DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Przemyśl: Koncert grupy podejrzewanej o gloryfikację Bandery odwołany. „Wyborcza” ubolewa

Przemyśl: Koncert grupy podejrzewanej o gloryfikację Bandery odwołany. „Wyborcza” ubolewa
Credit Image: © Serhii Nuzhnenko/Pacific Press via ZUMA Wire/FORUM

W sobotę, 2 lipca, planowano w Przemyślu koncert ukraińskiego zespołu Ot Vinta. Miał być on częścią festiwalu „Noc na Iwana Kupała”. Muzycy fotografujący się pod pomnikami Bandery i w pobliżu czerwono-czarnych flag na Podkarpaciu jednak nie zagrają. „Gazeta Wyborcza” ubolewa, że sukces odnieśli protestujący przeciwko imprezie „kibole”, którym medium najchętniej odebrałoby prawa obywatelskie. Wszak demokracja jest nie wtedy, gdy obywatele odnoszą sukces, a wtedy, gdy tryumfują salonowe schematy myślowe i mniejszości narodowe.

 

Grupa kibiców Polonii Przemyśl zrzeszona w „Przemyskim Bractwie” wystosowała do prezydenta Przemyśla list. Piłkarscy fani informowali w nim o swoich wątpliwościach w związku z zaplanowanym na sobotę koncertem. Chodzi o społeczno-polityczne sympatie członków ukraińskiego zespołu Ot Vinta. Na facebookowym profilu „Przemyskiego Bractwa” opublikowano zdjęcia ze stron muzyków. Chwalili się oni kiedyś swoją obecnością pod pomnikiem antypolskiego ideologa nacjonalizmu ukraińskiego Stepana Bandery, który stoi za ludobójstwem dokonanym na Polakach na Kresach. Artystom nie przeszkadzały również czarno-czerwone sztandary, pod którymi mordowano naszych rodaków.

 

„Stowarzyszenie Kibiców Polonii Przemyśl Przemyskie Bractwo pragnie wyrazić swój sprzeciw w związku z planowanym koncertem ukraińskiego Ot Vinta (…). Lider tej grupy Jurij Żurawel, jak i jego koledzy Sierhij Myronczuk, Wiktor Pyłypczuk oraz Wołodymyr Zahynej, biorą czynny udział w gloryfikacji OUN-UPA. Świadczyć mogą o tym zdjęcia opublikowane na portalach społecznościowych, np. pod pomnikiem Stepana Bandery. Chcemy jednocześnie zaznaczyć, że nie mamy nic przeciwko mniejszości ukraińskiej i jej kulturze. Należy jednak pamiętać, iż historie rodzinne wielu Polaków z Podparpacia związane są z ludobójstwem przez banderowców. Naturalnym więc jest, że widok barw i symboli OUN-UPA rani polskie uczucia patriotyczne” – czytamy w liście otwartym przemyskich kibiców skierowanym do prezydenta miasta Roberta Chomę.

 

Kibice zwrócili uwagę na fakt, iż dotacje na koncert płynące z kasy miasta, MSWiA oraz województwa mogą zostać odebrane jako popieranie zbrodniczego dziedzictwa Ukrainy. Fani Polonii zaapelowali więc o podjęcie działań mających na celu odwołanie koncertu.


 

Na stronie Przemyskiego Bractwa udostępniono również opisywane w liście otwartym zdjęcia z facebookowych profili muzyków.


 


 

 

  


Prezydent Choma w czwartek skierował do przewodniczącej przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce, Marii Tuckiej list, w którym – powołując się na względy bezpieczeństwa i kontrowersje związane ideowym charakterem zespołu – zaapelował o odwołanie koncertu. W drugim piśmie zwrócił uwagę, że sobotnia impreza nie została zgłoszona jako impreza masowa, dlatego też to organizatorzy odpowiadają za ewentualne szkody.

 

Tego samego dnia przemyski oddział ukraińskiej organizacji zdecydował o odwołaniu imprezy, nad czym ubolewa piątkowa „Gazeta Wyborcza”.

 

Liberalno-lewicowe medium, mimo iż oficjalnie prezentuje się jako tytuł skrajnie demokratyczny, ubolewa nad sukcesem grupy obywateli. Niektórzy wszak – zdaniem „GW”-  nie mają prawa do aktywności społecznej, gdyż są „kibolami”. W sprawie nie mogło oczywiście zabraknąć dramatyzmu i nuty tragizmu.

 

Rozmówca „Wyborczej”, prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma, komentując całą sprawę powiedział, że przypomina mu ona wydarzenia z roku 1995, kiedy podczas Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Przemyślu „ktoś podłożył ogień pod autobus z Białego Boru, podpalono drzwi internatu, w którym nocowali uczestnicy festiwalu, i wrzucono wojskową petardę do jednego z pokoi”. Gdzie Tyma i dziennikarka „Gazety Wyborczej” Anna Gorczyca odnajdują podobieństwo między listem otwartym obywateli, a agresywną postawą sprzed ponad 20 lat? Nie wiadomo.

 

Medium i jego ukraiński rozmówca boleje również nad faktem, że kiedyś poparcie dla mniejszościowych inicjatyw deklarowali salonowi politycy, a dzisiaj – o zgrozo – samorząd wsłuchał się w głos części społeczeństwa.

 

„W 1997 r. organizację festiwalu poparli Jacek Kuroń i Włodzimierz Cimoszewicz. Cimoszewicz był wtedy premierem i przyleciał śmigłowcem na imprezę do Przemyśla” – czytamy w „Gazecie Wyborczej”. - A teraz z kim miasto się bardziej liczy? Z kibicami? – pyta wpływowy działacz ukraiński w Polsce ubolewając nad faktem, że Polacy mają prawo głosu w Polsce.

 Źródło: Facebook, „Gazeta Wyborcza”

MWł
 


DATA: 2016-07-01 17:50
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

WON banderowskiej siczy !!!!
ponad 4 lata temu / kosiardeayblos
 
a ty coś zrobiłeś, poza bezproduktywnym mieleniem jęzorem?
ponad 4 lata temu / do abc
 
Brawo Przemyśl a co na to patrioci w Warszawie
ponad 4 lata temu / c
 
W Przemyślu koncert odwołany, ale polskojęzyczni tubylcy zaprosili ich do Warszawy, mam nadzieję, że odpowiednie władze zareagują i koncertu nie będzie.
ponad 4 lata temu / Olek
 
Wyrazy uznania! Jak sami nie będziemy nic robić to banderowcy będą się panoszyć coraz bezczelniej. A Wyborcza jak Wyborcza - plemię żmijowe tradycyjnie z całych sił popiera wszystko co antypolskie.
ponad 4 lata temu / abc
 
Sport mnie zupelnie nie interesuje, ale miło, ze czasami ci ludziewyrażają zdrowe i patriotyczne podejście do spraw narodowych.
ponad 4 lata temu / panda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.