DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 12  >   Wykwintna kuchnia

Nelson Fragelli

Przepis na miłosierdzie


Często się dziś słyszy, nawet w tradycyjnych rodzinach: Gotowanie to przeżytek! Skończyły się już czasy pełnych krzątaniny poranków spędzanych w kuchni na przygotowywaniu smakowitych dań. Trzeba upraszczać sobie życie, każda minuta jest cenna. Coraz powszechniejszy wydaje się pogląd, że celebrowanie posiłków, wyszukiwanie przepisów i staranny dobór składników, a tym bardziej przygotowywanie potraw to coś, na co szkoda tracić czas.


Zapomina się o kluczowej roli kuchni w spajaniu więzów rodzinnych. Gotowanie wszak niesie ze sobą komunikat, iż osoba, dla której przyrządzamy posiłek, jest dla nas ważna, że darzymy ją uczuciem. Ojcowie i dzieci czują się docenieni dostrzegając starania włożone w przygotowanie domowych posiłków, gdyż stół jest wiernym odbiciem troski małżonki i matki.


Nie ma jak u mamy
Pedro Luiz ożenił się późno, za czasów kawalerskich zaś mieszkał z matką. Ona przygotowywała mu drugie śniadanie, które zabierał do biura. Każdego dnia znajdował innego rodzaju kanapki, szczodrze posmarowane masłem, które popijał sokami ze świeżych owoców. Matka piekła dla niego na deser biszkopty i inne ciasta. Aromat dobrej kawy unoszący się z termosu Pedra Luiza drażnił nozdrza kolegów z biura. Kubek, filiżankę i łyżeczki zawsze wyjmował ze skórzanego etui, a wszystko zawinięte było w dużą lnianą serwetkę, zawsze nieskazitelnie białą, która służyła mu w biurze jako obrus na stół. Żaden z kolegów nie jadł w pracy przy stole nakrytym lnem. Swoje kanapki odwijali oni ze zwykłego papieru, a kawę pili z plastikowych kubków. Widok Pedra spożywającego w ten sposób drugie śniadanie wprawiał ich w zachwyt.
Pewnego dnia jednak podczas przerwy śniadaniowej Pedro Luiz wyciągnął z plastikowego worka kanapki zakupione w supermarkecie. Na deser miał tabliczkę czekolady i musiał się zadowolić kawą z biurowego automatu. Minęło kilka dni, a Pedro Luiz wciąż jadł tak pospolity prowiant. Bodaj piątego dnia jeden z kolegów nie wytrzymał i zapytał:

– Pedro, co się stało? Ożeniłeś się?

– Nie, jeszcze nie. Mama poszła na dziesięć dni do szpitala, aby podleczyć reumatyzm.

Oto jak prosty posiłek niesie ze sobą komunikat o trosce albo jej braku. Dla kolegów Pedra zmiana na gorsze odzwierciedlała smutny obraz dzisiejszych realiów: niestety, niektóre żony, nawet te oddane, zaniedbują sprawy związane ze stołem. Tymczasem wokół posiłków tworzy się nastrój, który może wpływać na relacje międzyludzkie. Św. Franciszek Salezy mawiał, że posiłki sprzyjają wyrozumiałości, jaką my, chrześcijanie, powinniśmy mieć dla siebie nawzajem.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Powiedzcie, ojcowie i matki, czy szukacie tak pilnie zbawienia swych dzieci, jak to czynił św. Jan? Czy porzuciliście wszystko i naraziliście się na śmierć, by ocalić i uratować ich dusze? Czy ze łzami w oczach błagaliście Boga, by odpuścił im grzechy? Powiadacie, że wasze dzieci nie chcą służyć Bogu. Gdzież wasze łzy, pokuty i jałmużny? Gdzie wasze wysiłki, by je ratować z toni?

 
 

1977 – zmarł Dietrich von Hildebrand, filozof i teolog katolicki. Pochodził z oziębłej religijnie rodziny protestanckiej. W 1914 roku, podczas studiów filozoficznych przeszedł na katolicyzm. Jako gorący katolik i przeciwnik nazizmu musiał po dojściu Hitlera do władzy uciekać do Austrii. Po jej aneksji przez III Rzeszę wyjechał do Szwajcarii, stamtąd do USA, gdzie spędził resztę życia.

 

Trwa genderowy blitzkrieg Joe Bidena. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych powrócił do polityki Baracka Obamy i pozwolił pełnić służbę wojskową ludziom nieutożsamiającym się z własną płcią biologiczną.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje na odpowiedzi władz brytyjskich oraz szpitala w Plymouth w sprawie pana Sławomira – naszego rodaka, który po uzyskaniu statusu dyplomatycznego ma powrócić do kraju na leczenie i rehabilitację. Zgodnie z niedzielną zapowiedzią, wiceminister Marcin Warchoł podjął w poniedziałek rano interwencję w Derriford Hospital – gdzie przetrzymywany jest pan Sławomir – oraz w brytyjskim resorcie spraw zagranicznych.

 

Świat po pandemii będzie zmierzał to zniszczenia niezależności, jaką cieszy się klasa średnia. Czeka nas coś na kształt "nowego komunizmu". Nadzieja jednak pozostaje: to Boża Opatrzność. Roman Kluska w rozmowie z Pawłem Chmielewski. Zobacz program "Jaka jest prawda?"


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.