DZIŚ JEST:   20   MAJA   2019 r.


Św. Bernardyna ze Sieny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 36  >   FELIETON

Grzegorz Braun

Przed Wojną Powszechną Ludów


W roku 1918, po stu dwudziestu trzech latach zaborów Polacy szybko i sprawnie odbudowali niepodległą Ojczyznę. Czy gdyby dziś, za parę lat pojawiła się szansa na prawdziwą niepodległość, umielibyśmy ją wykorzystać?

Sto lat temu o żadnej wielkiej wojnie nie było jeszcze mowy – to znaczy, nie pisano o niej jeszcze w gazetach. Nikt nie uprzedzał o nadchodzącym końcu świata (starego świata) tak zwanej „opinii publicznej”, która przecież zawsze o najważniejszym dowiaduje się ostatnia.

Owszem, były już liczne zwiastuny nadciągającej „nowoczesności”. Całą dekadę wcześniej Brytyjczycy zastosowali pionierskie metody eksterminacji przeciwnika, urządzając obozy koncentracyjne dla rodzin walczących Burów (1899–1902). Prototypowa czystka etniczna dokonana przez gwałtownie „modernizujących się” Turków – rzeź Ormian, która największe żniwo zbierze za kilka lat – miała swe poważne preludium jeszcze przed końcem poprzedniego wieku (1894–1896). Rewolucyjny trend na nadchodzące stulecie zapowiadał przerażający mord dokonany na monarchach portugalskich (1908). A radykalnie nowy obraz dwudziestowiecznego pola walki projektowały pierwsze loty bojowe aeroplanów podczas wojny trypolitańskiej (1911–1912). Dwie wojny bałkańskie (1912 i 1913) stanowiły znaczące drgnięcie płyt tektonicznych w europejskiej geopolityce – poza przesunięciem granic dokonały polaryzacji nastrojów i krystalizacji sojuszów, otwierając drogę do Sarajewa...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Rzymski korespondent Polskiego Radia opisał kulisy interwencji papieskiego jałmużnika, kardynała Konrada Krajewskiego, w sprawie przywrócenia dostaw energii elektrycznej do ogromnie zadłużonej kamienicy położonej w centrum stolicy Włoch.

 
 

Pan Sekielski może niechcący, ale w swoim filmie pokazuje problem. O ile pamiętam, w filmie jest jeden ksiądz pedofil, który atakuje dziewczynki, ale siedmiu to homoseksualiści w sutannach, którzy atakują chłopców. To trzeba wytłumaczyć, ale pan Sekielski boi się tego tknąć, bo musiałby się narazić homolobby – powiedział w radiowej rozmowie ksiądz profesor Dariusz Oko, od lat badający problem homoseksualnego lobby w Kościele.

 

Na polecenie rządu Donalda Trumpa amerykański gigant internetowy zawiesza współpracę z chińską korporacją. Huawei stracił licencję na usługi i aplikacje na Androida takie jak Google Play, Gmail, YouTube czy Chrome.

 

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego apeluje o wyciągnięcie konkretnych wniosków z kryzysu skandali seksualnych, które przeżywa obecnie Kościół. Ponownie postawmy Boga w centrum Kościoła. Niech w naszych liturgiach uznany zostanie prymat Boga, Jego obecność obiektywna i rzeczywista – stwierdził kardynał Robert Sarah.

 

 

W Irlandii mieliśmy poważne trudności z subkulturą homoseksualną. Powoduje ona wielkie problemy. Gdy działa w seminarium duchownym, przyciąga coraz więcej homoseksualistów. Stają się oni niezwykle wpływowi i zaczynają prześladować prawowiernych seminarzystów – mówi w rozmowie z PCh24.pl, Anthony Murphy, redaktor irlandzkiego dwutygodnika „Catholic Voice” oraz założyciel Instytutu Lumen Fidei.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.