DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Przeniesiony na emeryturę ks. Kneblewski zapowiedział odwołanie się od decyzji biskupa

Przeniesiony na emeryturę ks. Kneblewski zapowiedział odwołanie się od decyzji biskupa
Ks. Roman Kneblewski, Fot. MA /PCh24.pl

Jestem posłuszny i pragnę być posłuszny mojemu biskupowi do końca – podkreśla ks. Roman Kneblewski. Jednocześnie zapowiada odwołanie się od decyzji o zwolnieniu go z urzędu proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy i przeniesieniu na emeryturę. Zdaniem proboszcza brak jest wystarczającego uzasadnienia dla podjęcia takiej decyzji. Może też ona, zdaniem duchownego, przynieść szkodę wspólnocie parafialnej.

 

Ks. Roman Kneblewski, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy dekretem z 5 czerwca br. został odwołany przez bp. Jana Tyrawę z urzędu i przeniesiony na emeryturę z prawem zamieszkania w Domu Księży Emerytów. Znany z ewangelizacji w mediach społecznościowych kapłan opublikował film, w którym informuje o tym fakcie oraz zapowiada odwołanie się od decyzji biskupa. Podkreśla, że jest to jego prawo i że takie odwołanie się nie ma nic wspólnego z nieposłuszeństwem. – Jestem posłuszny i pragnę być posłuszny mojemu biskupowi do końca. Ja to przyrzekałem w dniu święceń i chcę tego dotrzymać – zaznacza duchowny. Zwraca uwagę, że ściśle stosuje się do wskazań biskupa dotyczących zakazu pewnych wypowiedzi na forum publicznym. 

 

Jego zdaniem decyzji bp. Tyrawy nie towarzyszą żadne konkretne poważne zarzuty, które zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wskazywałyby na możliwość odwołania proboszcza z urzędu. Decyzję tę uważa za krzywdzącą i niesprawiedliwą, a być może również szkodliwą dla kierowanej przez siebie wspólnoty. Podkreśla, że rozwija się ona harmonijnie, a on sam jako proboszcz cieszy się sympatią i szacunkiem parafian, o czym świadczy choćby nominacja w 2017 r. do plebiscytu Proboszcza Roku, organizowanego pod patronatem biskupa bydgoskiego i zwycięstwo w tym plebiscycie.

 

Ks. Kneblewski w swoim filmie publikuje też korespondencję, jaką od końca kwietnia br. prowadził z bydgoską kurią biskupią. W kolejnych listach znajdują się formułowane przez bp. Tyrawę zarzuty co do pracy proboszcza oraz odpowiedzi ks. Kneblewskiego. 

 

Bp Tyrawa w formułowanych przez siebie zarzutach negatywnie ocenia m.in. fakt, że w parafii odprawianie Eucharystii zdominowane jest przez „ryt trydencki”, zarzuca proboszczowi nieobecność na wspólnych modlitwach w diecezji i brak współpracy z innymi kapłanami. Krytykuje również fakt, że w parafii wizyta duszpasterska odbywa się co dwa lata i że w tym czasie wiernych odwiedzają wikariusze, a nie proboszcz. Zdaniem ordynariusza ks. Kneblewski zaniedbuje też duszpasterstwo w miejscach takich jak biuro parafialne, które dla części wiernych jest jedynym miejscem kontaktu z Kościołem. Bp Tyrawa krytykuje też częste wyjazdy proboszcza poza teren parafii.

 

Ks. Roman Kneblewski w opublikowanych w filmie pismach obszernie odpowiada na powyższe zarzuty. Wspomina m.in., że spośród 23 Mszy św. w tygodniowym grafiku parafialnym jedynie dwie odprawiane są w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Zwraca również uwagę, że parafia zorganizowana jest w obecny sposób już od dziewięciu lat. W tym czasie odbyły się dwie wizytacje kanoniczne, podczas których ze strony ordynariusza nie były formułowane żadne zastrzeżenia.

 

W rozmowie z KAI, ks. Roman Kneblewski powiedział, że według niego prawo kanoniczne nie daje podstaw do usunięcia go z urzędu proboszcza. Jeśli biskup diecezjalny nie rozpatrzy pozytywnie odwołania, ten będzie postępował według dalszych procedur, jakie przewiduje Kodeks Prawa Kanonicznego, pisząc rekurs do Stolicy Apostolskiej. 

