DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

„Przepraszam za zgorszenie”. Abp Stanisław Gądecki odniósł się do sprawy abp. Juliusza Paetza

„Przepraszam za zgorszenie”. Abp Stanisław Gądecki odniósł się do sprawy abp. Juliusza Paetza
Abp Stanisław Gądecki. Fot. Krystian Maj/FORUM

„Czuję się w obowiązku powiedzieć: przepraszam. Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji. Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone” – napisał w liście na Adwent abp Stanisław Gądecki odnosząc się do sprawy abp. Juliusza Paetza.


List pasterski metropolity poznańskiego zostanie odczytany w kościołach archidiecezji poznańskiej w pierwszą niedzielę Adwentu – 1 grudnia.


Abp Gądecki przypomniał, że 15 listopada zmarł oskarżany o molestowanie kleryków abp Juliusz Paetz.


„Wyniki dochodzenia przeprowadzonego przez Stolicę Apostolską w tej materii nie zostały podane do publicznej wiadomości, zaś ksiądz arcybiskup był przekonany o swojej niewinności i nie wyraził publicznie skruchy, choć złożył rezygnację z urzędu” – czytamy w liście metropolity poznańskiego.


„W tej sytuacji – jako biskup archidiecezji poznańskiej – pragnę zwrócić uwagę na to, iż – zgodnie z Vos estis lux mundi, art. 7 – właściwą instancją do przeprowadzenia procesu i wydawania wyroków w odniesieniu do biskupów nie są inni biskupi, lecz Stolica Apostolska. Mimo to czuję się w obowiązku powiedzieć: przepraszam. Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji. Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.


„Wszystkich wiernych proszę, aby modlili się w intencji przebłagania za grzechy oraz za naszą wspólnotę diecezjalną, aby – zjednoczona w Duchu Świętym – mogła promieniować świadectwem chrześcijańskiego życia i apostolską gorliwością” – czytamy w liście pasterskim abp. Gądeckiego.


W dniu pogrzebu abp Gądecki określił formę pochówku szansą na oczyszczenie Kościoła poznańskiego. Liturgia miała charakter ściśle prywatny, a abp Paetz został pochowany na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywają członkowie jego rodziny.


Vos estis lux mundi to motu proprio papieża Franciszka z 2019 roku wydane w związku z przestępstwami na tle seksualnym.

 


KAI
MWł

 

 


DATA: 2019-11-30 17:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Myślę, że Kościół w Polsce nie rozumie, co się wokół niego dzieje. Dokręca śrubę. I sam się unicestwi.
3 miesiące temu / Monia
 
Ja tak do końca nie wierzę ażeby arcybiskup był zdolny czynić takie rzeczy. Właściwie to niech każdy przeprosi Boga za siebi, a ten co go ojciec Franciszek całował PO rękach fałszywie oskarżał i bądztu człowieku mądry?
5 miesięcy temu / helena
 
To jest tak , jak nie ma przebaczenia to nie ma zbawienia / proste
5 miesięcy temu / njuhu
 
A za co przeprasza? Są jakieś dowody 100% czy wyrok sądowy? Głupota to przepraszanie za co? A może ABP Gądecki przeprasza za siebie.
5 miesięcy temu / DNA
 
Jakie to proste. Wystarczy powiedzieć przepraszam za ZGORSZENIE ? To już się zdarzyło. A gdzie PUBLICZNE PRZEBŁAGANIE Bp Gądeckiego za BRAK NADZORU i "chowanie głowy w piasek" ?> Czy cichy - prywatny pogrzeb może być SZANSĄ NA oczyszczenie Kościoła poznańskiego. ? Czy też zamknięciem sprawy wraz z pochówkiem ? Zgorszenie zostało i nie dotyczyło tylko Poznania ale całego Kościoła.
5 miesięcy temu / iskierka
 
Skoro przeprasza za ''zgorszenie'' tzn., że jednak grzech był.
5 miesięcy temu / xxx
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.