DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Przeniesiony za wprowadzanie elementów tradycyjnej liturgii kapłan trafił do „złej dzielnicy”

Przeniesiony za wprowadzanie elementów tradycyjnej liturgii kapłan trafił do „złej dzielnicy”
fot. pixabay

Portal PCh24.pl informował już o karnym przeniesieniu ks. Edwina Dwyera z parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Bay City. Amerykański ksiądz został ukarany po skargach części parafian przez biskupa Waltera Hurleya za wprowadzanie w czasie Mszy św. elementów tradycyjnej liturgii. Choć oficjalnym uzasadnieniem przeniesienia było wprowadzanie „rozłamu”, polskiego czytelnika może zaskakiwać fakt, że powodem skarg były m.in.: użycie kadzidła, dzwonków w czasie konsekracji, lichtarzy na ołtarzu i kilku odpowiedzi po łacinie w czasie Mszy.

 

Jak informuje portal „Church Militant” przeniesienie księdza Edwina Dwyera jest jednak karą dużo dotkliwszą, niż to mogłoby się na pozór wydawać. Ksiądz Dwyer za wierność tradycji katolickiej – i mimo przychylnego przyjęcia przez część (zwłaszcza młodych) parafian wprowadzonych zmian – zostaje bowiem z dniem 8 lutego przeniesiony do „jednej najniebezpieczniejszych części miasta” – do śródmieścia Saginaw w stanie Michigan, gdzie znajduje się kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny.

 

Kościół „Świętej Rodziny usytuowany jest przy ulicy bezpośrednio naprzeciw Hoyt Park, miejsca „znanego” z narkotyków, prostytucji, a nawet morderstwa. Sama parafia ucierpiała z powodu kilku włamań i rzadko organizuje wieczorne wydarzenia z troski o bezpieczeństwo ludzi. Rejon ten znajduje się jedynie przecznicę od East Genessee Avenue, gdzie wielokrotnie dochodziło do strzelanin, napaści, gwałtów i aktów przemocy ze strony gangów”.

 

Co ciekawe, o tym, jak niebezpieczny jest ten rejon, świadczy fakt, że dotychczasowy duszpasterz Świętej Rodziny nawet nie mieszka w probostwie, podobnie puste jest probostwo niedalekiej katedry pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny – jej wikariusz generalny, William Rutkowski, woli bezpieczniejszy rejon miasta.

 

„Saginaw należy do trzech najniebezpieczniejszych miast w stanie Michigan, zajmując trzecie miejsce pod względem morderstw po Detroit (pierwsze miejsce) i Flint (drugie miejsce)”. Ponadto pod względem „agresywnych przestępstw” wskaźnik dla Saginaw jest o „310 proc. wyższy niż przeciętna w Stanach Zjednoczonych” . A jak podaje portal, „od początku tego roku w promieniu dwóch mil od Świętej Rodziny doszło już do 200 przypadków przestępstw, w tym kilku strzelanin z samochodu, których wynikiem była śmierć, wielokrotnych napaści, włamań, handlu narkotykami, kradzieży i tym podobnych”.

 

Rozsierdzeni wierni oskarżają biskupa Hurleya o hipokryzję, o niesprawiedliwe potraktowanie duchownego i o to, o co został oskarżony sam ks. Dweyer – o wprowadzanie podziału. Jeden z komentatorów zarzuca mu m.in. zrujnowanie wnętrza kościoła Najświętszego Serca w Roseville w stanie Michigan poprzez wprowadzenie zmian sprzecznych z tradycją Kościoła katolickiego. W przestrzeni publicznej pojawiają się także zarzuty o tuszowanie sprawy duchownego dopuszczającego molestowania seksualnego.

 

Źródło: ChurchMilitant.com

Jan J. Franczak


DATA: 2019-02-06 13:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Nowym posoborowym kościele polskim TRADYCJA jest jedynie z MUSU tolerowana dlatego, że jeszcze żyje stare pokolenie i wielu młodych otrzymuje łaskę prawdziwej wiary. Dla piaru organizuje się warsztaty liturgiczne w Licheniu a potem wszyscy wracają pod kontrolę i nadzór Biskupa, który wytacza prawdziwe granice najlepiej na OBRZEŻACH, jak najdalej, jak najtrudniej - aby zniechęcić. Wspólnoty tradycji jako jedne z wielu wspólnot kościoła muszą realizować NOWE duszpasterskie PROGRAMY i inicjatywy. Jest stary ryt liturgii a homilia jak z protestanckiej parafii. Katecheza żadna. Tak się realizuje w praktyce miłość do TRADYCJI i wiernych. W nowoczesnym kościele nie ma miejsca na jakieś sentymenty. Nasuwa się WĄTPLIWOŚĆ czy Msza św. we wspólnocie Tradycji MOŻE SKŁADAĆ się z elementów PRAWDZIWYCH i FAŁSZYWYCH - dostosowanych do zreformowanego kościoła? Msza św. tworzy całość a logika WYKLUCZA łączenie sprzecznych elementów [prawda +^ fałsz = fałsz]
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Ta niebezpieczna dzielnica,pewnie okaże się całkiem niezłą rolą.To nawróceni grzesznicy dają najpiękniejsze świadectwa o Miłosierdziu Bożym i to oni najwięcej umiłowali jak Maria Magdalena.Ile teraz w Polsce świadectw o nawróceniach.Po ludzku ta dzielnica wydaje się karą- po Bożemu wprost przeciwnie.
ponad 1 rok temu / kasiakasia
 
"Saginaw należy do trzech najniebezpieczniejszych miast w stanie Michigan, zajmując trzecie miejsce pod względem morderstw po Detroit (pierwsze miejsce) i Flint (drugie miejsce). Ponadto pod względem agresywnych przestępstw wskaźnik dla Saginaw jest o 310 proc. wyższy niż przeciętna w Stanach Zjednoczonych". OTO AMERYKA. Lecz może odwieczny ryt (jeśli będzie mógł być sprawowany) przynajmniej złagodzi ten krajobraz występku.
ponad 1 rok temu / Rys
 
Diastan: "Ks. Dwyer zostal usuniety z funkcji administratora parafii za nieposluszenstwo, a nie za tradycyjne podejscie do liturgii." Ta, to się zawsze tak nazywa. Ks. Woźnicki SDB też za nieposłuszeństwo został wydalony. A że był posłuszny miłej Bogu liturgii i doktrynie to już nikogo nie obchodzi. Winter is coming a miała być Wiosna Kościoła.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
U nas Tradycja i tradycyjna liturgia jest prześladowana pod pozorem ślepego posłuszeństwa. Przykładem ks. Woźnicki wydalony z zakonu Salezjanów. Jeśli ktoś twierdzi inaczej niech spróbuje wprowadzić w swojej parafii Mszę Wszechczasów i głosić niezmutowaną katolicką doktrynę. Zobaczycie ile kłód rzucą wam pod nogi. Kapłani decydujący się na drogę Tradycji są traktowani gorzej od protestantów. Chyba, że trafią na biskupa, który będzie tolerował "tradycyjne odchylenie", ale to też za cenę milczenia wobec grzechów hierarchii.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
@Nikae. Dziekuje za zmiane opinii. Nie mamy niczego do ukrycia. Wiadomosci o nas mozna zweryfikowac na saginaw.org. Modlcie sie o jednosc w Kosciele w USA i w Polsce tez, bo wszedzie sa podobne problemy. Z Bogiem. Diakon Stanislaw
ponad 1 rok temu / Diasta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected]pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.