DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

Przeglądarka internetowa podsłuchuje użytkowników? Google się tłumaczy

Przeglądarka internetowa podsłuchuje użytkowników? Google się tłumaczy
By Chromium Team (Chromium.org) [GPL (http://www.gnu.org/licenses/gpl.html)], via Wikimedia Commons

Przeglądarka internetowa Chromium mogła… podsłuchiwać rozmowy prowadzone w pokoju, w którym znajdował się włączony komputer. Google przygotował oprogramowanie umożliwiające rejestrowanie rozmów – pisze brytyjski „The Guardian”.

 

Przeglądarka internetowa Chromium – z której Google Chrome czerpie kod źródłowy – zdalnie instaluje oprogramowanie umożliwiające podsłuchiwanie użytkowników poprzez mikrofon wbudowany w komputer. Rozmowa odbywająca się w pokoju może być rejestrowana i przesyłana dalej. A nieznane są warunki, w których program ten jest aktywowany – twierdzi Rick Falkvinge, założyciel szwedzkiej Partii Piratów. O sprawie informuje brytyjskie „The Guardian”.

 

Alarm podnieśli programiści rozwijający otwarty projekt przeglądarki Chromium. Zgodnie z założeniem, opcja ta miała służyć aktywowaniu programu poprzez wypowiedzenie hasła „Ok, Google”. Według części użytkowników, mikrofon był aktywowany w różnych okolicznościach, bez związku z użyciem reklamowanego hasła. W przypadku Chromium, komponent ten należy do części kodu, która ujawniana nie jest. Ma być za to częścią Google Chrome – twierdzi brytyjska gazeta.

 

Jeden z programistów Google, reagując na skargi, stwierdził, że przeglądarka Chromium nie jest… projektem tej korporacji. „Nie prowadzimy bezpośredniej dystrybucji, nie dajemy żadnych gwarancji zgodności z różnymi aspektami polityki wolnego oprogramowania” – tłumaczył. Jako „winnego” wskazano także na system operacyjny Debian.

 

Rick Falkvinge kontrował: domyślna instalacja wiąże się z możliwością podsłuchiwania użytkownika. Wyjaśnienia Google nie przekonały też programisty Ofera Zeliga. „Google twierdzi, że ten moduł służy do aktywowania przeglądarki na hasło Ok Google. Ale co, jeśli ja tej opcji nie chcę?” – pisał na swoim blogu. „Chodzi o to: już oddaliśmy Google naszą prywatność i nasze sekrety. Wiedzą, co wyszykujemy, z kim prowadzimy korespondencję, znają naszą lokalizację i wiele więcej. Ale podsłuch stanowi kolejny krok. Teoretycznie, użytkownik w sposób świadomy korzystając z komputera i komórki może kontrolować to, co ujawnia Google. Podsłuch to krok dalej. Możemy być zupełnie nieświadomym tego, co Google przechwytuje w naszym pokoju” – pisze Zeliga.

 

Z pewnością będzie dla was ulgą, kiedy dowiecie się, że nie podsłuchujemy waszych rozmów, ani też nie chcemy tego robić – stwierdziła w środę rzecznik firmy Google. – Najzwyczajniej dajemy użytkownikom Chrome’a możliwość wyszukiwania w Internecie bez wpisywania, przez wypowiedzenie słów „Ok, Google”; o ile tylko zdecydują się na taką opcję – dodała. Tego samego dnia firma ogłosiła, że open-sourcowa przeglądarka Chromium nie będzie już zawierać kontrowersyjnego komponentu.

 

Źródło: guardian.co.uk., AS.

 


DATA: 2015-06-25 07:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak ktoś nie chce tej opcji, to ją wyłącza. To jest naprawdę możliwe. Przesuwa się taki switch w GoogleNow i już. A jak ktoś się boi, że mimo wszystko potfurność będzie działała, niech sobie skompiluje chromium samodzielnie. W końcu to program otwartoźródłowy. Nie ma co postękiwać, tylko trza się brać za naukę. Zapomniałbym. Jest jeszcze jeden sposób. Można użyć cążków i odciąć mikrofon.
ponad 4 lata temu / Potfur
 
O teleekrany. Witajcie w 84. Brakuje jeszcze ewaporacji, ale kto wie kto wie. Nikt nie protestuje, więc w końcu wprowadzą. W Polsce wszyscy są bezprzewodowi, mobilni, propostępowi, aby tylko nie zacofani, niebawem po głosie bankomaty będą rozpoznawać właściciela konta (PKOBP tak planuje) więc wszyscy są i będą pod kontrolą. Pod tym względem Polacy to ciemniacy. Bezgranicznie ufają technologii, nie przejmując się tym, z czym to się w końcu je. Każdy użytkownik WiFi może być wykorzystany do przestępstwa i za to aresztowany, nie mając nawet pojęcia, o co chodzi.
ponad 4 lata temu / 6543
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.