DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   FELIETONY

Jacek Bartyzel

Przemoc sprawiedliwa


Pewna Pani, o wyraziście lewicowych i antyklerykalnych poglądach, zgorszyła się bardzo wyrażeniem przeze mnie aprobaty dla apelu o czynne przeciwstawianie się palikotyzmowi. Uznając mnie za brutala kochającego przemoc, „filozoficznie” skonstatowała, iż po konserwatystach trudno spodziewać się czegoś innego.

Mojej Oponentce gratuluję błogostanu: jakież to przyjemne móc to, co „nieprzyjemne”, odsunąć od siebie i zidentyfikować wyłącznie z politycznym wrogiem. Lecz co do meritum, grubo się ona myli: tego samego, czego po konserwatystach, trudno nie spodziewać się po kimkolwiek innym; akurat pod tym względem konserwatyści nie różnią się od liberałów, demokratów, socjalistów, nacjonalistów, komunistów, faszystów i kogokolwiek innego. Może jedynie nieco większą – więc bardziej realistyczną – samowiedzą, że siła i przemoc są nieusuwalnym składnikiem ludzkiej egzystencji. W mitologii greckiej rodzeństwo Bia (Przemoc) i Kratos (Siła) nie bez powodu są egzekutorami w pierwszej dotyczącej bezpośrednio ludzi konfrontacji bogów olimpijskich z tytanem Prometeuszem, który ulepił człowieka z gliny pomieszanej ze łzami.

Tę nieprzyjemną prawdę usiłuje się oczywiście zagłuszyć, zaciemnić, zagadać – ulubionymi zwłaszcza przez demoliberałów – frazesami o gouvernement par la discussion, perswazji, dialogu, demokracji deliberatywnej, ale to tylko werbalna młockarnia, mowa ­trawa jak cymbał brzmiąca i jak miedź brzęcząca, bo władza – każda władza, ­przynajmniej w dłuższej perspektywie – wyrasta z lufy karabinu (w czym akurat przewodniczący Mao się nie mylił). Fakt: przekonywanie i perswazja są piękniejsze i szlachetniejsze niż siła i przemoc...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Kolejny mocny głos przeciwko Drodze Synodalnej. Grupa konserwatywnych katolików, w tym wielu profesorów, oskarżyła jej autorów o niszczenie wiary katolickiej i protestantyzację Kościoła.

 
 

Była ambasador Kanady w Izraelu napisała skandaliczne słowa na temat Krakowa. Stolicę Małopolski oskarżyła o współudział w mordowaniu społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej.

 

W Środę Popielcową po raz kolejny wystartowała w kilkudziesięciu krajach akcja pro life „40 dni dla Życia”. Uczestnicy inicjatywy modlą się przez 40 dni i nocy w intencji ocalenia życia dzieci poczętych oraz o nawrócenie ich rodziców i pracowników ośrodków, w których dokonuje się aborcji.

 

Bloomberg podaje, że za programem europejskiego Zielonego Ładu, który wymaga dekarbonizacji gospodarki do 2050 r. stoją obecni lub byli szefowie wielkich korporacji, bankowcy i wpływowe „rodziny”. Są oni nawet zdziwieni, że tak szybko udało im się przekonać polityków europejskich do przyjęcia radykalnego programu transformacji energetycznej. Uważają, że właśnie teraz przeżywają jeden z najlepszych momentów w historii. Udało im się zmienić opinię młodych ludzi, strasząc „katastrofa klimatyczną”.

 

W dniach 5-8 marca (dla Pań) i 12-15 marca (dla Panów) w domu rekolekcyjnym sióstr Antoninek w Częstochowie odbędą się rekolekcje stanowe w ciszy, dedykowane wiernym Tradycji Łacińskiej.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.