7 marca 2019

Przemysł farmaceutyczny nie próżnuje. Firmy szczepionkowe chcą wsparcia instytucji unijnych

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Państwa członkowskie UE powinny wykorzystać pozytywny impuls w zakresie szczepień i uczynić z nich „kamień węgielny” europejskiego zdrowia publicznego – sugeruje szef zrzeszającej firmy szczepionkowe organizacji Vaccines Europe, Pascale Mauran. Europejskie instytucje szykują promocję szczepień, monitorowanie ich liczby i szkolenia medyków. 

 

Według Pascale Maurana właśnie teraz jest dogodny czas, by „przywódcy UE odegrali kluczową rolę, wykorzystując wzrost szczepień w latach 2017-2019” i „by wspierać realizację celów określonych w zaleceniu Rady”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Pascal Mauran zauważa, że Komisja Europejska wielokrotnie przestrzegała przed bagatelizowaniem zaleceń Rady i wzywała państwa członkowskie do poważnego podejścia do sprawy.

 

Vaccines Europe wydała manifest podkreślający potrzebę szczepień przez całe życie, wspierania innowacyjnego przemysłu farmaceutycznego oraz wykorzystania rozwiązań e-zdrowotnych w krajowych programach szczepień.

 

Państwa członkowskie UE przyjęły pod koniec 2018 roku zalecenia w sprawie zacieśnienia współpracy wszystkich zainteresowanych stron przeciwko chorobom, którym można zapobiegać poprzez szczepienia.

 

Biznes szczepionkowy zabiega o skuteczne zwalczanie kampanii przeciwników szczepionek. Wzywa też do zwiększenia liczby szczepionych na choroby zapomniane, a obecnie powracające wskutek masowych migracji. Chodzi tu między innymi o odrę.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia w pierwszym półroczu 2018 roku liczba zachorowań na tę ostatnią gwałtownie wzrosła. W 37 przypadkach odra okazała się śmiertelna.  

 

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w grudniu ubiegłego roku znacznie wzrosła liczba przypadków zachorowania w Polsce, na Litwie i Słowacji.  

Wcześniej twierdzono, że Komisja Europejska przedstawi plan działania w kwestii szczepień do końca marca. Jednak rzecznik Komisji Europejskiej na razie wstrzymał się z potwierdzeniem tej daty. Stwierdził jednocześnie, że trwa przygotowywanie planu działań, a niektóre czynności już są podejmowane.

 

Z kolei 4 marca w Brukseli odbyło się spotkanie inauguracyjne Koalicji Komisji Europejskiej ds. Szczepień. Koalicja zarządzana przez Vytenis Andriukaitis zrzesza europejskie stowarzyszenia pracowników medycznych; w jej skład wchodzą stowarzyszenia działające w terenie.  

Vytenis Andriukaitis zwrócił uwagę na znaczenie medyków w upowszechnianiu szczepień. Litwin zauważył, że pracownicy służby zdrowia jako pierwsi dostarczają pacjentom właściwych informacji dotyczących szczepień.

 

Zdaniem Vytenisa Andrukaitisa, skutecznym sposobem egzekwowania zaleceń Rady w zakresie upowszechnienia szczepień jest zobowiązanie państw do przedstawiania sprawozdań z realizacji zaleceń.

 

Proponuje się surowe egzekwowanie od państw członkowskich danych dotyczących szczepień „na podstawie wskaźników uzgodnionych z państwami członkowskimi oraz informacje z innych odpowiednich źródeł”.

 

Także sprawująca prezydencję w UE Rumunia zajmie się harmonizacją programów szczepień. 2 maja Rumuni pragną zorganizować warsztaty z udziałem szefów krajowych programów szczepień wszystkich krajów UE. Według rumuńskiej minister zdrowia, Soriny Pintea kluczowym tematem konferencji będzie rejestr szczepień.

 

Holenderski minister zdrowia Paul Blokhuis zaproponował rozwiązanie, mające na celu przeciwdziałanie spadku liczby szczepień w Holandii. W jego ramach zaplanowano walkę z przesłaniem ruchów antyszczepionkowych i wzmocnienie roli specjalistów.  

 

– Ogromna większość rodziców decyduje się na zaszczepienie swoich dzieci. Jednak jest też rosnąca grupa rodziców, którzy tego nie robią […] Chcę zrobić wszystko, by zapewnić im dobre, wiarygodne informacje. Szczepienie jest ważne nie tylko dla danej osoby, ale także dla całego społeczeństwa – przekonuje Blokhuis.

 

Jeszcze w kwietniu ub. roku KE ogłosiła, że opracuje zalecenia dla wszystkich państw UE w sprawie szczepień. Obejmą one opracowanie i wdrożenie do 2020 roku krajowych lub regionalnych planów dotyczących realizacji szczepień. Jednym z celów jest osiągnięcie minimum 95 procent szczepienności przeciwko odrze.  

 

Kluczowe jednak ma być wprowadzenie ułatwienie dostępu do nich (możliwość zaszczepienia się w różnym wieku, np. w szkołach czy w miejscu pracy). Planowane jest także zaproponowanie międzynarodowej, obowiązującej w różnych krajach karty szczepień. Do tego dojdzie monitorowanie statusu szczepień.

 

Powstanie także europejski portal promujący szczepienia, a także wirtualna strona gromadząca dane na temat zapasów szczepionek i zapotrzebowania na nie. Lekarze i pielęgniarki przejdą także szkolenia dotyczące postępowania z osobami uchylającymi się od szczepień. 

 

Ogłoszony pod koniec 2018 raport Komisji Europejskiej pokazał, że Europejczycy mają mniejsze zaufanie do bezpieczeństwa szczepionek niż mieszkańcy innych regionów świata. Aż 7 z 10 państw świata, których ludność najmniej ufa szczepionkom, znajduje się na Starym Kontynencie. Chodzi tu między innymi o Włochy, Grecję, Francję i Słowenię.  

 

Według autorów raportu „Stan zaufania do szczepionek w UE w 2018 roku” (autorstwa profesor Heidi Larson oraz dr Alexandre de Figueiredo, Emilie Karafillakisa i Mahesha Rawala) pozytywny stosunek do szczepień idzie w parze z większym zaufaniem do lekarzy pierwszego kontaktu. 

 

Źródła: euractiv.com., gis.gov.pl

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 117 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram