DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Przeniesienie szczątków generała Franco? Znamy stanowisko madryckiej archidiecezji!

Przeniesienie szczątków generała Franco? Znamy stanowisko madryckiej archidiecezji!
By Jorge Díaz Bes/Wikimedia Commons

Socjalistyczny premier Hiszpanii domaga się usunięcia szczątków generała Franco z mauzoleum w Valle de los Caidos. Zwolennicy frankizmu protestują, zaś Archidiecezja Madrytu nawołuje do uszanowania decyzji rodziny przywódcy.

 

Premier Sanchez uważa, że obecność zwłok hiszpańskiego przywódcy w takim miejscu narusza godność pozostałych ofiar. Deklaracja o przeniesieniu szczątków gen. Franco z miejsca jego dotychczasowego pochówku była jednym z pierwszych punktów programu socjalistów podczas wyborów parlamentarnych.

 

W lipcu i sierpniu przez teren Doliny Poległych przeszło jednak tysiące zwolenników Franco, którzy protestowali przeciwko decyzji premiera. W odpowiedzi na wydarzenia eurodeputowana Galicyjskiego Bloku Nacjonalistycznego Ana Miranda nazwała zwolenników generała faszystami i zaapelowała do Pedro Sancheza o walkę z „gloryfikacją faszyzmu” oraz dotrzymanie obietnicy.

 

Lewica w swoich postulatach od dawna domaga się również przeniesienia szczątków Jose Antonio Primo de Rivery (założyciela nacjonalistycznej Falangi) oraz usunięcia 152-metrowego krzyża znajdującego się na wzgórzu Doliny Poległych. Zjednoczona Lewica chciałaby również przeprowadzić desakralizację mauzoleum i utworzyć w tym miejscu centrum badań nad pamięcią historyczną.

 

Socjaliści mogą jednak ponieść klęskę, gdyż rodzina Francisco Franco grozi hiszpańskim władzom procesem sądowym za bezczeszczenie zwłok krewnego. Wnukowie dyktatora wystosowali również list do benedyktyńskiego opactwa w Valle de los Caidos, zauważając, że miejsce pochówku pozostaje nienaruszalne.

 

W końcu do sprawy odniósł się Kościół – oświadczenie wydał sekretariat metropolity Madrytu kardynała Carlosa Osoro. W piśmie czytamy, że diecezja nie poprze planów rządu, jeśli rodzina zmarłego hiszpańskiego przywódcy nie wyrazi zgody na ekshumację i przeniesienie szczątków.

 

Rozwiązanie hiszpańskiego problemu zaproponowali polscy komentatorzy. Niektórzy internauci sugerują przeniesienie szczątków caudillo do naszego kraju, co stanowiłoby powtórzenie sytuacji z propozycją przyjęcia pomnika Jana Pawła II z francuskiego Ploermel oraz propozycję nadania polskiego obywatelstwa Alfiemu Evansowi.

 

Narodowy Pomnik Świętego Krzyża w Dolinie Poległych – tak brzmi pełna nazwa mauzoleum i terenu należącego do Valle do los Caidos – zawiera szczątki 33,8 tys. poległych w wojnie domowej w Hiszpanii (zarówno po stronie frankistowskiej, jak i republikańskiej).

 

Powstanie mauzoleum zostało zadekretowane przez hiszpańskiego dyktatora 1 kwietnia 1940 roku, a prace ukończono w 1959. Wbrew powszechnej opinii, szczątki zmarłego w 1975 przywódcy nie spoczęły w Dolinie Poległych na jego własne życzenie, ale na polecenie ówczesnych władz.

 

 

Źródło: magnapolonia.org / dzienniknarodowy.pl / radiomaryja.pl / kierunki.info.pl

NP

 

  


DATA: 2018-08-24 13:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A co ze szczątkami Adzia?
ponad 1 rok temu / Adek
 
Lewactwo hiszpańskie do dziś nie może pogodzić się z klęską poniesioną przed 80 laty i dlatego usiłuje wywrzeć swą nikczemną zemstę na szczątkach Bohatera! Arriba Espa?a! Una, Grande, Libre!
ponad 1 rok temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.