DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   TEMAT NUMERU: MADE IN CHINA

Rozmowa z ks. Bernardo Cervellerą

Prześladowania nie ustają


Docierają do nas doniesienia o oziębieniu stosunków między Chinami a Watykanem. Ile w nich prawdy?

– Wiele osób zadowala się dzisiaj turystycznym, zafałszowanym obrazem Chin zbudowanym na informacjach o ilości wzniesionych drapaczy chmur w wielkich miastach czy sprzedanych egzemplarzy Ferrari bądź o wzroście średniego dochodu chińskiego robotnika. Uważa się, że skoro Chiny kroczą drogą zmian od komunizmu ku kapitalizmowi, to w związku z tym kwestia przestrzegania praw człowieka także zmienia się na lepsze. Od dwudziestu lat towarzyszę Chinom w ich rozwoju i muszę przyznać, że, owszem, z infrastrukturalnego punktu widzenia wiele się tam zmieniło, niemniej prześladowania religijne utrzymują się na jednakowym poziomie.

Kilka miesięcy temu odbyły się święcenia tzw. biskupów nieprawowitych, czyli wyświęconych bez mandatu papieskiego. W ciągu ostatnich czterech lat doszło do pięciu takich święceń. Do udziału w tych uroczystościach zmuszano niektórych biskupów, słabych lub bardziej zastraszonych, wręcz doprowadzano ich pod eskortą policji. Takich akcji nie widziano od czasu początków maoizmu i tzw. rewolucji kulturalnej. Wtedy próbowano zbudować w Chinach Kościół narodowy, złożony z księży i biskupów podporządkowanych komunistycznemu rządowi. W teorii chodziło o Kościół niezależny od Rzymu, w praktyce o uzależniony od dyktatury. Kiedy niedawno zapytałem chińskiego katolika o tę zmianę polityki rządu, w odpowiedzi usłyszałem, że nam, obcokrajowcom, tylko się wydaje, iż w Chinach coś się zmienia, a to tylko złudzenie. Prześladowania trwają. Zmienia się tylko ich zasięg, ale one same nie ustają od chwili przejęcia przez komunistów władzy w roku 1949.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Rok 2020 minął pod znakiem pandemii i związanych z nią ograniczeń w dostępie do służby zdrowia, a także ograniczeń działalności gospodarczej. Rok 2021 stoi pod znakiem szczepień i związanego z nimi podziału na obywateli lepszego i gorszego sortu. Na zgliszczach demokracji, niczym feniks z popiołów, rodzi się nowy ustrój: biotechnokracja…

 
 

1863 – wybuchło Powstanie Styczniowe. W tym dniu Komitet Centralny ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym, wezwał wszystkich obywateli do walki oraz zapowiedział uwłaszczenie chłopów. Niestety, zawiodła strona militarna powstania.

 

Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.

 

Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.

 

„Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach” – wynika z ustaleń pomiędzy władzami Krakowa oraz krakowską kurią.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.