DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Przewodniczący Episkopatu o decyzji prezydenta Andrzeja Dudy: dziękuję za zajętą postawę

Przewodniczący Episkopatu o decyzji prezydenta Andrzeja Dudy: dziękuję za zajętą postawę
Warszawa. 26.11.2015 50 rocznica deklaracji Nostra Aetate. n/z abp. Stanislaw Gadecki Fot: Krystian Maj/FORUM

Za postawę zajętą w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa podziękował prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. „Autentyczna demokracja możliwa jest tylko w państwie prawnym i w oparciu o poprawną koncepcję osoby ludzkiej” – podkreśla w swym liście abp Gądecki.

 

Publikujemy treść listu Przewodniczącego KEP do Prezydenta RP:

 

Szanowny Panie Prezydencie,

 

Pragnę podziękować panu Prezydentowi za postawę zajętą w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

 

Katolicka Nauka Społeczna docenia bowiem demokrację jako system, który zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych i rządzonym gwarantuje możliwość wyboru oraz kontrolowania własnych rządów. Autentyczna demokracja możliwa jest tylko w państwie prawnym i w oparciu o poprawną koncepcję osoby ludzkiej. Zakłada ona spełnienie koniecznych warunków, jakich wymaga zarówno promocja poszczególnych osób - przez wychowanie i formację w duchu prawdziwych ideałów - jak i podmiotowości społeczeństwa, przez tworzenie struktur uczestnictwa oraz współodpowiedzialności (por. Kompendium Nauki Społecznej Kościoła, 406).

 

Z jednej strony istnieje prawo a nawet obowiązek reformy systemu sądownictwa w Polsce, bo obowiązek odpowiadania przez rządzących na potrzeby rządzonych nie oznacza wcale, że reprezentanci wyborców są jedynie biernymi wykonawcami ich żądań. Kontrola ze strony obywateli nie wyklucza niezbędnej wolności, jaką powinny cieszyć się wybrane przez nich osoby w wypełnianiu powierzonego im mandatu, jeśli chodzi o dążenie do realizacji wyznaczonych sobie godziwych celów. Cele te zależą w dużej mierze od funkcji syntezy i mediacji w obliczu dobra wspólnego, które stanowi jeden z podstawowych i niezbywalnych zadań władzy politycznej (por. KNSK, 409)

 

Z drugiej zaś strony należy mieć na uwadze to, co powiedział papież Jan Paweł II na temat relacji władzy prawodawczej, wykonawczej i sądowniczej stwierdzając - w swoim przemówieniu do uczestników kongresu włoskiego Stowarzyszenia Sędziów – że równowaga między tymi trzema władzami, z których każda ma określone kompetencje i zakres odpowiedzialności - tak że jedna nie dominuje nigdy nad drugą - jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania demokracji.

 

Konstytucje nowoczesnych państw zazwyczaj gwarantują tej ostatniej władzy niezbędną niezależność w ramach systemu prawnego. Z tą niezależnością, na płaszczyźnie sumienia winno się jednak wiązać - żywe poczucie sprawiedliwości, zaś w sferze poszukiwania prawdy - niczym niezmącony obiektywizm osądu (por. Jan Paweł II, Zadania sądownictwa dzisiaj: Przemówienie do uczestników kongresu włoskiego Stowarzyszenia Sędziów (31 marca 2000), L’Osservatore Romano, ed. pol, 2000, nr 6, s. 51).

 

 

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Poznański

Przewodniczący Episkopatu Polski

 

 

KAI

luk

 

 

 


DATA: 2017-07-24 17:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kiedy bandyci sikali na znicze pod Krzyżem biskupi milczeli. Teraz co sie dzieje? Nagle zabierają głos? Komu to potrzebne, czyja to robota?
ponad 3 lata temu / Ewa-katoliczka
 
Czyli Kościół popiera demokrację? Protestanci też, nawet sobie wybierają demokratycznie rady parafialne, demokratycznie wybierają proboszczów, biskupów... To kiedy, skoro taka demokracja dobra, i my będziemy mogli sobie wybierać proboszczów, metropolitów i skład episkopatu? Już nie będzie narzucania przez metropolitów proboszczów w miejsce znanych i lubianych? Bo przecież demokracja taka cacy, to i by się w Kościele pewnie przydała, czyż nie, Ekscelencjo?
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
A co z elementsrnym poczuciem sprawiedliwości?
ponad 3 lata temu / Joanna
 
Kto jest dziś ważniejszy w polskim kościele, prymas czy przewodniczący?
ponad 3 lata temu / Krzysiek
 
Taka pochwala wyrazona przez ks. Gadeckiego,to dla mnie tylko dowod na to,ze zle sie stalo,ze Prezydent ustawy zawetowal. Nie byly doskonale,ale uwazam,ze kanalie nalezy najpierw pokonac,powyrzucac,a pozniej dopiero ustawy nowelizowac,stosownie do nowego zestawu ludzi o wyzszych stopniach moralnej normalnosci.Teraz dopiero zacznie sie kolejny cyrk przeciwko Polsce, gdy te wsciekle nienawiscia i pelne zaklamania istoty, poczuly slabosc po drugiej stronie. To walka dwoch frakcji tych samych nacji, my Polacy zawsze bedziemy mogli wybierac tylko miedzy nimi. A swoja droga, gdyby to jakis "szeregowy" ksiadz probowal sie wypowiadac na takie tematy, to bylby juz cwiczony za to, ale ks Gadecki nie jest szeregowy. Gdzie byli i sa oficerowie Kosciola, gdy trzeba bronic np nienarodzonych, czy po prostu bronic jedynej Prawdy Kosciola Katolickiego, a nie zdradziecko ekumenizowac sie z kazdym zaprzancem, heretykiem, poganinem, czy czarownikiem? Zapomnieli o Sadzie Ostatecznym ?
ponad 3 lata temu / Roman Dorna
 
Pełna mobilizacja agentury... Czy w sprawie kazdej próby zmian na lepsze "episkopat" bedzie "za a nawet przeciw"? patrz: spr. zakazu aborcji.
ponad 3 lata temu / pe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.