DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 36  >   FELIETON

Grzegorz Braun

Przed Wojną Powszechną Ludów


W roku 1918, po stu dwudziestu trzech latach zaborów Polacy szybko i sprawnie odbudowali niepodległą Ojczyznę. Czy gdyby dziś, za parę lat pojawiła się szansa na prawdziwą niepodległość, umielibyśmy ją wykorzystać?

Sto lat temu o żadnej wielkiej wojnie nie było jeszcze mowy – to znaczy, nie pisano o niej jeszcze w gazetach. Nikt nie uprzedzał o nadchodzącym końcu świata (starego świata) tak zwanej „opinii publicznej”, która przecież zawsze o najważniejszym dowiaduje się ostatnia.

Owszem, były już liczne zwiastuny nadciągającej „nowoczesności”. Całą dekadę wcześniej Brytyjczycy zastosowali pionierskie metody eksterminacji przeciwnika, urządzając obozy koncentracyjne dla rodzin walczących Burów (1899–1902). Prototypowa czystka etniczna dokonana przez gwałtownie „modernizujących się” Turków – rzeź Ormian, która największe żniwo zbierze za kilka lat – miała swe poważne preludium jeszcze przed końcem poprzedniego wieku (1894–1896). Rewolucyjny trend na nadchodzące stulecie zapowiadał przerażający mord dokonany na monarchach portugalskich (1908). A radykalnie nowy obraz dwudziestowiecznego pola walki projektowały pierwsze loty bojowe aeroplanów podczas wojny trypolitańskiej (1911–1912). Dwie wojny bałkańskie (1912 i 1913) stanowiły znaczące drgnięcie płyt tektonicznych w europejskiej geopolityce – poza przesunięciem granic dokonały polaryzacji nastrojów i krystalizacji sojuszów, otwierając drogę do Sarajewa...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Wiceprezydent Częstochowy Ryszard Stefaniak skierował do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa list w sprawie pielgrzymek, jakie w sierpniu zmierzają na Jasną Górę.

 
 

We wtorek w Warszawie i Krakowie miały miejsce uroczystości w hołdzie Polakom zamordowanym podczas tzw. operacji (anty)polskiej NKWD. Podczas tej zbrodniczej akcji, przeprowadzonej w latach 1937-38 z rozkazu Stalina, NKWD na terenie białoruskiej i ukraińskiej ZSSR zamordowało co najmniej 111 tysięcy Polaków.

 

Ciosem nie do przyjęcia nazywały organizacje pro-life nową ustawę bioetyczną, którą przyjęło Francuskie Zgromadzenie Narodowe. Na początku mówiło się jedynie, że wprowadza ona zapłodnienie in vitro dla par lesbijskich i samotnych kobiet. Okazało się jednak, że ustawa, mocno kontestowana przez środowiska prorodzinne, przemyciła również „poprawkę” zezwalającą na aborcję aż do samego porodu - ze względu na „niepokój psychospołeczny” matki.

 

W Krakowie doszło do profanacji kilku kapliczek. Nieznani sprawcy oblekli przydrożne kapliczki w tęczowe barwy oraz zamieścili napisy stylizowane na katolickie modlitwy, proszące o nadprzyrodzoną opiekę nad „prześladowanymi” środowiskami LGBT.

 

W marcu duchowni archidiecezji oraz liderzy grup „Dignity Detroit” oraz „Fortunate Families Detroit” otrzymali listy wskazujące, że środowiska odrzucające chrześcijańską moralność nie powinny zbierać się w kościołach, nie należy dla nich także sprawować liturgii mszalnej. Diecezja nie zamierza „wprowadzać wiernych w błąd”, ani tym bardziej sprawiać wrażenie, że uznaje „alternatywną” drogę do świętości, sprzeczną z wiarą katolicką.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kontak[email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.