niesie nam Biblia. Szczególnie św. Paweł niezwykle dokładnie wyjaśnia sprawę homoseksualizmu, w swoim liście do Koryntian "9 Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, 10 ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego." (1 Kor 6,9-10)
ponad 4 lata temu / Andrzej6289
 
Czy ci, niektórzy ludzie kościoła potracili już całkiem rozum?
ponad 4 lata temu / Andrzej
 
Przecież to woła o pomstę do nieba ,czy on nigdy nie miał w reku Pisma Św,W starym testamencie jest napisane że mężczyźni obcujący ze soba są obrzydliwością w oczach BOŻYCH , również cytuje to św.Paweł w swoich listach.
ponad 4 lata temu / Maria
 
ile miłosierdzia drodzy katolicy, aż miło czytać :)))
ponad 4 lata temu / prawdziwy Polak
 
Ten biskup chyba upadł gdzieś w parku albo na budowie na głowę
ponad 4 lata temu / Danka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.