17 maja 2018

Przedsiębiorcy kontra rząd. Kto ma rację w sporze o wolną niedzielę?

(źródło: solidarnosc.org)

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę i święta jest niekonstytucyjna? Tak uważają przedstawiciele Konfederacji Lewiatan, którzy złożyli w Trybunale Konstytucyjnym wniosek i zbadanie sprawy. Ich zdaniem obowiązujące przepisy są „niejasno sformułowane” i „naruszają zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa”.

 

Zdaniem Lewiatana ustawa ograniczająca handel w niedziele dzieli pracowników sieci handlowych na dwie grupy: posiadających „swobodę wykonywania pracy w określone dni” oraz nie posiadających takiej swobody. W przesłanym do TK wniosku podkreślono, że taki stan rzeczy „narusza wiele konstytucyjnych zasad”, m.in. ochrony pracy, wolności wykonywania pracy i równości wobec prawa.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Efekt w postaci zapewnienia zatrudnionym w handlu wolnych niedziel można było osiągnąć w zupełnie inny sposób, niepowodujący takiej rewolucji na rynku. Absolutny zakaz pracy w placówkach handlowych powoduje wiele negatywnych skutków – powiedział „Rzeczpospolitej” dr Marcin Wujczyk, prawnik.

 

Na zarzuty Konfederacji Lewiatan odpowiedział były szef NSZZ „Solidarność”, poseł Janusz Śniadek. Jego zdaniem skarga do TK to „wyraz antyrodzinnego i antypracowniczego podejścia przedsiębiorców do wprowadzonych ograniczeń w handlu w niedziele i święta, który – jak wynika z sondaży – polskie społeczeństwo zaakceptowało”.

 

Wniosek do TK złożony przez przedstawicieli Lewiatana to nie jedyne działania związane z ograniczeniem handlu w niedziele, jakie zaproponowano w ostatnim czasie. Zmiany w ustawie polegające na zablokowaniu możliwości obchodzenia zakazu handlu zapowiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

 

Chodzi o sytuacje, jakiej dopuściła się jedna z sieci handlowych, która swoje placówki nazywa… „placówkami pocztowymi”. Zdaniem rządu to „jawne obchodzenie zakazu handlu”. – Było oświadczenie Poczty Polskiej, że takie praktyki są niedopuszczalne. Jest już przeprowadzana kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. W czerwcu będzie kolejne spotkanie, na którym zastanowimy się, jakich zmian należy dokonać, żeby sporne kwestie uregulować. Jeżeli jest potrzeba – a jest – to będziemy ten system uszczelniać – podkreślił wiceminister rodziny Stanisław Szwed podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”, rp.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram