DZIŚ JEST:   17   SIERPNIA   2018 r.

Św. Jacka Odrowąża
Św. Klary od Krzyża
 
 
 
 

Przedsiębiorcy kontra rząd. Kto ma rację w sporze o wolną niedzielę?

Przedsiębiorcy kontra rząd. Kto ma rację w sporze o wolną niedzielę?
źródło: solidarnosc.org

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę i święta jest niekonstytucyjna? Tak uważają przedstawiciele Konfederacji Lewiatan, którzy złożyli w Trybunale Konstytucyjnym wniosek i zbadanie sprawy. Ich zdaniem obowiązujące przepisy są „niejasno sformułowane” i „naruszają zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa”.

 

Zdaniem Lewiatana ustawa ograniczająca handel w niedziele dzieli pracowników sieci handlowych na dwie grupy: posiadających „swobodę wykonywania pracy w określone dni” oraz nie posiadających takiej swobody. W przesłanym do TK wniosku podkreślono, że taki stan rzeczy „narusza wiele konstytucyjnych zasad”, m.in. ochrony pracy, wolności wykonywania pracy i równości wobec prawa.

 

Efekt w postaci zapewnienia zatrudnionym w handlu wolnych niedziel można było osiągnąć w zupełnie inny sposób, niepowodujący takiej rewolucji na rynku. Absolutny zakaz pracy w placówkach handlowych powoduje wiele negatywnych skutków – powiedział „Rzeczpospolitej” dr Marcin Wujczyk, prawnik.

 

Na zarzuty Konfederacji Lewiatan odpowiedział były szef NSZZ „Solidarność”, poseł Janusz Śniadek. Jego zdaniem skarga do TK to „wyraz antyrodzinnego i antypracowniczego podejścia przedsiębiorców do wprowadzonych ograniczeń w handlu w niedziele i święta, który – jak wynika z sondaży – polskie społeczeństwo zaakceptowało”.

 

Wniosek do TK złożony przez przedstawicieli Lewiatana to nie jedyne działania związane z ograniczeniem handlu w niedziele, jakie zaproponowano w ostatnim czasie. Zmiany w ustawie polegające na zablokowaniu możliwości obchodzenia zakazu handlu zapowiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

 

Chodzi o sytuacje, jakiej dopuściła się jedna z sieci handlowych, która swoje placówki nazywa… „placówkami pocztowymi”. Zdaniem rządu to „jawne obchodzenie zakazu handlu”. – Było oświadczenie Poczty Polskiej, że takie praktyki są niedopuszczalne. Jest już przeprowadzana kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. W czerwcu będzie kolejne spotkanie, na którym zastanowimy się, jakich zmian należy dokonać, żeby sporne kwestie uregulować. Jeżeli jest potrzeba - a jest - to będziemy ten system uszczelniać – podkreślił wiceminister rodziny Stanisław Szwed podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”, rp.pl

TK


DATA: 2018-05-17 08:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

lewiatan i wszystko jasne
3 miesiące temu / lolo
 
No jak LEWIATAN coś mówi to musi mieć rację. :-P
3 miesiące temu / jw
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.