DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Przestroga z Irlandii: Polacy, brońcie rodziny i Kościoła!

Przestroga z Irlandii: Polacy, brońcie rodziny i Kościoła!
Fot. REUTERS / Clodagh Kilcoyne / FORUM

Anthony Murphy, irlandzki działacz katolicki, wygłosił w Warszawie konferencję poświęconą przebiegowi i skutkom kryzysu w Kościele na Zielonej Wyspie. Przestrzegał Polskę przed powieleniem błędów, które doprowadziły jego ojczyznę do realnej katastrofy duchowej i społecznej.

 

Czwartkowy gość Instytutu Ordo Iuris oraz Klubu „Polonia Christiana” dynamicznie działa na rzecz przywrócenia swemu krajowi katolickiego oblicza. Jest założycielem gazety Catholic Voice („Głos Katolicki”), instytutu Lumen Fidei oraz Stowarzyszenia Obrony Dzieci Nienarodzonych (Society for the Protection of Unborn Children).

 

W stolicy Polski wyjaśniał, jak doszło do tego, że Kościół katolicki w Irlandii w zatrważającym tempie utracił swój duchowy autorytet, znaczenie społeczne i znalazł się na peryferiach debaty publicznej.

 

Irlandzki kryzys nie wziął się z przypadku. Został poprzedzony dynamiczną zmianą polityczno-społeczną. Od lat 60. minionego wieku zwolennicy lewicowo-liberalnych ideologii zaczęli stopniowo, konsekwentnie wprowadzać w poszczególnych krajach Europy zachodniej prawodawstwo odpowiadające ich preferencjom. Z biegiem lat działania te w coraz większym stopniu przybierają znamiona praktyk wręcz totalitarnych. Przejawia się to chociażby w stopniowym odbieraniu rodzicom prawa do decydowania o wychowaniu ich dzieci, czy też coraz bardziej zuchwałym, realizowanym przez państwa roszczeniom lobby LGBT.

 

Każdy, kto odważnie występuje przeciwko tym tendencjom, na przykład w obronie rodziny, jest okrzyczany homofobem albo faszystą. Większość ludzi nie chce być stygmatyzowana i ustępuje. Dotyczy to zarówno duchownych, jak i świeckich.

 

Mniej więcej do lat 80. XX stulecia na Starym Kontynencie działały jeszcze silne i znaczące środowiska zachowawcze. Teraz ta ideologia przeżywa ogromny kryzys. Ludzie określający się jako konserwatyści mówią, że wartości, które dawniej bronione były przez ich poprzedników, przeżyły się. W opinii Anthony Murphy’ego, wywiesili białą flagę, akceptują polityczną agendę liberalizmu.

 

Jakiej miary zmiana dokonała się na Wyspach Brytyjskich, obrazuje chociażby fakt, że jeszcze podczas rządów Margaret Thatcher, chociaż bynajmniej nie katoliczki, propaganda homoseksualna była zakazana. Natomiast jeden z jej następców, „konserwatywny” były premier David Cameron pytany o największe osiągnięcia swego urzędu wymienił… legalizację związków jednopłciowych. Przy okazji jednego z tygodni czy też miesięcy promowania ideologii homoseksualnej Partia Konserwatywna przemalowała swoje logo na tęczowo.

 

Problemy, z jakimi zmaga się Kościół i rodzina w Irlandii, nie są odosobnione. Dzisiaj skrajna lewica kontroluje systemy edukacyjne w całej Europie Zachodniej. Degeneracja związana z ideologią gender jest zjawiskiem powszechnym. – W całej Europie straciliśmy „tarczę konserwatywną” – podkreślił prelegent.

 

Zmianie społecznej towarzyszył olbrzymi upadek znaczenia Kościoła, który został pozbawiony swego dawnego, ogromnego wpływu i straszliwie zdemonizowany przez polityków i media. Sam przymiotnik „katolicki” zyskał w naszych czasach pejoratywne znaczenie. Biskupi i księża milczą wobec wielu spornych tematów. Rozmowy, debaty o „kontrowersyjnych” sprawach moralnych odbywają się w irlandzkim Kościele przy zamkniętych drzwiach.

 

Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, Anthony Murphy uważa, iż skandale obyczajowe nie były główną przyczyną kryzysu w Kościele jego kraju, chociaż oczywiście przyczyniły się do niego. Jednak postawa duchowieństwa w obliczu nadużyć była całkowicie defensywna. Zbrodnie tego typu zdarzają się w wielu sferach społecznych, jednak w kłamliwy sposób zostały całkowicie skojarzone wyłącznie z Kościołem.

