DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

„Przejaw mentalnego totalitaryzmu”. Kard. Burke o ataku na profesorów krytykujących papieża

„Przejaw mentalnego totalitaryzmu”. Kard. Burke o ataku na profesorów krytykujących papieża
Kard. Burke. ALESSANDRO BiANCHI/FORUM

Kardynał Raymond Leo Burke sprzeciwił się atakom na profesorów krytykujących część nauczania obecnego papieża. Jego zdaniem takie zachowanie to „rodzaj mentalnego totalitaryzmu” i nie powinno mieć miejsca w uniwersyteckiej debacie. Jednemu z nich, prof. Johnowi Ristowi odmówiono wstępu na wszystkie Uniwersytety papieskie bez wcześniejszego poinformowania.

 

„Wygląda na to, że w Kościele popadliśmy w pewien rodzaj totalitaryzmu gdzie po prostu wydaje się osąd bez rozmowy z osobą zainteresowaną” – amerykański kardynał wyraził swoje zdanie na antenie stacji EWTN. Prof. John Rist, pracujący od 16 lat na Uniwersytecie Augustinianum w Rzymie został niewpuszczony na teren uczelni. Dodatkowo został poinformowany o zakazie wstępu na Uniwersytety Papieskie. Sam Rist przekonuje, iż nie został wcześniej poinformowany o zakazie, oraz że do jego rąk nie trafiło żadne oficjalne pismo.

 

Takie zachowanie, zdaniem kard. Burke’a to przejaw totalitarnego postępowania w sferze legislacyjnej. W ten sposób bowiem podważa się podstawy funkcjonowania prawa kanonicznego, gdzie oskarżony ma prawo się wypowiedzieć. „Z tego co wiem, nie wystosowano żadnego oficjalnego pisma nakładającego restrykcję, ani tłumaczącego powód jej nałożenia” – powiedział. 

 

Profesor John Rist, filozof i nauczyciel akademicki 30 kwietnia podpisał list oskarżający obecnie urzędującego papieża o herezję. Wraz z nim dokument sygnowało 18 innych nauczycieli akademickich. W 2014 roku, Rist wraz z kardynałem Burke’em wspólnie napisali książkę adresowaną do zainteresowanych Synodem Rodzin, gdzie przekonywali do obrony tradycyjnie rozumianej rodziny i dotychczasowego nauczania Kościoła w tej kwestii. Wyrazili otwarty sprzeciw wobec tzw. „propozycji Kaspera” by w niektórych przypadkach dopuszczać rozwodników współżyjących z inną osobą w ponownych związkach do Komunii Świętej.

 

„Profesor Rist i jego żona Anna są gorliwymi katolikami. Oboje są także niezwykle wykształconymi ludźmi, którzy swoje dary złożyli w służbie Kościoła (…) traktowanie tak szanownych członków Kościoła w ten sposób jest dla mnie nie do zaakceptowania” – uważa amerykański kardynał.

 

Z kolei kard. Gerhard Müller, mimo że nie uważa papieża za heretyka, wskazał na potrzebę odpowiedzi Watykanu na zarzuty przedstawione przez profesora. Jego zdaniem nie można stosować takiej formy ostracyzmu bez podania przyczyny. 

 

Źródło: lifesitenews.com

PR       

 


DATA: 2019-06-04 12:55
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

proroctwo św Franciszka z Asyżu wypełnia się na naszych oczach
ponad 1 rok temu / x
 
Biskup Rzymu z Jego otoczenie jest przyjazne i uległe wobec niechrześcijan np propagatorki aborcji Emmy Bonino i bezwzględne i surowe wobec zatroskanego stanem Kościoła profesora ... Maski opadają i po owocach poznajemy ...
ponad 1 rok temu / Kefas
 
Totalitaryzm to tylko forma, czekam na nazwanie po imieniu źródeł i celu takich totalitarnych podłości. Czyż Ewangelia nie jest najbardziej "totalitarnym systemem" na tym łez padole, więc znowu semantyka w służbie totalnej wojny z KK!
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
Szkoda, że zatrzymaliście mój komentarz. Był ostry, to fakt, ale nie zawierał też niczego, co rozmijało się z prawdą!
ponad 1 rok temu / Karol
 
Coraz mniej mądrych biskupów. Pycha większości z nich jest porażająca. Jak długo wytrzymają tacy jak bpbp Burke, Muller czy Schneider? Jakoś nasi też milczą.
ponad 1 rok temu / alex
 
"Profesor John Rist, filozof i nauczyciel akademicki 30 kwietnia podpisał list oskarżający obecnie urzędującego papieża o herezję. " TO JEST PRAWDZIWE ŚWIADECTWO przynależności do Jezusa Chrystusa. Ciekawe czy Kard. Burke podpisał się pod listem Rista ? Werbalne Protesty Kardynałów B. i M. NIC NIE ZNACZĄ. Wierni czekają na PROCEDURALNE rozwiązanie problemu przez Hierarchię Kościelną i deklaracje "za" lub "przeciw" urzędującemu w oparach herezji Biskupowi Rzymu.
ponad 1 rok temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.