DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Przesłanie „Pasji”: Miłość i przebaczenie

Przesłanie „Pasji”: Miłość i przebaczenie
fot. materiały filmowe

„Boże wybacz im bo nie wiedzą co czynią” – tymi słowami kilkukrotnie posługuje się Jezus w „Pasji” Mela Gibsona. Na tle przedstawianych wydarzeń, brzmią one jak refren w którego kontekście odczytujemy działania postaci z filmu.

 

Mimo tylu okropieństw jakimi poddali Jezusa jego oprawcy, nie czujemy do nich nienawiści. W innych hollywoodzkich superprodukcjach naturalnie takie działania spotkałyby się z jednoznacznym potępieniem i negatywnym ustosunkowaniem odbiorcy. W filmie Gibsona jest inaczej. Biczowanie, włożenie korony cierniowej, bicie i opluwanie nie wywołuje w nas uczucia nienawiści do oprawcy, ponieważ ich postępowanie odczytujemy w słowach: „Boże przebacz im bo nie wiedzą co czynią”.

 

Miłość i przebaczenie. Przez pryzmat tych dwóch słów patrzymy na wszystko co spotyka Jezusa. Począwszy od sceny w ogrodzie Getsemani, gdzie Jezus uzdrawia rannego sługę swoich – jakby nie było – prześladowców, aż po scenę zmartwychwstania, wszystko co dzieje się na ekranie jest „przepuszczone” przez pryzmat miłości i przebaczenia których źródłem jest Jezus.

 

Jezus rozumie wagę swojej ofiary. Tym zrozumieniem dzieli się z widzem i równocześnie nadaje sens  wszelkiemu cierpieniu. To zrozumienie dzieli ze swoją matką, która cierpliwie współodczuwa ze swoim synem wszelki ból. Patrząc na ogrom przemocy skierowany w stronę Chrystusa nie bulwersujemy się, gdyż wiemy że w ostatecznym rozrachunku będzie ono źródłem pełnego zwycięstwa.

 

Wiemy też, z jakiej inspiracji ci ludzie kierują się aż takim okrucieństwem. W scenie biczowania przedstawiony jest szatan, który trzyma na ręku dziecko posiadające twarz jednego z oprawców. Jezus – Bóg, który w jednym momencie może kazać swoim aniołom by obrócili w pył wszelkich prześladowców, nie podejmuje „rękawicy” i cierpliwie znosi cały ogrom cierpienia aż do końca.

 

Miłość i przebaczenie nie są wyrażone tylko za pomocą słów. W filmie przepięknie ukazana jest scena, w której Jezus obejmuje swój krzyż i wtula się w niego. Jest to sytuacja niezrozumiała dla innych, jeden z łotrów wprost krzyczy: „dlaczego obejmujesz swój krzyż, głupcze?!”. Sytuacja jest niezrozumiała gdyż to dopiero Chrystus poprzez swoją mękę nadał cierpieniu nowy, ostateczny sens.

 

Jest jeszcze jedna osoba, oprócz Maryi i Jezusa, która zrozumiała ów sens. Mowa o nawróconym łotrze. Jako pierwszy – nawet przed apostołami - dostrzegł w Jezusie prawdziwego Zbawiciela, dlatego krzyknął do szydzących z Jezusa żołnierzy: „on się za was modli”. Dostrzegł także wyjątkową rolę ofiary Chrystusa w słowach wypowiedzianych do drugiego łotra: „Czy ty się Boga nie boisz, choć taki sam wyrok ciąży na tobie? Na nas co prawda sprawiedliwie, gdyż słuszną ponosimy karę za to, co uczyniliśmy, Ten zaś nic złego nie uczynił” (Łk 23, 39 – 43). Następstwem tego nawrócenia jest prośba o westchnienie do Ojca za jego duszą. W odpowiedzi słyszy: „Zaprawdę powiadam ci, jeszcze dziś będziesz ze mną w raju”. Jest to bodaj pierwszy akt kanonizacji oraz zapewnienie, że dopóki żyjesz nie jest za późno na Twoje nawrócenie.

 

Najpiękniejszą, a zarazem ostatnią sceną filmu jest zmartwychwstanie. Głaz do grobu zostaje odsunięty, poranne światło pada na pusty, czysty całun. Jezus ze wzrokiem pełnym zdecydowania patrzy przed siebie i energicznie wstaje, wychodząc z grobu. Na jego dłoniach widzimy ślady gwoździ. Jest to wydarzenie nadające sens poprzedniemu cierpieniu. - Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w swoich grzechach - (Kor 15, 17).

 

Miłość i przebaczenie. Takie przesłanie zostawia nam Gibson w „Pasji”. Za pomocą filmu przybliża nam postawę Chrystusa, dając jednocześnie wskazówki w jaki sposób znosić cierpienia w naszym życiu. Nasza postawa wobec cierpienia nie ma tylko wymiaru zbawczego, ale – szczególnie w dzisiejszych czasach – ewangelizacyjny.

 

Artykuł na podstawie książki Stanisława Krajskiego „Mel Gibson. Droga do Pasji”.

 

 

Piotr Relich   

 

    


DATA: 2018-03-31 17:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Pasję" zdobyłem się obejrzeć pierwszy raz tydzień przed Wielkim Piątkiem.zryczalem się jak bóbr przez okrucieństwa ludzkie nad Jezusem.Przebacz nam wszystkim Boże
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Sprawdziłem program TVP 1 I TVP 2 i niestety nie znalazłem w nim tego filmu. A jest to film, który powinien stanowić obowiązkową pozycję w Święta Wielkanocne w telewizji publicznej w katolickim kraju. Mało tego, nie dość że Pasja nie jest wyświetlana już od kilku lat przez publicznego nadawcę, to znalazło się w ramówce miejsce dla bluźnierczego i heretyckiego, wstrętnego filmu "Zabić Jezusa". Film ten wyprodukowany przez National Geo. Channel, który słynie z heretyckich filmów paradokumentalnych odciągających od wiary i mieszających masom społecznym w głowach. Wstyd Panie Prezesie.
ponad 2 lata temu / ..........
 
Jak to jest żydzi/środowiska żydowskie czuwają nad wszystkim i w razie ich uznania oskarżają kogo uznają za antysemityzm. Ich postępki powinny być wybaczone bo " nie wiedzą co czynili i czynią"?
ponad 2 lata temu / Piotr
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.