DZIŚ JEST:   23   SIERPNIA   2019 r.

Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
 
 
 
 

Prześladowania chrześcijan w Indonezji - dostrzega je nawet ONZ

Prześladowania chrześcijan w Indonezji -  dostrzega je nawet ONZ
fot. REUTERS / Akhtar Soomro / Forum

Organizacja Narodów Zjednoczonych potępiła Indonezję za prześladowanie mniejszości religijnych. Ofiarami prześladowań szyickich władz są zarówno sunnici, jak i chrześcijanie. ONZ wezwała indonezyjski rząd do respektowania praw człowieka przez krajowe prawodawstwo.


- Podstawową zasadą międzynarodowych praw człowieka jest brak dyskryminacji – powiedziała Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, Navanethem Pillay. Przemawiająca na konferencji prasowej w siedzibie Narodów Zjednoczonych komisarz skrytykowała działania szyickiego rządu. – Indonezja to kraj o bogatym dziedzictwie kulturowym – stwierdziła Pillay. – Ryzykuje jednak sprzeniewierzenie się mu, jeśli nie podejmie działań mających na celu rozwiązanie problemu wzrostu przemocy i nienawiści wobec mniejszości religijnych – dodała. Zdaniem przedstawicielki ONZ postępowanie indonezyjskiego rządu wynika z wąskiej interpretacji islamu.


Pillay zażądała od indonezyjskich władz zmiany obowiązujących w kraju przepisów ograniczających wolność sumienia. – Poleciłam uchylenie lub zmianę indonezyjskiego prawa dotyczącego bluźnierstwa z 1965 r. jak również praw z lat 1969 i 2006r. dotyczących budowy domów modlitwy i harmonii religijnej – powiedziała Pillay. Według dziennika Jakarta Post, konferencja została zwołana po tym jak kilku członków prześladowanych grup relgiijnych poprosiło Pillay o pomoc. Wśród tych grup byli zarówno przedstawiciele społeczności szyickiej, jak i protestanckiego tzw. Chrześcijańskiego Kościoła Indonezji (GKI- od Gereja Kristen Indonesia). Szyici z indonezyjskiego regionu Sampang są zmuszani do konwersji na sunnityzm, a w razie odmowy ich domy są palone. Z kolei chrześcijanie skrażyli się na ciągnące się miesiącami prześladowania z powodu zbudowania zboru w mieście Bogor. Tamtejsi protestanci byli napadani i żądano od nich opuszczenia miasta. - Byłam przerażona słuchając o przemocy, atakach, przymusowych przesiedleniach (…) i  innych formach dyskryminacji – powiedziała Pillay komentując sytuację indonezyjskich chrześcijan.


Indonezja to największy kraj muzułmański świata, który od dawna jest obserwowany przez organizacje broniące praw człowieka. Fakt, że kwestią prześladowania tamtejszych chrześcijan zajęła się nawet Organizacja Narodów Zjednoczonych pokazuje skalę problemu. ONZ nie jest bowiem organizacją przychylną chrześcijanom i chrześcijańskim wartościom, czego dowodem było niedawne uznanie przez nią antykoncepcji za „prawo człowieka”.


Indonezja nie jest jednak jedynym krajem islamskim, w którym chrześcijanie cierpią prześladowania. Dobitnie pokazuje to Światowy Indeks Prześladowań sporządzony przez organizację Open Doors zajmującą się pomocą prześladowanym chrześcijanom. Według rankingu wśród 10 krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani, aż 9 to państwa islamskie. Największe prześladowania wśród nich mają miejsce w Afganistanie, który ustępuje w tym niechlubnym rankingu miejsca jedynie komunistycznej Korei północnej. Afgańscy talibowie dążą do realizacji swojego planu oczyszczenia kraju z chrześcijan, a kierowane przez wyznawców Chrystusa organizacje humanitarne są głównym celem ich ataków. Kolejne miejsce zajmuje Arabia Saudyjska, w którym publiczny kult chrześcijański jest zabroniony, a konwersja grozi karą śmierci. Kolejne miejsca wśród krajów najbardziej prześladujących chrześcijan zajmują odpowiednio: Somalia, Iran, Malediwy, Uzbekistan,Jemen, Irak i Pakistan.Źródło: christianpost.com / opendoors.pl

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2012-11-17 22:22
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.