DZIŚ JEST:   29   LUTY   2020 r.

Św. Roman, opat
 
 
 
 

Przestrzeń publiczna do dekomunizacji! Po ponad ćwierć wieku marazmu, samorządy będą musiały wziąć się do pracy

Przestrzeń publiczna do dekomunizacji! Po ponad ćwierć wieku marazmu, samorządy będą musiały wziąć się do pracy
Fot. Andrzej Sidor/FORUM

W Sejmie ruszyły prace nad projektem ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Projekt w błyskawicznym tempie przeszedł przez komisję. Czy to znaczy, że otwiera się szansa, iż równie szybko z polskich miast znikną patroni pokroju Berlinga, Nowotki czy Świerczewskiego?

 

Dekomunizacja przestrzeni publicznej, choć powinna nastąpić już ćwierć wieku temu, wciąż ciąży nad polskimi samorządami. Sprawa mogła być załatwiona ustawowo już sześć lat temu, bo stosowny projekt został skierowany do Senatu jeszcze w 2009 roku, ale dokument ostatecznie ugrzązł z parlamentarnych podkomisjach i nie został przyjęty.


Obecnie w Sejmie rozpoczęły się prace nad kolejnym dekomunizacyjnym projektem. To ten sam, ale odświeżony i poprawiony senacki dokument. W środę trafił on pod obrady połączonych sejmowych komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Prezydium pierwotnie chciało odesłać projekt do podkomisji, ale ostatecznie przyjęto wniosek, by niezwłocznie przystąpić do prac.

 

Jak deklarował senator Robert Momontow (PiS), dokument przez lata oczekiwania został dopracowany tak, by proponowana forma dekomunizacji przestrzeni publicznej nie sprawiała dużych problemów samorządom. Jak wskazywał, sprawę trzeba w końcu zakończyć.


- Nie może być tak, że np. w Poznaniu składamy wieńce w hołdzie tym, co w czerwcu 1956 roku upomnieli się o swoje, a wciąż funkcjonuje ul. Popławskiego, który tłumił ten bunt – mówił.


Podobnie jest w Gdańsku, Gdyni, Białymstoku, Sejnach, Toruniu, gdzie nie obce są takie nazwiska jak np. Berling, Nowotko, Świerczewski, gdzie wspomina się Armię Ludową, a bywa, że nawet czci się 22 lipca.  To wszystko dzieje się w kraju, w którym propagowanie systemów totalitarnych jest wbrew konstytucji. Dlatego, jak argumentował senator, potrzebne są szybkie działania ustawodawcze.

 

Projekt zakłada m.in., że nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Zakazane będą też nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989. Posłowie postulowali też, by rejestr ten poszerzyć o organizacje antypolskie, jak choćby ruchy banderowskie i im podobne.

 

Projekt reguluje kwestie techniczne przeprowadzenia koniecznych zmian, a po poprawkach poselskich, czas dany na ich dokonanie, został skrócony do 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy. W dyskusji zadziwić mógł wniosek posła Mirosława Suchonia (Nowoczesna), który chciał, by okres przejściowy trwał aż 5 lat. Jak argumentował, utrzymanie kontrowersyjnych nazw mogło być postrzegane jako gloryfikowanie komunizmu na początku okresu przemian, a obecnie jest to kwestia wynikająca z przyjętej praktyki. Także przedstawiciele organizacji zrzeszających samorządy chcieli zyskać nieco więcej czasu na zmiany, twierdząc że procedury wymagają czasu i pieniędzy. To nie przekonało posłów komisji. Jak wskazała Anna Siarkowska (Kukiz’15) samorządy miały wystarczająco dużo czasu na zmiany, a dalsze odkładanie dekomunizacji mija się z zasadniczym celem ustawy.

 

Zadziwiać może fakt, że posłowie połączonych komisji po pierwszych perturbacjach tak ochoczo zabrali się do prac nad projektem, że w niespełna godzinę projekt został przyjęty wraz z poprawkami i to bez głosów przeciwnych (22 za przy 3 wstrzymujących). Wbrew wcześniejszym deklaracjom obyło się bez zwoływania podkomisji i wymuszonych kalendarzem głosowań przerw w procedowaniu nad projektem. Teraz dokument zostanie przedstawiony na sali plenarnej. Jeśli tempo prac zostanie utrzymane, dekomunizacja mogłaby ruszyć w tym roku.Marcin Austyn


DATA: 2016-03-16 16:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

cdn. 12/likwidacja dotacji do partii - jak już, to każdy ma swoją ulubioną i powinien mieć możliwość jej dotowania, a nie innej pod przymusem? 13/opcja zerowa dla sędziów i prokuratorów, którzy na dzień dzisiejszy tworzą największą i najgroźniejszą dla Polski i Polaków mafię? - wystarczy przyjrzeć się wyrokom sądowym i sposobom prowadzenia spraw, a wszystko stanie się jasne co to za organizacje; np. o wyroku decydują przysięgli, sędzia zasądza wielkość kary 14/likwidacja obowiązkowych przynależności do tzw. Izb samorządowych? - kto chce ten należy? 15/wymienieni zostaną ambasadorowie Polski na polskich ambasadorów? 16/dowiemy się co ustalono takiego z WLK. Brytanią obecnie, a z Izraelem na tzw. wyjazdowych posiedzeniach rządu (za PełO-ZSL) i sejmu polskiego do Izraela, że jest to tajne przez poufne dla Polaków? 17/obecny polski rząd jasno i dobitnie przedstawi rządom Izraela, USA i Wlk. Brytanii oraz każdemu, który będzie wymuszał to samo, że Polska nie da 65 mld $?
ponad 3 lata temu / JARO
 
rzecz na pewno potrzebna i najwyższy czas to zrobić; jest jednak małe ale; co z rzeczami najistotniejszymi dla Polski i Polaków - kiedy: 1/likwidacja Ustawy nr 1066? 2/koniec permanentnych nielegalnych podsłuchów Polaków? 3/zapoznamy się z Raportem o likwidacji (ponoć bandyckiej) WSI? 4/Polacy będą mogli zapoznać się z materiałami w IPN-ie, żeby się dowiedzieć, kto zalicza się do Ludzi, a kto do Świń? 5/wreszcie i na poważnie ruszą sprawy bandytów i złodziei, co mordowali Polaków i ich kradli na potęgę? 6/jasna i konkretna decyzja rządu o nie wpuszczaniu nachodźców do Polski, jak robią to poważne kraje w Europie? 7/likwidacja zbędnej administracji wszelkiego typu? 8/kwota wolna od podatku (min. 8.000 zł) lub likwidacja niewydolnego PIT-u? 9/likwidacja obowiązkowego ZUS-u "zabijającego" małe i średnie firmy polskie? 10/obniżka VAT-u? 11/likwidacja dotacji do radio, prasy i telewizji oraz wszelkich stowarzyszeń, fundacji itp. organizacji z naszych podatków? 12/ cdn.
ponad 3 lata temu / JARO
 
A co z lotniskiem imienia bolka w Gdansku??
ponad 3 lata temu / na prawde??
 
A kiedy lustracja ?
ponad 3 lata temu / Kwal
 
...zastanawiam się czy z krajobrazu Hajnówki (tej od wyklętego marszu Żołnierzy Wyklętych) znikną ul.Janki Kupały i Jakuba Kołasa? Czy dwaj propagandyści sowieccy uczestniczący w Zgromadzeniu Ludowym, które uchwaliło likwidację IIRP utrzymają się na swoich patronackich pozycjach? Zapewniam, że środowisko białoruskie stanie w ich obronie.
ponad 3 lata temu / B.Burdon
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.