DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

„Przestańcie chodzić do Kościoła”. Popularny tabloid manipuluje słowami polskich biskupów

„Przestańcie chodzić do Kościoła”. Popularny tabloid manipuluje słowami polskich biskupów
Fotograf: Andrzej SidorArchiwum: Forum

„Przestańcie chodzić do Kościoła” – taki tytuł można przeczytać na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania „Super Expressu”. Gazeta sugeruje, że wzywają do tego… polscy biskupi.

 

W minionym tygodniu polskie władze zdecydowały, że w związku z tzw. pandemią koronawirusa zostaną wprowadzone ograniczenia dotyczące liczby wiernych podczas nabożeństw w kościołach. W strefach żółtych może przebywać jedna osoba na 4 metry kwadratowe, a w strefach czerwonych jedna osoba na 7 metrów kwadratowych.

 

 

W związku z tym metropolici m.in. warszawski, krakowski, łódzki, rzeszowski udzielili wiernym bądź części wiernych dyspensy z uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej. Dyspensa nie jest jednak wezwaniem, aby przestać chodzić do Kościoła, jak twierdzi redakcja „SE”. Jest możliwością, a nie obowiązkiem.

 

Żaden z polskich hierarchów nigdy nie powiedział ani nie apelować, aby „przestać chodzić do Kościoła”. „Zmieniająca się sytuacja epidemiczna wymaga od duszpasterzy Archidiecezji Krakowskiej odnowionej gorliwości w stałym towarzyszeniu Wiernym, którzy szczególnie w warunkach niepewności potrzebują Chrystusowego umocnienia” – podkreślił w dekrecie abp Marek Jędraszewski. W podobnym tonie głos zabrali pozostali biskupi udzielający dyspensy.

 

„Tego typu strategia informacyjna wpisuje się w sianie epidemii strachu, której obiektem staje się Kościół. W tak wykreowanej rzeczywistości świątynie katolickie jawią się miejscami szczególnie wysokiego ryzyka, narażonymi na zarażenie śmiercionośnym drobnoustrojem, o czym mają przekonywać rzekome apele biskupów i dane na temat śmiertelności wśród księży”, napisał na portalu wPolityce.pl Grzegorz Górny komentujący sprawę.

 

„Gazeta nie omieszkała zamieścić na pierwszej stronie pod swym tytułem wymownego komunikatu: „Wirus zabija księży”, tak jakby było w tym coś szczególnego. Wirus zabija też rudowłosych, leworęcznych, kulawych, zezowatych – i co z tego? Jaki sens ma wyodrębnianie jednej określonej grupy ofiar choroby spośród innych?”, zapytał ironicznie publicysta.

 

Źródło: „Super Express”

TK


DATA: 2020-10-19 14:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Może to nie manipulacja, ale właściwe odczytanie listu?
1 miesiąc temu / Jacek
 
@Murem Wydaje się, że słabo znasz Pismo św. Chrystus powiedział wyraźnie, że jeżeli Kościół zwiąże coś na ziemi to będzie związane w Niebie. Wystarczy pomyśleć, aby uznać to za wolę Bożą. Prawo trzeba nie tylko rozumieć literalnie, ale również w jego kontekście...
1 miesiąc temu / Krakusik
 
Niestety w moim parafialnym kościele na początku "pandemii" proboszcz wyganiał wiernych stosując szantaż moralny. Ci co chodzili byli egoistami. Jeden raz byłam wyproszona z adoracji Najświętszego Sakramentu bo za mną weszły osoby i w sumie było ich w kościele troszkę więcej niż 5. A to duży kościół... Pewnie zmieściłoby się w nim kilkanaście autobusów.
1 miesiąc temu / Zagubiona owiec
 
Do niepodpisanej osoby. Obowiązek niedzielnej Mszy Św. jest przykazany przez Kościół, a nie bezpośrednio przez Boga, dlatego nie jest bezwzględny. Inaczej za każdym razem śmiertelnie grzeszyłby np. każdy kto musi pracować w niedziele lub choruje, lub z innej poważnej przyczyny nie ma możliwości dotrzeć na Mszę Świętą. Każdy katolik winien to rozumieć. Nie zaprzeczaj jeśli jeszcze być może nie rozumiesz. Poza tym nie wolno na nikogo narzucać obowiązku większego niż wymaga Kościół w sprawach, które prawdziwie podlegają regulacji Kościoła. Dyspensa nie usuwa przykazania kościelnego. Dekalog zaś obowiązuje zawsze. Dodatkowo obowiązek niedzielny WYMAGA od hierarchii aby w każdej świątyni była msza katolicka, celebrowana po katolicku, czyli w kanonicznym rycie. Obecnie w większości kościołów to wymaganie nie jest spełnione. Protestancka "komunia do reki" to owoc niekatolickich mszy. Kościół nie może uznać umniejszenia czci Najświętszego Sakramentu jako normy.
1 miesiąc temu / Murem
 
Jak to nikt nie wzywał do niechodzenia do Kościoła -- a ks. prymas w Wielkim Tygodniu? Nie byłem w Wielkanoc na Mszy, bo nie pozwolili. Teraz nie kłamsć proszę.
1 miesiąc temu / Alek 21
 
Godne i pełne uczestnictwo we Mszy św. w Dni Pańskie jest obowiązkiem każdego katolika. Nauczanie inaczej stanowi wypaczenie, których w poranionym modernizmem kościele jest niemało. Na wiele rzeczy jest "papier" jak np. świeccy tzw. szafarze i komunia do ręki, ale co z tego? My nie mamy się przypodobać ludziom, lecz Bogu. Można robić przeciwnie, ale na szkodę własnej duszy i Mistycznego Ciała Chrystusa.
1 miesiąc temu / @Murem
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.