DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Prześladowany chiński aktywista: porozumienie Watykanu z komunistami jest absurdalne

Prześladowany chiński aktywista: porozumienie Watykanu z komunistami jest absurdalne
FOT.REUTERS/Aly Song/FORUM

Chen Guangcheng, niewidomy aktywista pro-life, który musiał uciekać przed prześladowaniami reżimu, negatywnie ocenił porozumienie Watykanu z komunistycznymi władzami Chin. Samą umowę określił mianem absurdalnej i porównał ją do wymierzenia policzka.

 

„Jestem przekonany, że aktywni członkowie Kościoła podziemnego, którym do tej pory udawało się uniknąć straszliwych prześladowań, mogą czuć się zdradzeni. To jak wymierzenie policzka w twarz” – pisze Chen Guangcheng na łamach „Public Discourse”. „Sam osobiście doświadczyłem przemocy i brutalności Partii Komunistycznej. Znałem i współpracowałem z niezliczoną ilością osób prześladowanych za wiarę”– dodał.

 

Chen zaznaczył, że zbliżenie Watykanu z chińskim rządem tak naprawdę postawi hierarchów w sytuacji akceptacji działań ludzi, którzy mają na rękach krew blisko 400 milionów nienarodzonych dzieci. Dodatkowo wskazał na wzrastającą w ostatnich latach tendencję do podporządkowywania wszystkich wyznań polityce państwa. Są to działania zawarte w planie prezydenta Xi Jinpinga polegające na całkowitej sinizacji każdej religii.

 

„Komunistyczna Partia Chin aresztuje księży, grozi kongregacjom, przeszukuje kościoły i miejsca sprawowania kultu. Wielu nagle zniknęło, wielu było torturowanych tylko dlatego, że postanowili zachować swoją wiarę, dając jednocześnie świadectwo” – wskazał Chen Guangcheng. Niedawno kardynał Joseph Zen, najbardziej znany przeciwnik chińsko-watykańskiego porozumienia, postanowił udać się do zakonu i „milczeć”. Nie chciał bowiem poprzez swoje wypowiedzi walczyć z papieżem.

 

Chińsko-watykańskie porozumienie zostało podpisane 22 sierpnia 2018 roku. Papież Franciszek zatwierdził kandydatury ośmiu biskupów zaproponowanych przez komunistyczny rząd. Tym samym oficjalne zaaprobował działanie tzw. Kościoła Patriotycznego – całkowicie podporządkowanego partii komunistycznej. Zdecydowanie różni się on od „Kościoła podziemnego”, czyli katolików wiernych Watykanowi, którego członkowie są prześladowani za wierność nauczaniu Kościoła rzymskiego.

 

Chen Guangcheng w dramatycznych okolicznościach uciekł z Chin w 2012 roku. Niewidomy adwokat prowadził działalność na rzecz zatrzymania polityki „jednego dziecka”, która była przyczyną plagi aborcji i sterylizacji w chińskim społeczeństwie. Obecnie przebywa w Waszyngtonie, gdzie prowadzi działalność akademicką i uwrażliwia na problemy komunistycznego reżimu.

  

 

Źródło: PCh24.pl / catholicherald.com / thepublicdiscourse.com  

PR

 

 

 

  


DATA: 2018-11-29 15:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"gdzie by tu jeszcze zamieszac.."..
ponad 1 rok temu / m
 
Kościół jest wierny nauce Chrystusa. Inaczej nie byłby to kościół Chrystusa.
ponad 1 rok temu / Obserwator
 
bardzo to smutne
ponad 1 rok temu / Anaja
 
Efekt Franciszka. "Po owocach ich poznacie..."
ponad 1 rok temu / Tomasz
 
Chińscy katolicy wierni Rzymowi zostali przez Rzym sprzedani. Teraz burzy się jeszcze spokój klasztorów - zakonnica wstąpiła, a teraz po ślubach wieczystych, Watykan usiłuje zmienić zasady charyzmatu. Słusznie może poczuć się oszukana.
ponad 1 rok temu / kid
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.