DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   TEMAT NUMERU: MADE IN CHINA

Rozmowa z ks. Bernardo Cervellerą

Prześladowania nie ustają


Docierają do nas doniesienia o oziębieniu stosunków między Chinami a Watykanem. Ile w nich prawdy?

– Wiele osób zadowala się dzisiaj turystycznym, zafałszowanym obrazem Chin zbudowanym na informacjach o ilości wzniesionych drapaczy chmur w wielkich miastach czy sprzedanych egzemplarzy Ferrari bądź o wzroście średniego dochodu chińskiego robotnika. Uważa się, że skoro Chiny kroczą drogą zmian od komunizmu ku kapitalizmowi, to w związku z tym kwestia przestrzegania praw człowieka także zmienia się na lepsze. Od dwudziestu lat towarzyszę Chinom w ich rozwoju i muszę przyznać, że, owszem, z infrastrukturalnego punktu widzenia wiele się tam zmieniło, niemniej prześladowania religijne utrzymują się na jednakowym poziomie.

Kilka miesięcy temu odbyły się święcenia tzw. biskupów nieprawowitych, czyli wyświęconych bez mandatu papieskiego. W ciągu ostatnich czterech lat doszło do pięciu takich święceń. Do udziału w tych uroczystościach zmuszano niektórych biskupów, słabych lub bardziej zastraszonych, wręcz doprowadzano ich pod eskortą policji. Takich akcji nie widziano od czasu początków maoizmu i tzw. rewolucji kulturalnej. Wtedy próbowano zbudować w Chinach Kościół narodowy, złożony z księży i biskupów podporządkowanych komunistycznemu rządowi. W teorii chodziło o Kościół niezależny od Rzymu, w praktyce o uzależniony od dyktatury. Kiedy niedawno zapytałem chińskiego katolika o tę zmianę polityki rządu, w odpowiedzi usłyszałem, że nam, obcokrajowcom, tylko się wydaje, iż w Chinach coś się zmienia, a to tylko złudzenie. Prześladowania trwają. Zmienia się tylko ich zasięg, ale one same nie ustają od chwili przejęcia przez komunistów władzy w roku 1949.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Amerykański kardynał Blaise Cupich odniósł się do stanowiska dwóch biskupów z Illinois, którzy zapowiedzieli odmowę udzielania Sakramentu Komunii politykom zaangażowanym we wprowadzanie proaborcyjnego prawa. Jego zdaniem, takie zachowania to droga donikąd.

 
 

Nie ma możliwości wprowadzenia w polskich szkołach obowiązkowej edukacji seksualnej. Nie ma mowy o obowiązkowej seksualizacji dzieci – podkreślił w poniedziałek w „Sygnałach dnia” na antenie radiowej Jedynki Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

 

Dr Gerard J.M. van den Aardweg, psycholog specjalizujący się w leczeniu zaburzeń seksualnych odniósł się do niedawnego dokumentu, w którym Watykan określił swój stosunek do ideologii gender. Zdaniem holenderskiego psychologa, brak jednoznacznego potępienia progresywnych tendencji w imię dialogu jest podejściem niewłaściwym, a sam dokument ma charakter ideologiczny.

 

Abp Carlo Maria Vigano w rozmowie z portalem LifeSite News odpowiedział na zarzuty jakie pojawiły się w następstwie wywiadu udzielonemu amerykańskiemu Washington Post. Po raz kolejny podkreślił, że nie jest wrogiem papieża, oraz wytłumaczył dlaczego nie dał znać o swoich rewelacjach wcześniej.

 

Odbywający się po raz siódmy Marsz dla Życia i Rodziny w Krakowie odbił się szerokim echem w wielu mediach. Manifestacja około 2 tys. osób broniących rodziny najwyraźniej nie spodobała się „Wyborczej”, która na swoim portalu zamieściła mocno tendencyjną relację.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.