 

 

Źródło: KAI, YouTube

WMa

 


DATA: 2019-06-14 20:33
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
22
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ordynariusz bydgoski biskup Jan Tyrawa usuwa z probostwa kiędza Romana Kneblewskiego pod pisując sie po absurdalnymi i bezdurnymi powodami. Nie muszę pisać o księdzu Romanie Kneblewskim albowiem jest to prawy kapłan współczesny Jan Maria Vianey i takiego kapłana usuwa z urzędu biskup Jan Tyrawa. My tu martwimy się sprawami duchownych, którzy stracili wiarę i poszli w pederastię, pedofilię i inne niegodziwości i zamiast wziąć się za takich ludzi biskup usuwa z probostwa kapłana szlachetnego i kompetentnego. To jest koszmar. Zachęcam do pisania protestów w sprawie księdza Romana Kneblewskiego nie tylko do samego bydgoskiego biskupa ale i do Konferencji Episkopatu Polski oraz do nuncjatury watykańskiej w Warszawie. Pokażmy, że chcemy bronić prawych kapłanów i brońmy ich jak tylko się da, ale koniecznie bez połajanek i wyzwisk. Adresy e-mailowe są dostępne na stronach wymienionych instytucji. Pozdrawiam Krzysztof
ponad 1 rok temu / JP z Wro
 
Niech biskup nie tylko tej diecezji zobaczy, co się dzieje w biurach parafialnych, w których zatrudnia się stare zakonnice lub pracowników świeckich. W miastach rzadko albo wcale nie siedzą w tych biurach księża! Kto i dlaczego zezwala nagminnie na śluby w piątki i to często zachęcając na godzinę 15:00, w godzinie śmierci Pana Jezusa na krzyżu? Do jakich cyrków dochodzi w kościołach na ślubach! Tańce przed ołtarzem, całe orkiestry, wokale od pulpitu młodej dla młodego !!! lampiony wzdłuż orszaku młodej pary, której panna jest roznegliżowana, jak na plaży w Bahamach!Pan Bóg jest w ogóle na ostatnim miejscu. A wyjazdy księży na tzw. rekolekcje na Kubę, Dominikanę czy Florydę. A ksiądz Kneblewski jest przedstawicielem męczenników, którzy w powrocie do wiary widzą w tradycji. Wielu innych też tak twierdzą, ale bojaźń o utratę parafii lub wyrzucenie na wcześniejszą emeryturę zamyka im usta.
ponad 1 rok temu / katolik zasmuco
 
To fatalna decyzja, szczegolnie kiedy Ksiadz walczyl z lewactwem, zdrada i komuna. Jednak odwolanie nie przyniesie zadnego efektu, poniewaz Biskup na terenie swojej misji jest wladza autonomiczna i nie wydaje mi sie by Vatykan zmienil Jego decyzje...Szcegonie zas w czasach kiedy lewactwo i zdrada panosza sie w Kosciele....
ponad 1 rok temu / okirex
 
księże Romanie, wracaj na "plac boju" po jasnej stronie mocy i walcz do końca z ciemną stroną mocy, ciemnotą lewacką, antychrześcijańską, antykatolicką, z odwrotem hierarchów kościelnych od Wiary; czekamy i modlimy się o Twój powrót na "pole walki";
ponad 1 rok temu / JARO
 
No i sprawa się rypła....Już wiemy o co chodzi w tych roszadach. Caritas przejmuje Wiatrak który budowała cała parafia MBKM na czele z Ks. Krzysztofem Buchholzem, poprze różne akcje, zbieramy złotówki, piątaka dla Wiatraka itp. . Ksiądz Krzysztof żył radością swego dziecka, tak można powiedzieć o domu Jubileuszowym im. Jana Pawła II. Teraz zrobiono Mu niedźwiedzią przysługę, odebrali kierowanie Wiatrakiem, duszpasterstwo młodzieżowe, "oferując" Mu probostwo na Placu Piastowskim. W jakże smutnej i niedwuznacznej sytuacji moralnej postawił ksiądz Tyrawa ks.Buchholza. Jan Tyrawa upiekł na jednym ogniu dwie pieczenie. Unieszczęśliwił za jednym zamachem dwóch najlepszych Księży w diecezji bydgoskiej. Jednego wysłał na dużo przedwczesną emeryturę i dał Mu miejsce w domu Starców, a drugiemu zabrał dorobek życia , przekazując na parafię NSPJ. Przecież ks. Buchholz, jeśli obejmie tę nowa parafię, będzie miał wyrzuty sumienia do końca życia.
ponad 1 rok temu / Purysta
 
Ksiądz Roman Kneblewski to wspaniały i pracowity proboszcz. W innych parafiach bydgoskich księża proboszczowie tez wyjeżdżają, też wysługują się wikariuszami a nawet często szafarzami Eucharystii. Ogłoszenia parafialne na stronie internetowej innych parafii są często nieaktualne. Także inne bydgoskie parafie mają kolędę co dwa lata. Proboszczowie b.rzadko chodzą na kolędę, ograniczając się do wybranych domów jednorodzinnych parterlub wcale, z reguły proboszczowie nie chodzą do chorych. Nawet w ogłoszeniach parafialnych często są informacje o odwiedzaniu chorych przez ks.Wiesia, a ks. Piotr w lutym ma pauzę bo są ferie zimowe. Jeżeli mądrego i dobrego Księdza wysyła się na emeryturę a promuje miernoty, to o jakim kościele my mówimy...
ponad 1 rok temu / Purysta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.