 

Gość Klubu „Polonia Christiana” zaprezentował krótki, lecz przejmujący film, w kilku punktach prezentujący kolejne milowe kamienie upadku Irlandii. Przypomniał jak po publikacji encykliki Humanae Vitae sześciu profesorów irlandzkiego seminarium zdystansowało się od tego dokumentu, jednak żaden z naukowców kontestujących nauczanie papieża na temat płciowości nie stracił stanowiska. Kolejnymi etapami degradacji były: legalizacja środków antykoncepcyjnych, częściowa legalizacja aborcji, później pornografii, wprowadzenie rozwodów. Wreszcie, w 2015 roku 1,2 mln mieszkańców Zielonej Wyspy poparło zrównanie związków homoseksualnych z małżeństwami. Z kolei przy okazji synodu o młodzieży biskupi ogłosili program „Amoris” dla każdej parafii, z wyraźną akceptacją związków jednopłciowych.

 

Irlandzkie szkoły, nominalnie w ogromnej większości katolickie, wprowadzają obecnie genderowe standardy i uczestniczą w propagandzie LGBT. Jedyne seminarium duchowne, które dzisiaj przygotowuje kandydatów do kapłaństwa, jest… przystanią dla homoseksualistów. Młodzi ludzie na poważnie traktujący swą wiarę i chcący służyć Panu Bogu, są tam narażeni na poważne duchowe i psychiczne niebezpieczeństwo.

 

Anthony Murphy wezwał przedstawicieli Kościoła w Polsce do odważnego występowania po stronie prawdy Ewangelii, w tym nauczania katolickiego na temat rodziny i małżeństwa.

 

 

Źródło: własne PCh24.pl, fot. własne PCh24.pl, Facebook / Ordo Iuris

RoM

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Druga Irlandia nad Wisłą? Polski Kościele, nie idź tą drogą! [WYWIAD]

ZOBACZ VIDEO: Kucharczyk, Maciejewski, Płudowski: Czy chcemy być drugą Irlandią?

 


DATA: 2019-06-28 08:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mimo że jestem agnostykiem to zdaję sobie sprawę że Polska może bez chrześcijaństwa nie być taką jednością jaką jesteśmy, żadna wojna i zabory nas nie zniszczyły. Jednak jeśli nie usunie się skażonego elementu z kościoła to może być bardzo źle. Szczegółów nie pamietam ale najwyżsi hierarchowie kościoła zasługują wg. mnie na więzienie. O ile pamiętam to pseudo arcybiskup polak. Nie zajmuję się tym szeroko dlatego piszę ogólniki ale chyba coś jest na rzeczy gdy o los Polski i chrześcijaństwa obawia się agnostyk?
ponad 1 rok temu / KACU
 
Izydorze moze jeszcze przymusowe sluby kościelne i chrzty?
ponad 1 rok temu / Renata
 
@Izydor Oracz. W jaki sposób zasadnicza służba wojskowa podnosi stan moralny narodu? Przez malowanie trawy na zielono albo śniegu na biało, gdy zbliża się inspekcja jednostki?
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Izydorze drogii... Temu co dzieje sie w Irlandii winien jest sam Kościół który latami sprawował tam autorytarne rządy. Matkom odbierano dzieci, które sprzedawano za granicę. Zmarłe sieroty chowano w masowych grobach. Niezamężne kobiety, które uprawiały seks trafiały przymusowo do więzień lub klasztorów na reedukację. Ateistów i homoseksualistów wtrącano do więzień. Tak nie powinno się nawracać. Czarę goryczy przelały skandale seksualne. Kościół Irlandii stracił moralny autorytet w tym społeczeństwie. Musimy się starać, by tak nie stało się u nas - niestety nasi biskupi nadal ukrywają gwałcicieli dzieci i dewiantów zamiast raz na zawsze wypalić tą pedofilską zarazę. Jeśli nic nie zrobimy z naszymi pasterzami staniemy się taką Irlandią lub Hiszpanią. Jesteśmy najszybciej laicyzującym się krajem Europy. To ostatni dzwonek. A Twoje pomysły Izydorze nie dadzą NIC i tylko odstraszą ludzi od Boga. Do szczerej wiary nie można nawracać mieczem, ni strachem.
ponad 1 rok temu / Aha
 
@Izydor Oracz a dlaczego osoby bedzietne maja byc represjonowane? Ja np chetnie bym sie ozenil i mial dzieci, ale jeszcze nie trafilem na odpowiednia kandydatke... mam byc karany z tego powodu?
ponad 1 rok temu / rr
 
Pamiętam jak dziś te referendum z 2015 w Irlandii. Pracowałam wtedy w szkole i z całego grona pedagogicznego było nas może 15 tylko ja odważne odpowiedziałam się za Bogiem. Wszyscy byli za związkami jednoplciowymi. Niektórzy dosłownie patrzyli na mnie jakby mnie chcieli zabić! Na ulicach małe dzieci w wielu 3 lat nosiły na sobie plakietki "jestem za". Żal było patrzeć na to wszystko!
ponad 1 rok temu / Ann
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.