DZIŚ JEST:   19   MARCA   2019 r.

Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   TEMAT NUMERU: MADE IN CHINA

Rozmowa z ks. Bernardo Cervellerą

Prześladowania nie ustają


Docierają do nas doniesienia o oziębieniu stosunków między Chinami a Watykanem. Ile w nich prawdy?

– Wiele osób zadowala się dzisiaj turystycznym, zafałszowanym obrazem Chin zbudowanym na informacjach o ilości wzniesionych drapaczy chmur w wielkich miastach czy sprzedanych egzemplarzy Ferrari bądź o wzroście średniego dochodu chińskiego robotnika. Uważa się, że skoro Chiny kroczą drogą zmian od komunizmu ku kapitalizmowi, to w związku z tym kwestia przestrzegania praw człowieka także zmienia się na lepsze. Od dwudziestu lat towarzyszę Chinom w ich rozwoju i muszę przyznać, że, owszem, z infrastrukturalnego punktu widzenia wiele się tam zmieniło, niemniej prześladowania religijne utrzymują się na jednakowym poziomie.

Kilka miesięcy temu odbyły się święcenia tzw. biskupów nieprawowitych, czyli wyświęconych bez mandatu papieskiego. W ciągu ostatnich czterech lat doszło do pięciu takich święceń. Do udziału w tych uroczystościach zmuszano niektórych biskupów, słabych lub bardziej zastraszonych, wręcz doprowadzano ich pod eskortą policji. Takich akcji nie widziano od czasu początków maoizmu i tzw. rewolucji kulturalnej. Wtedy próbowano zbudować w Chinach Kościół narodowy, złożony z księży i biskupów podporządkowanych komunistycznemu rządowi. W teorii chodziło o Kościół niezależny od Rzymu, w praktyce o uzależniony od dyktatury. Kiedy niedawno zapytałem chińskiego katolika o tę zmianę polityki rządu, w odpowiedzi usłyszałem, że nam, obcokrajowcom, tylko się wydaje, iż w Chinach coś się zmienia, a to tylko złudzenie. Prześladowania trwają. Zmienia się tylko ich zasięg, ale one same nie ustają od chwili przejęcia przez komunistów władzy w roku 1949.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jako że Chrystus jest jedynym Pośrednikiem przed obliczem Ojca, a drogą dotarcia do Chrystusa jest Maryja, Jego Matka, tak bezpieczną i niemal nieuniknioną drogą, by dotrzeć do Maryi, jest święty Józef, w ten sposób się bowiem układa naturalny porządek relacji między nimi. Tego właśnie naucza papież Benedykt XV: „Od świętego Józefa bowiem idziemy do Maryi, a przez Maryję do źródła wszelkiej świętości – Pana Jezusa”.

 
 

1682 – pod naciskiem króla Francji Ludwika XIV francuskie duchowieństwo przyjęło tzw. artykuły gallikańskie, głoszące m.in. niezależność królów francuskich od władzy papieży w sprawach doczesnych, nienaruszalność zwyczajów Kościoła gallikańskiego, uzależniało nieomylność orzeczeń papieskich od zgody całego Kościoła. 

 

Około tysiąca warszawiaków protestowało przed stołecznym Ratuszem przeciwko zapisom zawartym w prohomoseksualnej „Karcie LGBT+”. Wśród manifestantów znaleźli się przedstawiciele organizacji społecznych, politycy, nauczyciele oraz rodzice. Manifestację próbowały zakłócić środowiska LGBT, które przygotowały prowokację i starały się zagłuszyć przemowy uczestników.

 

Protesty nauczycieli, "przesłuchanie" Kai Godek na antenie RMF, Karta Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, Transseksualistów+ w kolejnych polskich miastach... Tym razem najświeższe doniesienia mediów przeglądali dla Państwa: Krystian Kratiuk, Jacek Ożóg i Piotr Relich. 

W audycji lewicowo-liberalnego radia ksiądz profesor Alfred Wierzbicki z Wydziału Filozofii KUL ubolewał nad udaremnieniem przez Kościół kampanii społecznej sugerującej akceptację dla homoseksualizmu. Akcję próbowały rozkręcić środowiska uchodzące za katolickie, wspólnie z przedstawicielami otwartego lobby LGBT.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.