DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   EDYTORIAL

Piotr Doerre

Przemija postać świata...


Miniony rok okazał się rekordowy pod względem ilości rozmaitych katastrof na świecie, i to zarówno jeśli chodzi o klęski żywiołowe, jak i wypadki innego typu. Fakt ten nie umknął uwadze mediów, jednak większość z nich relacjonowała go bez głębszej refleksji. Ot, zbieg okoliczności. Jednakże dla nas, katolików, żadne wydarzenie, czy to tragiczne, czy napawające radością, nie jest dziełem przypadku. Wiemy bowiem, iż Bóg jest panem historii, a to że nie potrafimy przeniknąć Jego zamysłów, nie zwalnia nas z obowiązku podjęcia wysiłku odczytania znaków Opatrzności.

A znaków tych dostrzec możemy wokół siebie wielką mnogość. Przemija postać świata tego, a przynajmniej znanego nam świata – przyjaznej, sympatycznej Europy przełomu stuleci, dość bezpiecznej i cieszącej się względnym dobrobytem, z którego my, Polacy, z powodu zawirowań historii, nie zdążyliśmy skorzystać.

Z informacyjnego szumu mediów można wyłowić ostrzeżenia ekonomistów, że wielki, międzynarodowy kryzys finansowy wcale się jeszcze nie skończył. Jego pierwsza odsłona przyczyniła się do zachwiania dominującej roli Stanów Zjednoczonych w świecie, druga, którą dopiero ujrzymy w całej przerażającej krasie, może pociągnąć za sobą katastrofę Unii Europejskiej. Dojdzie do tego za kilka lat krach systemów emerytalnych państw europejskich. Pozycję zewnętrzną Starego Kontynentu dodatkowo osłabią nieuchronne procesy demograficzne (w wyniku których globalny układ sił już zmienia się na korzyść Azji) a jego spójność wewnętrzną rozbije radykalizująca się mniejszość islamska. Konflikty wewnętrzne w Europie doprowadzić mogą do chaosu, który obróci kolebkę cywilizacji chrześcijańskiego Zachodu w teren z jednej strony zamieszkany przez zanarchizowane, zdziczałe plemiona, z drugiej – kontrolowany czy to przez na wpół totalitarne post-państwowe organizacje, czy przez islamski eurokalifat ze stolicą w Paryżu, Berlinie lub Londynie. Czynnikiem zdolnym odwrócić taki bieg wydarzeń przypominający scenariusz katastroficznego filmu może być jedynie odrodzenie chrześcijaństwa, a ściślej – wobec degrengolady innych wyznań – katolicyzmu. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę żywiący się chrystofobią, zlewicowany euroestablishment. Coraz pośpieszniej wprowadza prawa dyskryminujące religię, bez której Europa nigdy by nie powstała, nie bacząc, że własnoręcznie podcina korzenie drzewa, na którym siedzi. Już nawet przewodniczący OBWE, organizacji zajmującej się prawami człowieka, zauważył publicznie, że na naszym kontynencie poważnie zagrożona jest wolność religijna… chrześcijan!

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Portal LifeSiteNews.com jest zdania, że biskupi biorący udział w watykańskim szczycie o nadużyciach seksualnych, unikają odpowiedzi na trudne pytania. Wśród nich są te dotyczące związku pomiędzy homoseksualizmem, a skandalami i nadużyciami seksualnymi, do których miało dojść w Kościele.

 

 
 

Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.

 

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowano program i cele rządu na 2019 roku. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział realizację nowych projektów socjalnych, prorodzinnych i infrastrukturalnych. Jednym z nich jest poszerzenie programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenia będą wypłacane także od pierwszego dziecka.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które umożliwi świętowanie pamiątki Męki Jezusa Chrystusa i przynajmniej częściowo ograniczy długość pracy tego dnia.

 

Polska windsurferka i medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie zaprotestowała przeciwko polityce Rafała Trzaskowskiego, który wspiera homoseksualną agendę. „Mówię kategoryczne NIE dla promocji środowisk LGBT i będę bronić tradycyjnej Polski” - napisała.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.