17 września 2013

75. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

(Bundesarchiv, Bild 101I-121-0008-25 / Ehlert, Max / CC-BY-SA [CC-BY-SA-3.0-de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons)

Pomiędzy 2 a 3 w nocy polski ambasador w Moskwie został wezwany do Komisariatu Spraw Zagranicznych. O świcie 17 września jednostki Armii Czerwonej uderzyły na Polskę realizując tajne porozumienie zawarte między Moskwą a Berlinem.

Rosjanie zgromadzili nad granicą Rzeczpospolitej siły, które pod względem uzbrojenia znacznie przekraczały niemieckie. Prowadzone przez czerwonoarmistów działania zostały zaplanowane jako część regularnej operacji wojennej z udziałem jednostek pancernych i lotnictwa.

Wesprzyj nas już teraz!

Rosjanie próbowali uniemożliwić ewakuację polskich jednostek, zarządzoną przez dowództwo. Między 18 a 19 września trwały ciężkie walki o Wilno, między 20 a 21 o Grodno. Rosjanie, chcąc złamać opór obrońców, posuwali się do wykorzystania jeńców jako żywych tarcz.

W dniach 29-30 września polskie wojsko pod dowództwem gen. Wilhelma Orlika-Rückemanna rozbiły Rosjan w bitwie pod Szackiem. Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” stoczyła zwycięskie starcia z agresorem pod Jabłonią i Milanowem.

Na terytoriach zajętych przez Rosjan dochodziło do morderstw, grabieży i gwałtów. Ofiarami prześladowań stali się urzędnicy, katoliccy duchowni, leśnicy, inteligencja, ziemiaństwo i bogatsi chłopi. Walkę z sowietami kontynuowała polska partyzantka.

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram