DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Przerwy w dostawach energii i wyższe koszty dostaw. Wszystko przez digitalizację?

Przerwy w dostawach energii i wyższe koszty dostaw. Wszystko przez digitalizację?
Źródło: pixabay.com

Firmy telekomunikacyjne wskutek digitalizacji (miliardy urządzeń podłączonych do internetu) – według najnowszego badania, którego wyniki mają opublikować amerykańscy naukowcy jeszcze w tym miesiącu - wykorzystają 20 proc. światowej energii do 2025 r., znacznie obciążając sieci przesyłowe. Dużo energii mają pochłaniać farmy serwerów przechowujących dane cyfrowe z miliardów smartfonów, tabletów i innych urządzeń podłączonych do sieci.  

 

Globalne zapotrzebowanie na energię pobieraną przez centra danych posiadające komputery o ogromnej mocy obliczeniowej (przechowują i analizują dane pochodzące  z urządzeń podłączonych do Internetu) wzrasta o 20 proc. rocznie, zużywając w 2015 około 3-5 proc. światowej energii elektrycznej – twierdzi szwedzki badacz Anders Andrae.

 

Recenzując badanie z 2016 r. Andrae przekonuje, że ​​bez dramatycznego wzrostu wydajności, przemysł TIK może zużywać 20 proc. całej energii elektrycznej i „emitować do 5,5 proc. światowej emisji dwutlenku węgla do roku 2025”.

 

Oczekuje się, że popyt na energię w przemyśle wzrośnie znacznie. - Sytuacja jest alarmująca – mówi Andrae, który pracuje dla chińskiej firmy Huawei. - Zbliża się tsunami danych. Wszystko, co może być, jest digitalizowane. Nadchodzi piąta generacja technologii mobilnej, ruch IP jest znacznie wyższy niż szacowano, a wszystkie samochody i maszyny, roboty i sztuczna inteligencja są poddawane cyfryzacji, wytwarzając ogromne ilości danych, które są przechowywane w centrach danych.

 

Amerykańscy naukowcy spodziewają się, że zużycie energii potroi się w ciągu następnych pięciu lat, gdy dodatkowy miliard osób zostanie podłączony do sieci w krajach rozwijających się i wskutek wzrostu tzw. internetu rzeczy (samochody bez kierowcy, roboty, monitoring,  sztuczna inteligencja) w bogatych krajach.

 

W 2017 roku będzie około 8,4 miliarda urządzeń podłączonych do sieci, a w 2020 ma być ich już 20,4 mld (IoT) - podaje wiodąca firma analityczna Gartner.

 

Według Cisco Visual Networking Index, globalny ruch internetowy wzrośnie prawie trzykrotnie w ciągu najbliższych pięciu lat. „Spodziewany jest ponad miliard nowych użytkowników Internetu w 2015 r. Ich liczba wzrośnie z 3 mld do 4,1 mld do 2020 r. W ciągu najbliższych pięciu lat globalne sieci IP będą obsługiwać do 10 miliardów nowych urządzeń i połączeń, zwiększając ich liczbę z 16,3 mld w 2015 r. do 26 mld w 2020”.

 

Raport Berkeley z 2016 r. dla rządu USA oszacował, że krajowe centra danych, które w 2015 r. posiadały około 350 mln terabajtów danych, mogą potrzebować ponad 100 TWh energii elektrycznej rocznie do roku 2020. Jest to odpowiednik około 10 dużych elektrowni jądrowych.

 

W Europie i Azji rośnie również potencjał centrów danych. Londyn, Frankfurt, Paryż i Amsterdam spodziewają się zwiększyć zużycie energii o prawie 200 MW w 2017 r., to moc odpowiadająca średniej wielkości elektrowni.

 

- Obserwujemy ogromny wzrost centrów danych we wszystkich regionach. Trendy, które zaczęły się w USA, są obecnie standardem w Europie. Azja również wystartowała masowo – twierdzi Mitual Patel, szef centrum danych EMEA w globalnej firmie inwestycyjnej CBRE.

 

Irlandia, która wraz z Danią staje się bazą danych dla największych na świecie firm technologicznych, będą zużywały trzy razy więcej energii niż obecnie (odpowiednik wielkości elektrowni jądrowej).

 

Korporacja Eirgird szacuje w prognozie na lata 2017-2026, że jeśli zostaną wdrożone wszystkie projekty, które już przedstawiono zakładom energetycznym, to w samej tylko Irlandii zapotrzebowanie na energię do obsługi dużych centrów danych wzrośnie o 20 proc.

 

Dane będą przechowywane na ogromnych nowych farmach serwerowych o powierzchni ponad miliona metrów kwadratowych lub większych, które obecnie są budowane. Samo centrum danych Apple o wartości 1 mld USD planowane w Athenry w hrabstwie Galway, będzie pochłaniało 300MW energii elektrycznej (ponad 8 proc. pojemności krajowej). Dodatkowo konieczne będzie zainstalowanie 144 dużych generatorów diesla w razie, gdy pojawią się problemy z produkowaniem energii przez farmy wiatrowe.

 

Google, Facebook, Apple, Intel i Amazon przekonują, że będą używać odnawialnych źródeł energii do zasilania centrów danych, w pobliżu których powstaną farmy słoneczne i wiatrowe.

 

Architekt David Hughes, krytykujący budowę nowego centrum Apple w Irlandii, mówi, że rząd nie powinien był się na to zgodzić, bo wskutek zobowiązań klimatycznych Irlandia będzie musiała płacić większe kary za zbyt dużą produkcję energii i emisję dwutlenku węgla, co zostanie przerzucone na obywateli.    

 

Ogromny popyt na energię centrów danych (samochody z tysiącami czujników, krypto waluty jak bitcoin wymagają obsługiwania przez komputery o ogromnej mocy), wpłynie na jej cenę i przerwy w dostawach – alarmuje.

 

Źródło: climatechangenews.com

AS


DATA: 2017-12-13 13:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Parafrazując znane powiedzenie: nowoczesność bohatersko walczy z problemami nieznanymi w kochanym średniowieczu.
ponad 2 lata temu / hehehe
 
Tak jakoś wyczułem, że ostateczną odpowiedzią na to cyfrowe zniewolenie będzie w ostatnich akapitach "energia odnawialna". A dla ludu smartfonowego wprowadzi się 100-watowe odkurzacze, 100-watowe czajniki i 1-watowe żarówki.
ponad 2 lata temu / Wojtek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.