DZIŚ JEST:   26   CZERWCA   2019 r.

Św. Zygmunta Gorazdowskiego,
Św. Jana i Pawła, męczenników
 
 
 
 

Przemyśl: uczczono pomordowanych w Hucie Pieniackiej

Przemyśl: uczczono pomordowanych w Hucie Pieniackiej

W kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu na ludności polskiej w Hucie Pieniackiej i Korościatynie (obecnie Ukraina). W czasie Mszy św. modlono się za ofiary tamtych wydarzeń.


W homilii ks. Stanisław Czenczek podkreślił, że darem Boga jest każde ludzkie życie, dlatego jest ono najwyższym dobrem, spośród dóbr stworzonych. – Pan Bóg obwarował życie człowieka przykazaniem miłości: nie zabijaj. To święte przykazanie stoi na straży życia. Nigdy nikomu nie wolno zabić ludzkiego życia od jego poczęcia do jego naturalnej śmierci – powiedział ks. Czenczek.


Przypomniał tragiczne zdarzenia z 28 lutego 1944 r. w Hucie Pieniackiej koło Brodów w woj. lwowskim. W tym dniu nacjonaliści ukraińscy napadli na wioskę, ludzi najpierw zgromadzili w kościele, a następnie wyprowadzali do stodół, które palili. Zginęło prawie tysiąc mieszkańców. Ocalało zaledwie kilkanaście osób. Ks. Czenczek przytoczył słowa Stanisława Żuka, który jako kilkunastoletni chłopiec był świadkiem mordu. W książce „Skrawek piekła na Podolu” opisał, że z zabudowań pozostały tylko zgliszcza a dookoła unosił się swąd spalonych ludzkich ciał. Zaznaczył jednak, że jest daleki od nienawiści do Ukraińców.


„Miałem wielu przyjaciół wśród Ukraińców, chodziłem do szkoły, w której połowę uczniów stanowili Ukraińcy. Ukraińcy są nam bardzo bliscy, ich mentalność obyczaje, kultura i zwyczaje niewiele odbiegają od naszych. Przecież ponad tysiąc lat nasze narody wzajemnie się przenikają. Nie można całego bratniego narodu obwiniać za zbrodnie, które popełnili fanatycy obłąkańczej ideologii” – napisał na końcu swojej książki Żuk.


W dalszej części homilii kaznodzieja stwierdził, że naród ukraiński budzi się do nowego bytu narodowego. – Boże Słowo nam dzisiaj podpowiada: starajcie się najpierw o Boże królestwo, a wszystko inne będzie wam przydane. Dobrze, że w trakcie tych zajść na Majdanie trwała nieustanna modlitwa różnych wyznań o zachowanie spokoju. Może dlatego nie doszło do jeszcze większych krwawych zajść – mówił ks. Czenczek.


W trakcie Mszy św. modlono się za pomordowanych mieszkańców Huty Pieniackiej, za wszystkich, którzy nieśli pomoc prześladowanym oraz za ofiary starć w Kijowie. Szczególną intencją była przyszłość Ukrainy jako kraju „wolnego od korupcji, oligarchii, nacjonalizmu i niesprawiedliwości” oraz trwałe pojednanie narodów: polskiego i ukraińskiego „na gruncie prawdy historycznej i chrześcijańskiego przebaczenia, aby życie w sąsiedztwie obfitowało w pokój, zgodę i braterską współpracę dla dobra swoich ojczyzn”.


Po Mszy św. przy pomniku w murach okalających kościół Świętej Trójcy, gdzie od czerwca 2010 r. złożona jest w urna z ziemią z Huty Pieniackiej złożono kwiaty i zapalono znicze. Co roku, 28 lutego, w rocznicę tragicznych wydarzeń w Hucie Pieniackiej odbywają się uroczystości upamiętniające ich ofiary.KAI

mat


DATA: 2014-03-03 15:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To ze tu w Przemyslu odbywaja sie uroczystosci upamietniajace tamten mord to dobrze.Pytanie czy w Hucie Pieniackiej odbyly sie podobne? Czy prez .Przemysla Choma byl obecny na uroczystosciach?Czy uczestniczy tylko na Majdanie razem z nacjonalistami spadkobiercami UON UPA odpowiedzialnymi za tamte mordy?
ponad 5 lat temu / jaromir
 
Bardzo pięknie. Ale coś nie tak.
ponad 5 lat temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "21463"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.