DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 36  >   FELIETON

Grzegorz Braun

Przed Wojną Powszechną Ludów


W roku 1918, po stu dwudziestu trzech latach zaborów Polacy szybko i sprawnie odbudowali niepodległą Ojczyznę. Czy gdyby dziś, za parę lat pojawiła się szansa na prawdziwą niepodległość, umielibyśmy ją wykorzystać?

Sto lat temu o żadnej wielkiej wojnie nie było jeszcze mowy – to znaczy, nie pisano o niej jeszcze w gazetach. Nikt nie uprzedzał o nadchodzącym końcu świata (starego świata) tak zwanej „opinii publicznej”, która przecież zawsze o najważniejszym dowiaduje się ostatnia.

Owszem, były już liczne zwiastuny nadciągającej „nowoczesności”. Całą dekadę wcześniej Brytyjczycy zastosowali pionierskie metody eksterminacji przeciwnika, urządzając obozy koncentracyjne dla rodzin walczących Burów (1899–1902). Prototypowa czystka etniczna dokonana przez gwałtownie „modernizujących się” Turków – rzeź Ormian, która największe żniwo zbierze za kilka lat – miała swe poważne preludium jeszcze przed końcem poprzedniego wieku (1894–1896). Rewolucyjny trend na nadchodzące stulecie zapowiadał przerażający mord dokonany na monarchach portugalskich (1908). A radykalnie nowy obraz dwudziestowiecznego pola walki projektowały pierwsze loty bojowe aeroplanów podczas wojny trypolitańskiej (1911–1912). Dwie wojny bałkańskie (1912 i 1913) stanowiły znaczące drgnięcie płyt tektonicznych w europejskiej geopolityce – poza przesunięciem granic dokonały polaryzacji nastrojów i krystalizacji sojuszów, otwierając drogę do Sarajewa...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.

 
 

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowano program i cele rządu na 2019 roku. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział realizację nowych projektów socjalnych, prorodzinnych i infrastrukturalnych. Jednym z nich jest poszerzenie programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenia będą wypłacane także od pierwszego dziecka.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które umożliwi świętowanie pamiątki Męki Jezusa Chrystusa i przynajmniej częściowo ograniczy długość pracy tego dnia.

 

Polska windsurferka i medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie zaprotestowała przeciwko polityce Rafała Trzaskowskiego, który wspiera homoseksualną agendę. „Mówię kategoryczne NIE dla promocji środowisk LGBT i będę bronić tradycyjnej Polski” - napisała.

 

Rada parafii katedralnej w Utrechcie (Holandia) wystawiła na sprzedaż budynek katedry, którego utrzymanie ma być zbyt kosztowne wobec małej liczby wiernych. Przeciwko sprzedaży świątyni protestują katolicy z całej diecezji.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.